Basf 22 09 27 22 10 03 Lytagra
Agropolitika
Kaimo reikalų komiteto akiratyje - pasėlių valstybinėje žemėje deklaravimas

Vilnius. Trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete be kitų klausimų aptartas ir valstybinės žemės deklaravimas. Pasak aktualijas komiteto nariams pristačiusių Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) atstovų, nuostata dėl valstybinės žemės valdymo ar naudojimo teisės pagrindimo dokumentų yra sušvelninta.

Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Išmokų už plotus skyriaus vedėjo Antano Karbausko teigimu, esminė nuostata, jog deklaruojantys pasėlius valstybinėje žemėje  turi turėti jos dokumentus - išlieka. Svarbu yra tai, kad deklaravimo metu pareiškėjas dokumentų turėti neprivalo, tačiau įsipareigoja juos (nebūtinai galutinius) pateikti Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) patikros metu.

Kaip ir anksčiau, NMA po deklaravimo identifikavusi rizikingiausius pareiškėjus inicijuos jų patikrą, siųs užklausą NŽT, kuri ir atsakys, koks tos žemės valdymo statusas. Svarbu, kad NŽT turėtų duomenis, jog bent koks nors procesas yra inicijuotas. Jei NŽT tokių duomenų neturės, tuomet bus kreipiamasi į pareiškėją, galbūt jis galės pateikti dokumentus ar įrodymus.

Bioversija 22 08 31

Kai kurie kaimo reikalų komiteto nariai svarstė, kad esant tokiai sistemai tik didėja biurokratija, tačiau buvo argumentuota, jog tokiais būdais siekiama efektyviau kontroliuoti valstybinę žemę.

Komitete iškeltas klausimas ir dėl valstybinės žemės deklaravimo galimybės kitiems nuomininko šeimos nariams. Pagal dabar galiojančius teisės aktus tai daryti gali tik sutuoktiniai. Išanalizuoti galimybes išplėsti galinčių deklaruoti tokią žemę artimųjų asmenų ratą pavesta Žemės ūkio ministerijai.

Diskutuojant apie valstybinės žemės nuomą, dirbimą ir deklaravimą, pristatytasir konkretus atvejis, kai karjeras suformuotas kaip didelis slypas, tačiau pilna apimtimi iškart neeksploatuojamas ir dalį jo dirba ūkininkas. NŽT atstovai šiuo atveju pasiūlė pritaikyti su projektu „Rail Baltica" susijusią laikino naudojimo praktiką.

Pasak NŽT vadovo Danieliaus Kuprio, daugelyje žemės sklypų, kurie turės būti perduoti projektui „Rail Baltica", šiuo metu vykdoma žemės ūkio veikla. Kadangi perimti žemę užtrunka, tą laikotarpį ūkininkai galėtų išnaudoti augindami žemės ūkio produkciją. Tad buvo nuspręsta  lengvinti laikino naudojimo sąlygas. Pasak D. Kuprio, tokią praktiką būtų galima taikyti ir plačiau, kad ir karjero atveju.

Anot D. Kuprio, tokia tvarka dar tik rengiama. „Kadangi po pasėlių deklaravimo bus atliekamos patikros, mes labai tikimės vasarą susitvarkyti su laikino naudojimo taisyklėmis ir tokiu atveju ūkininkai nenukentėtų, jiems nebūtų taikomos sankcijos, jei būtų panašių atvejų. Pilnai tvarka įsigalios ir bus taikoma nuo kitų metų", - trečiadienį „Mano ūkiui" kalbėjo D. Kuprys.

NŽT vadovas akcentavo, kad ir karjero atveju, ar kitu, net žinant, kad ne viskas yra tvarkoje, geriau informuoti atitinkamas tarnybas. „Reiktų kreiptis į NŽT ir bent jau informuoti, kad yra tokie faktai. Tada, jei NMA tikrins, jie užklaus apie valdymo naudojimo faktus, o tokiu atveju mes galėsime atsakyti, kad buvo inicijuota. Ir ŽŪM atkreipė dėmesį, kad jei buvo inicijuotas kažkoks procesas, tai būtų lengvinanti aplinkybė, kad ūkininkui nebūtų taikomos sankcijos ateityje", - sakė NŽT vadovas.

Kasmetinis žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų bei gyvulių deklaravimas bei paraiškų pagal su plotu susijusias Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų (dėl tęstinių įsipareigojimų) arba 2014-2020 metų programų priemones teikimas baigiasi birželio 6 dieną.

NMA praneša, kad paraiškas bus galima teikti pavėluotai iki liepos 1 d., tačiau už kiekvieną uždelstą darbo dieną parama bus mažinama 1 proc. Paraiškos sertifikuoti ekologinę gamybą ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užaugintus vaisius, uogas ir daržoves po birželio 6 d. priimamos nebus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kas turėtų sudaryti planuojamo steigti Melioracijos fondo lėšas?
Visos apklausos