Konkurencijos taryba: pieno gamintojų galias padidintų kooperacija
2015-12-31

Vilnius. Pieno gamintojų efektyvumą padidintų jų derybų galios didinimas, o tam reikia padidinti parduodamo pieno kiekį, pareiškė Konkurencijos taryba, trečiadienį patvirtinusi 2014 metų gruodį pradėto pieno rinkos tyrimo išvadas.

Taryba kartoja, kad veiksmingiausias būdas padidinti pieno kiekį yra gamintojų susibūrimas į kooperatyvus ar organizacijas. Kooperacija, anot tarybos, taip pat leistų užsitikrinti sutartų santykių su pieno perdirbėjais stabilumą, sustiprintų pieno gamintojų atsparumą rinkos svyravimams bei padidintų eksporto galimybes.

„Apibendrinę visą informaciją manome, kad bendras ūkininkų ir žemės ūkio politiką formuojančių institucijų darbas galėtų sustiprinti pieno gamintojų pozicijas ir efektyvumą", - pranešime spaudai sakė Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.

Tyrimo metu nustatyta, kad net 74 proc. visų pieną parduodančių gamintojų yra itin maži ūkiai, laikantys 1-5 melžiamas karves, o beveik trečdalis šiuo metu Lietuvoje veikiančių kooperatyvų turi penkis ir mažiau narių.

Tarybos duomenimis, tirtuoju laiku vidutinės kooperatyvams taikomos pieno supirkimo kainos viršijo ūkininkams ir šeimos ūkiams taikomas kainas, pirmiausiai - dėl didesnių kooperatyvų disponuojamų pieno kiekių.

Liepą paskelbus preliminarias tyrimo išvadas, Konkurencijos taryba iš rinkos dalyvių gavo informacijos, kad pienas iš žemės ūkio bendrovių ir įmonių kartais yra perkamas brangiau nei iš kooperatyvų. Pasak tarybos, pieno supirkimo kainas lemia pieno kiekis, jo kokybė ir tiekimo santykių stabilumas, nepriklausomai nuo gamintojų statuso.

Konkurencijos taryba pažymi, kad informacija apie kainodarą gali apriboti konkurenciją, todėl siūlo Žemės ūkio ministerijai įvertinti, ar būtina viešinti pieno supirkimo kainas.

Pieno rinkos tyrimas pradėtas praėjusių metų gruodį. Tyrimu siekta identifikuoti galbūt pieno sektoriuje esančias problemas ir pateikti siūlymus, kaip užtikrinti konkurenciją. Nagrinėta visų rinkos dalyvių veikla, tarp jų, tikėtina, yra ir didieji pieno perdirbėjai - Vilkyškių pieninė, „Rokiškio sūris", „Pieno žvaigždės", „Žemaitijos pienas" bei „Marijampolės pieno konservai".

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, pernai spalį susitikusi su Š. Keserausku, atkreipė dėmesį, kad pieno perdirbėjai, prisidengdami Rusijos sankcijomis, gamintojams moka gerokai mažiau. Pieno gamintojai nukentėjo dėl 2014-ųjų rugpjūtį Rusijos įvesto žemės ūkio ir maisto produkcijos embargo iš ES ir smukus supirkimo kainoms.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai