Lietuva prašo išaiškinti, ar išmokų mažinimas žemdirbiams teisėtas
2014-02-21

Vilnius. Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) prašoma išaiškinti, ar Europos Komisijos nurodymu teisėtai Lietuvos žemdirbiams sumažintos tiesioginės nacionalinės išmokos.Su tokiu prašymu į Liuksemburgą kreipėsi Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT).

Lietuvos teismas nagrinėja 135 pareiškėjų - žemės ūkio bendrovių bei ūkininkų - skundus dėl Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) priimtų sprendimų, kuriais buvo pritaikyta tiesioginių išmokų moduliacija ir už 2012 metus sumažintos papildomos nacionalinės tiesioginės išmokos, panaikinimo, žalos atlyginimo.

Ūkininkai prašo įpareigoti NMA priimti sprendimus, patvirtinančius tiesioginės paramos dydį, netaikant moduliacijos, ir priteisti jiems iš valstybės negautas pajamas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

VAAT kilo  abejonių, ar europinio reglamento nuostatos bei jų pagrindu priimtas Europos Komisijos sprendimas yra teisėti ir neprieštarauja EE teisei.

„Kadangi nacionaliniai aktai - Lietuvos Vyriausybės nutarimas, žemės ūkio ministro įsakymas, Nacionalinės mokėjimo agentūros sprendimai - yra priimti remiantis būtent ES teisės aktų nuostatomis, todėl nacionalinių teisės aktų galiojimas ir aiškinimas tiesiogiai priklauso nuo Europos Sąjungos Teisingumo Teismo prejudicinio sprendimo dėl šių ES teisės aktų galiojimo ir aiškinimo", - pranešė VAAT.

Teismas sustabdė administracinės bylos nagrinėjimą, kol bus gautas ES Teisingumo Teismo sprendimas.

Vyriausybė pernai rugsėjį nutarė Europos Sąjungos bendrajam teismui skųsti Europos Komisijos sprendimą, kuriuo dėl Lietuvai pritaikytos moduliacijos sumažinamos tiesioginės išmokos žemdirbiams.

Teismo prašoma panaikinti EK 2013 metų liepos 19 dienos sprendimą, kuriuo numatyta Lietuvos žemdirbiams skirti pereinamojo laikotarpio nacionalinę paramą už 2013 metus, tačiau taip pat išmokoms pritaikyti moduliaciją.

Moduliacija numato, kad žemdirbiams, kurių bendra Europos Sąjungos ir nacionalinių išmokų už pieną, galvijus, žemės naudmenas bei kitos paramos suma viršija 5 tūkst. eurų (apie 17,3 tūkst. litų), šią sumą viršijanti paramos suma mažinama 10 proc., sumažinant nacionalinę išmoką.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai