Mėsos augintojai ir perdirbėjai nori išspirti tarpininkus
2013-07-26


Vilnius. Rusijos atsisakymas laikinai iš Lietuvos pirkti šviežią atvėsintą kiaulieną ir jautieną dar kartą atidengė supirkėjų nesąžiningumą - pasinaudodami situacija, jie nepagrįstai mažina mėsos supirkimo kainas. Neapsikentę mėsos augintojai ir perdirbėjai remia pečius ir ieško būdų, kaip išspirti šią jiems nenaudingą tarpinę grandį.

Gegužę Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnybos ekspertams apsilankius Lietuvos perdirbimo įmonėse ir nustačius, kad trys mūsų šalies bendrovės neatitinka Muitų Sąjungos reikalavimų, laikinai sustabdytas visos šviežios atvėsintos kiaulienos ir jautienos eksportas iš Lietuvos į Rusiją.

Situacija iš karto pasinaudojo kai kurios Lietuvos perdirbimo įmonės ir pradėjo mažinti žaliavos supirkimo kainas. Nors į į Rusiją buvo eksportuojama tik apie 6 proc. nuo visų pardavimų, supirkėjai gyvulių augintojams pranešė, kad mėsos supirkimo kainos bus mažinamos 15-20 proc.

Mėsinių galvijų augintojų asociacijai atlikus analizę paaiškėjo, kad, palyginti nedidelis eksportas kiekis realiai negali daryti įtakos tokiam kainos kritimui. „Įžvelgėme sąmokslo teoriją, todėl Žemės ūkio ministerijoje surengtas pasitarimas, kuriame dalyvavo ministras Vigilijus Jukna, viceministras Mindaugas Kuklierius, ministerijos specialistai, perdirbimo įmonių „Agrovet", „Biovela", „Krekenavos agrofirma", mėsos perdirbėjų, galvijų augintojų asociacijų bei Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) atstovai", - vardijo ŽŪR vicepirmininkas Sigitas Dimaitis.

Manoma, kad susidariusi situacija mėsinių galvijų augintojams turės mažiau neigiamos įtakos, tačiau skaudžiu kirčiu kirs auginantiems pieninius veršelius. Kadangi supirkimo kainos buvo palyginti neblogos, ūkininkai jau kuris laikas noriai augino pieninius veršelius iki atitinkamo svorio. Kritus supirkimo kainoms, tai daryti jiems nebeapsimokės, o perdirbimo įmonės neteks dalies žaliavos.

Ministerijos specialistai per savaitę įpareigoti atlikti namų darbus - išanalizuoti situaciją. Liepos pabaigoje ketinama priimti konkrečius sprendimus dėl mėsos supirkimo kainų.

„Visi dalyvavusieji suinteresuoti, kad šalyje galvijų skaičius daugėtų, o mėsos supirkimo kaina nekristų", - reziumuodamas pasitarimą sakė viceministras Mindaugas Kuklierius.

Susitikimo metu kalbėta ne tik apie Rusijos, bet ir Kinijos, Amerikos rinkas. „Kai atsinaujins eksportas į kaimyninę šalį, problema vėl gali pasikartoti su šia ar kitomis rinkomis. Privalome turėti receptą, ar žaidimo taisykles, kad augintojai nebūtų skriaudžiami", - viceministrui antrino S. Dimaitis.

M. Kuklierius įsitikinęs, kad būtina ieškoti galimybių ūkiuose, kaip atpiginti savikainą. Be to, turėtų išnykti tarpinė grandis - supirkėjas. Kaip žinia, ūkininkas nupenėtą gyvulį dažniausiai parduoda ne tiesiai mėsos perdirbėjui, o supirkėjui, kuris suinteresuotas daugiau uždirbti ir apgauti ūkininką. Šie tarpininkai dažnai konfliktuoja ir su perdirbėjais.

Galvijų augintojų netenkina ir svorio vertimas. „Superkant gyvulius, mokama už gyvąjį svorį, tai ypatingai nenaudinga ūkininkui. Jį apsveria, „nuvairuoti" 40-50 kg į vieną ar į kitą pusę nesunku. Nenaudinga ir perdirbėjui, kuris gauna skysčių prigirdytą gyvulį, kad jo svoris būtų didesnis, tačiau mėsos išeiga - mažesnė", - teigė M. Kuklierius.

Pasitarimo ministerijoje metu vieningai konstatuota - naudingiausias supirkimo būdas abiem pusėm - pagal skerdienos vertinimą

Susitikimo metu aptartas ir veterinarijos klausimas - galbūt ši tarnyba kažko neatliko, kad susidarė tokia situacija.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai