Kovoje prieš moduliaciją koją kiša Teisingumo ministerija (papildyta)
2014-06-10

Vilnius. Lietuvos žemdirbiai, gindami teisę į nesumažintas išmokas, yra apskundę Briuselį Europos Tribunolui. Lietuvos vyriausybė pavymui skundė Europos Komisijos sprendimą dėl tiesioginių išmokų (už 2013 metus) moduliacijos. Netikėtai situacija tapo paradoksali - Juozo Bernatonio vadovaujamos Teisingumo ministerijos departamento valdininkai atsisako supažindinti žemdirbius su Briuselio atsiliepimu į Lietuvos ieškinį.

Lietuvos žemdirbiai, kuriems buvo sumažintos išmokos už 2012 metus, gina savo teises nacionaliniame, ES Bendrajame ir Teisingumo teismuose. Mat Europos Komisija 2012 m. nusprendė, kad Lietuvos žemdirbiams mokamos tiesioginės išmokos tąmet susilygino su ES-15 šalių išmokomis ir leido taikyti vadinamąją moduliaciją (mažinimą).

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija, atstovaudama 135 pareiškėjams (bendrovėms ir ūkininkams) kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį ir ES Bendrąjį teismus, prašydama naikinti sprendimus dėl moduliacijos.

Dojus agro 19 09 10

Lietuva oficialiai išreiškė palaikymą žemdirbių reikalavimams dėl sumažintų išmokų atstatymo ir savarankiškai inicijavo bylą prieš Europos Komisiją. Šiandien Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA) išplatino pranešimą, kuriame nurodo, kad ne visos Lietuvos institucijos yra suinteresuotos vienodų išmokų Lietuvos žemdirbiams nustatymu. LŽŪBA nurodo, kad Europos teisės departamentas prie Teisingumo ministerijos, kuris pats atstovauja Lietuvai byloje prieš Europos Komisiją ir yra gavęs jos atsiliepimą į Lietuvos ieškinį, atsisako žemdirbiams pateikti šį dokumentą, galintį padėti apginti ne tik Lietuvos žemdirbių, bet ir pačios Lietuvos teises bei interesus.

Praėjusią savaitę Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija raštu kreipėsi ir į teisingumo ministrą J. Bernatonį, prašydama suteikti galimybę susipažinti su Europos Komisijos dokumentu, nes tai padėtų žemdirbiams apginti savo teises.

„Mūsų teisininkai kreipėsi į Europos teisės departamentą, pagrįsdami susipažinimo su Komisijos atsiliepimu teisėtumą bei būtinybę esant ypatingoms Lietuvos žemdirbių ir Lietuvos inicijuotų bylų aplinkybėms. Juk tiek mūsų, tiek Lietuvos bylose yra keliamas vienas ir tas pats tikslas - užtikrinti teisingos žemės ūkio politikos įgyvendinimą tiek Lietuvoje, tiek visoje ES. Europos teisės departamentas atmetė mūsų prašymą. Situacija yra paradoksali, nes ši institucija pati atstovauja Lietuvai byloje dėl išmokų mažinimo 2013 metais, tačiau nepadeda mums laimėti bylų dėl išmokų mažinimo 2012 metais, nors pastarosios bylos dėl tarpusavio sąsajumo tikėtinai turės lemiamą įtaką Lietuvos bylos baigčiai.  Taigi, lyg būtų ne gana to, kad kovojame su Europos Komisija, pasirodo, dėl vienodų išmokų turime kovoti ir valstybės viduje", - sako Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis.

Europos teisės departamento atstovai teigia, kad LŽŪB asociacijai yra pateikti atsisakymo supažindinti su atsiliepimu argumentai, o situaciją išsamiau komentuoti galėtų tik departamento vadovas, bet jis šiuo metu išvykęs.

***

Kaip informavo Teisingumo ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus patarėjas Audris Kutrevičius, birželio 16-ąją Teisingumo ministerija raštu  informavo Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociaciją, kad Teisingumo ministerija neturi įgaliojimų duoti privalomus nurodymus Europos teisės departamentui priimti konkretų sprendimą ar atlikti tam tikrą veiksmą.

„Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo yra numatyta tvarka dėl susipažinimo su Sąjungos institucijų, įstaigų ar organų dokumentais. 2001 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1049/2001 numatyta, kad susipažinti su tokiais dokumentais negalima, jei dėl tokio susipažinimo nukentėtų teismo proceso apsauga", - paaiškino A. Kutrevičius.

Teisingumo ministerija informavo Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociaciją, kad galutinį sprendimą dėl Europos Komisijos atsiliepimo šioje byloje turėtų priimti ne Europos teisės departamentas prie Teisingumo ministerijos, o pati Europos Komisija.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai