Kaimo plėtros programa startuos parama jauniesiems ūkininkams
2014-08-01

Vilnius. Naujojo finansinio laikotarpio Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos Lietuvoje pirmiausia pasieks jaunuosius ūkininkus. Paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonės ,,Ūkio ir verslo plėtra" veiklos sritį ,,Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui" bus galima teikti nuo rugsėjo 1-osios iki spalio 31 dienos.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė liepos 29 d. įsakymu patvirtino priemonės ,,Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui" formą, nustatė, kas gali teikti paraiškas bei pavedė Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) viešai paskelbti apie kvietimą teikti paramos paraiškas.

NMA iki rugsėjo 1 d. privalo parengti ir patvirtinti Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės ,,Ūkio ir verslo plėtra" veiklos srities ,,Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui" administravimo procedūros aprašą.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Sprendimas naująją finansinį laikotarpį pradėti paramos dalijimu jauniesiems ūkininkams priimtas atsižvelgiant į tai, kad paramos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" buvo priimamos tik iki 2012 m. liepos 31 d. ir dėl lėšų trūkumo tolesnis paramos paraiškų rinkimas nevyko bei siekiant pateisinti teisėtus ūkininkavimo veiklą ketinančių pradėti ūkininkų lūkesčius.

Paramos paraiškas gali teikti fiziniai asmenys, kurie paramos paraiškos pateikimo dieną yra įregistravę ūkininko ūkį ir žemės ūkio valdą, tačiau ne anksčiau kaip 2012 m. rugpjūčio 1 d. ir yra jaunesni nei 40 metų amžiaus.

Pasak Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Kaimo plėtros departamento Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyriausiojo specialisto Jono Pupiaus, šiame finansiniame laikotarpyje jaunieji ūkininkai nebus skirstomi pagal sektorius, paraiškas galės teikti tiek gyvulininkystės, tiek augalininkystės, tiek sodininkystės ūkių savininkai. Vis dėlto pirmumo teisė bus teikiama gyvulininkystės sektoriaus pareiškėjams.

„Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" buvo viena populiariausių Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonių. Paraiškų rinkimas taip pat prasidėjo anksčiau nei pagal kitas priemones- 2007 m. vasarį. Labiausiai prie priemonės populiarumo prisidėjo tai, kad jos intensyvumas buvo 100 proc., pareiškėjams savomis lėšomis teko mokėti tik PVM. Norinčiųjų gauti paramą buvo daugiau negu skirta lėšų, priemonei finansuoti buvo perskirstomos lėšos iš kitų priemonių, papildomai nustatyti remiamų jaunųjų ūkininkų ūkių prioritetai.

Per šešerius metus pateikta beveik 2,5 tūkst. paraiškų, iš jų 90 proc. patvirtintos. „Dalis paraiškų neatitiko tinkamumo kriterijų, iškilo kitų problemų pareiškėjams, kai kas atsisakė planų ūkininkauti ir atsiėmė paraiškas, tačiau pats priemonės įgyvendinimas, palyginti su kitomis, yra labai aukštas ‑ šiuo metu pareiškėjams išmokėta 99 proc. lėšų", ‑ sako J. Pupius.

Neabejojama, kad 2014-2020 m. „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" irgi bus tarp priemonių lyderių. Jos intensyvumas taip pat bus didesnis negu kitų priemonių. „Kol kas sunku kalbėti apie tikslius skaičius, nes Lietuva atsakymo iš Europos Komisijos tikisi rugpjūčio antroje pusėje. Vadovaujantis ES teisės aktais, intensyvumas taip pat turėtų siekti iki 100 proc., tačiau tiksliai sumos įvardinti dar neįmanoma", ‑ aiškina ŽŪM atstovas.

Šiuo metu numatyta, kad priemonei „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" bus skirta 223 mln. Lt, tačiau suma dar gali keistis, nes programa kol kas dar nepatvirtinta. Tai tik pirmoji gera žinia jauniems žmonėms, nenorintiems Lietuvos kaimo iškeisti į užsienį.

BŽŪP teisiniai dokumentai leidžia Lietuvai parengti temines paprogrames, kurios 2014-2020 m. skirtų ypatingą dėmesį jauniesiems ūkininkams. Pasak J. Pupiaus, kitose veiklos srityse jauniems kaimo gyventojams, ne tik ūkininkams, taip pat bus skiriama daugiau dėmesio, tiek per alternatyvaus verslo sukūrimo priemones bei LEADER programos įgyvendinimą.

Be to, 2014-2020 m. BŽŪP išskirtinai numato ir jaunųjų ūkininkų rėmimą per tiesiogines išmokas. Šios išmokos patenka į I ramstį ir sudaro didžiausią BŽŪP biudžeto dalį. Nustatyta, kad 2015-2020 m. jaunųjų ūkininkų išmokų schemai bus skiriama 1,75 proc. visos Lietuvai skirtos tiesioginės paramos, t. y. 172 mln. litų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai