Įsikūrimui skirta parama tampo nervus
2015-03-23

Vilnius. Susidomėjimas parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui ypač didelis. Kadangi projektų finansavimo ir įgyvendinimo taisyklės nepatvirtintos ir diskusijose vadovaujamasi projektu, pareiškėjai nerimauja, kad nepridarytų klaidų, dėl kurių nebegalėtų dalyvauti programoje.

Nacionalinė mokėjimo agentūra ir kitos institucijos sulaukia daugybės klausimų apie jauniesiems ūkininkams numatomą paramą, tačiau atsakymai kol kas preliminarūs - veiklos įgyvendinimo taisyklės nepatvirtintos, o aklai vadovautis taisyklių projektu prisibijoma. Po skandalo su pasėlių deklaravimu nei specialistai, nei ūkininkai jau nėra tikri, ar nesikeis viešai skelbiamo projekto pagrindinės nuostatos, ar neteks dar kažkam iškristi iš žaidimo.

Nors Žemės ūkio ministerijos teigimu, esminės paramos teikimo nuostatos išliks nepasikitusios, o įgyvendinimo taisyklės bus patvirtintos artimiausiu metu, panašu, kad vienąkart prigauti ūkininkai bijo vėl užlipti ant to paties grėblio ir nekantriai laukia, kol ant visų „i" bus sudėti taškai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Kol kas informacijos turime tiek, kiek galima rasti ir internete - tai, kas nurodyta viešai paskelbtame taisyklių projekte. Buvo sakoma, kad mėnuo iki paraiškų priėmimo bus paskelbta visa informacija, bet kol kas nesulaukiame," - sako Kelmės rajono Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vyr. specialistė Joana Miliauskienė.

LŽŪKT Kelmės rajono biuro ekonomikos konsultantė Sandra Urbonienė patvirtina, kad ši paramos sritis labai populiari. Didžiausia dalis būsimų pareiškėjų - ūkininkų atžalos ar giminaičiai, ir tik vienas kitas - savarankiškai besikabinantis į kaimo verslą. Specialistė pastebi, kad pastaruoju metu populiarėja alternatyvi, o ne tradicinė žemės ūkio veikla.

„Jau net juokauju, kad reikia uždrausti laidą „Svajonių ūkis", nes vos tik ką naujo parodo - tuoj sulaukiam klausimų apie vištų, karpių, sliekų ar įvairiausių augalų auginimo galimybes", - šypsosi S. Urbonienė.

Daugybę klausimų gauna ir Nacionalinė mokėjimo agentūra. „Vien elektroniniu būdu nuo metų pradžios gavome 216 klausimų, susijusių su minėta veiklos sritimi. Pastebėjome klausimų augimą dviem laikotarpiais: 2015 m. vasario 13 d. Europos Komisijai patvirtinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programą bei 2015 m. kovo 2 d. Žemės ūkio ministerijai pateikus veiklos srities „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui" taisyklių projektą", - teigia Aistė Mileikaitė, NMA Komunikacijos skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio vedėja.

Besikreipiantys asmenys dažniausiai teiraujasi NMA specialistų, ar neatsirado naujų tinkamų pagal šią veiklos sritį finansuoti išlaidų, ar nepasikeitė reikalavimai dėl tinkamų finansuoti išlaidų įsigijimo laikotarpio.

„Šiuo metu išties trūksta patikslinimo sąlygų, nieko konkretaus nesulaukiame. Norėtume pildyti paraišką, bet nėra galutinių nurodymų. Daugiausia atsakymų ieškome internetu, o ko nerandame, tada jau skambiname, ieškome įvairiais kontaktais. Visgi užtikrintai niekas neatsako. Savaitė beliko, patys ruošime paraišką, neramu, ar spėsime", -  sako Tauragės rajono Gaurės seniūnijos uogininkystės ūkį kurianti Dovilė Jakubavičienė. Pasak jos, daugiausia klausimų buvo kilę dėl pasėlių deklaravimo, klaidino įvairiai pateikiama informacija, todėl jų šeima nutarusi palaukti ir nieko nedaryti. Dabar jie džiaugiasi neklydę.

Suklaidino ir paliko

„Buvo tokios gairės, kad ūkis turės būti ne mažesnis negu tam tikras skaičius EDV. O kaip jį pasiekti? Supratome, kad reikia deklaruoti. Dabar jau galime sakyti, kad informacija buvo teikiama miglotai. Pasirodo, ūkio pajamas reikėjo numatyti tik verslo plane, bet šito niekas neakcentavo. Ir dabar ne geriau - nuo balandžio pirmosios jau rinks paraiškas, o taisyklių vis dar nėra, nepatvirtintos. Kas čia žino, kaip sugalvos - ims ir pakeis ką nors paskutinę dieną", - svarsto Tauragės rajono Kaimo reikalų skyriaus vyr. specialistė Zita Janušienė.

Pasak specialistės, į skyrių užeinantys interesantai pyksta, kad net paskutinėmis kovo savaitėmis nėra aiškumo. „Nebara mūsų, bara valdžią, kad iki galo taisyklių neparuošia", - šypteli Z. Janušienė, paklausta, kaip ūkininkai reaguoja į tokį vilkinimą.

Tai, kad pasėlių deklaravimas nebuvo „interpretacijos" rezultatas, tvirtina ir Šakių rajono Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistė Irena Žemaitienė. „Kiek važinėjome į pasitarimus, visur buvo aiškinama, kad reikia deklaruoti pasėlius. Kitos sąlygos buvo, ir smulkieji ūkininkai su 1 EDV dabar dingo iš akiračio, o anksčiau kitaip kalbėta", - prisimena specialistė.

Šakietis Šarūnas Kudžma, vienas iš tų, kuriems nenusisekė. Deklaravo pasėlius ir jau nežinia, ar įšoks į kitą rėmimo sritį. „Eisiu dar kalbėtis. Nežinau, kaip dabar čia bus, bet į kurią nors paramos sritį bandysiu patekti. Gal pavyks sudalyvauti priemonėje „Investicijos į materialųjį turtą", - svarsto Šarūnas, kuriam senelis perleido 30 ha žemės.

Parama turtingiems?

Kol vieni įsikuriantys svarsto, kaip atnaujinti techniką, kiti pirktų ir naudotą, jei tik turėtų už ką. Kelmės rajone ūkininkaujantis Aurelijus Remeikis žodžių nevynioja į vatą - parama naudosis tie, kuriuos rems tėvai.

„Esu vienas iš tų apgautųjų, kuriems buvo aiškiai pasakyta, kad bus remiami tik aktyvūs jaunieji ūkininkai. Vadinasi, turiu dirbti žemę, parduoti produkciją. Tą ir darėm - puolėm registruoti ūkius ir deklaruoti žemes. Jei būtume žinoję, kad tai užkirs kelią paramai, aišku, būtume nedeklaravę", - piktinasi Aurelijus, kuriam šiais metais vargu ar pavyks pasinaudoti kokia nors parama. Vaikinas ūkininkauti pradeda nuo nulio - iš santaupų, kurias sukaupė dirbdamas keliose darbovietėse.

Nusipirkęs sodybą su 10 ha žemės pradėjo ūkininkauti, išsinuomojo 20 ha žemės, nusipirko buliukų, telyčaičių. Techniką planavo įsigyti pasinaudojęs parama, bet liko, kaip pats sako, apgautas.

„Jei ir bandyčiau dalyvauti „Investicijose į materialųjį turtą", nesurinkčiau reikiamos dalies. Jeigu ES kompensuoja 70 proc., 30 proc. reikia turėti savo. Kaip man, jaunam ūkininkui, neturinčiam iš ūkio pajamų gauti paskolą? Gerai, jeigu kieno tėvai, giminaičiai turtingi, ūkius, žemių turi, tai jie ir gali padengti savo dalį. Stambiems ūkininkams ne bėda, savo vaikus parems, ant kojų pastatys. O ką daryti likusiems?" - klausia naujakurys.

Kelmiškis sako nusivylęs valstybės pažadais remti tuos asmenis, kurie ūkį kuria savarankiškai, be tėvų pagalbos. „Jeigu ūkio valda atidalyta, tai žmogus netenka 15 balų. Turiu ne vieną pažįstamą, kuris savo vaikams atidalijo ūkį ir paramą gaus, nes reikiamą balų skaičių susirinks iš kitų sričių. Jeigu už valdos dalijimą būtų nubraukiama 50 balų, tai sutinku, pasijustų parama tiems, kurie kuriasi savarankiškai. O šita parama - turtingų tėvų vaikams, kurių didžioji dalis tos žemės nė nedirbs, paramą gaus, o ūkiu ir toliau rūpins tėvai. Valstybė tik dar labiau sustiprins stambius ūkius ir tiek", -  mintimis dalijasi A. Remeikis, neketindamas nuleisti rankų ir mesti tai, ką pradėjo.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai