Lengvatiniai degalai gali atitekti ne žemdirbiams
2015-03-06

Kaunas. Vyriausybės pasiūlymai dėl lengvatinių degalų įsigijimo taisyklių pakeitimo paskatins vadinamuosius sofos ūkininkus aktyviau deklaruoti žemės ūkio valdas, nes degalus lengvatinėmis sąlygomis galės įsigyti ne vien gamyba užsiimantys žemdirbiai, o faktiškai kiekvienas, įregistravęs žemės ūkio valdą, perspėja Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS).

„Gazolio naudojimas žemės ūkio produktų gamyboje (t. y. veikloje, kuri apima pirminę gamybą ir (ar) jos metu gautų savo žemės ūkio produktų pirminį perdirbimą) bus labai apribotas ir suteiks mokesčių administratoriui - Valstybinei mokesčių inspekcijai - dar didesnes galimybes ūkininkus įvelti į kur kas sudėtingesnius ir sunkiau apsiginamus teisinių sąvokų neaiškumus bei įstatymų tarpusavio nesuderinamumus nei yra dabar. Žinoma daug atvejų, kai ūkininkai sugaišta laiko aiškindami juos tikrinantiems VMI inspektoriams žemės ūkio technologijas, ir įrodinėdami, kodėl žemės ūkio technikai naudojami beakciziai dyzeliniai degalai", - nurodoma Lietuvos ūkininkų sąjungos rašte, adresuotame Žemės ūkio ministerijai.

LŪS atkreipia dėmesį, kad pritarus siūlomiems pakeitimams gazolį galės naudoti ne tik ūkininkai, įregistravę ūkį Ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka, bet ir visi tie, kurių žemės ūkio valda yra įregistruota Žemės ūkio ir kaimo verslo registre. „Jeigu dabar pasitaiko atvejų, kad kai kurie asmenys specialiai užsiregistruoja ūkininko ūkį, kad galėtų naudotis beakcizių dyzelinių degalų lengvata, tai šiuo Taisyklių projektu bus papildomai sudaryta galimybė naudotis lengvatiniu akcizu amokestinamu gazoliu gerokai didesniam subjektų ratui ir netgi paskatins vadinamuosius sofos ūkininkus dar aktyviau patiems deklaruoti turimas žemės ūkio valdas, neskatinant išnuomoti žemę tiems, kurie iš tiesų užsiima žemės ūkio veikla", - nurodoma LŪS pirmininko J. Talmanto pasirašytame rašte.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Jau keleri metai vyksta gyvulių augintojų ir kitų suinteresuotų grupių diskusijos dėl sunaudojamo lengvatinio gazolio kiekio vienam deklaruotam žemės ūkio naudmenų hektarui perskaičiavimo pagal žemės ūkio augalų rūšis. Nuo š. m. liepos 1 d. javų ir rapsų auginimui skiriama lengvatinių degalų norma sumažės nuo 120 iki 106 litrų/ha, o cukrinių runkelių bei pašarinių šakniavaisių augintojams sumažės nuo 150 iki 132 litrų/ha.

LŪS nesutinka, kad būtų sumažintos degalų normos augalininkystės sektoriui. Kadangi Finansų ministerija nedidina bendro limito, o siūlo rezervų ieškoti tarp esamų patvirtintų limitų, LŪS siūlė mažinti kuro limitą, skirtą pievų ir ganyklų gerai agrarinei būklei palaikyti (nuo 25 iki 10 l/ha), jį didinant tik gyvulininkystės ūkiams (nuo 120 iki 135 l/ha). Kitų patvirtintų kuro normų LŪS siūlė nekeisti.

Lietuva kasmet neišnaudoja 30 proc. skirto bendro lengvatinių degalų limito.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai