Investicinės paramos sulauksime rudeniop?
2014-03-06

Vilnius. Naujojo finansinio laikotarpio paramos fondai, kuriuose Lietuvai numatyta  6,8 mlrd. litų žemės ūkiui, žemdirbiams kol kas užverti. Žemės ūkio ministerija neskuba dalinti pinigų pereinamuoju laikotarpiu, priimdama paraiškas neišnaudotoms lėšoms įsisavinti pagal kai kurias ankstesnes priemones. O juk galimybė naudoti naujojo laikotarpio paramos lėšas yra.

„Nusivylimas didžiulis, kad dar neaiški paramos teikimo tvarka. Gali nutikti taip, kad ji nueis ne ten, kur reikia", - piktinasi Lietuvos ūkininkų sajungos (LŪS) Marijampolės skyriaus pirmininkas Vytautas Augustanavičius. Ūkininko nuomone, ir 2007-2013 m. KPP laikotarpio parama pasiekė ne visus žemdirbius. „Sukūrė tokią tvarką, kad ne kiekvienas sugebėjo ir suspėjo ja pasinaudoti. Paramos grietinėlę nugriebė galingieji", - tvirtino marijampolietis. Ūkininkas nerimauja, kad ir vėl gali likti nuskriausti darbščiausi žmonės - žemdirbiai, nes jų balso sostinės valdžia nenori išgirsti. 

Anykščių rajone, Aušros kaime, 10 hektarų mišrų augalinininkystės ir gyvulininkystės ūkį turinti Lina Ignatjeva įsitikinusi, jog pereinamieji paramos skyrimo metai jos ūkiui neišvengiamai atneš nuostolių. „Mažiems ūkiams labai reikalinga parama, o šiemet dar tik rengiama jos teikimo tvarka", - apgailestavo moteris.

LYTAGRA 19 07 04 mob

LŪS skyriaus „Dzūkijos ūkininkas" (Alytus) pirmininko Romo Kisleravičiaus nuomone, paraiškas paramai (pačiose svarbiausiose ūkininkams srityse) gauti būtų galima priimti pagal 2007-2013 KPP tvarką, nes juk jau žinoma, koks finansavimas 2014-2020 skirtas.

„Žemdirbys savo veiklą privalo planuoti bent kelerius metus į priekį. Labai blogai, kai sustoja veiklos ratas", - teigė R. Kisleravičius. Anot jo, dar viena bolgybė, užkertanti kelią sėkmingai žemdirbystei, - įstatyminės bazės nestabilumas. „Įstatymų kaita neišvengiamai stabdo ūkio plėtrą - susiplanuoji kaip tvarkysi savo ūkį, bet pasikeičia mokesčių politika ar kiti reikalavimai, tad nuostoliai neišvengiami", -  neslėpė apmaudo R.Kisleravičius.

„Labai blogai, jei beveik metus užtrunka pereinamasis laikotarpis, negalim nieko planuoti, įsigyti technikos ar gyvulių, įdarbinti žmonių", - teigė Kėdainių rajono Pelutavos kaime ūkininkaujantis Zigmas Ričkus. Anot ūkininko, valdžia turėtų aiškiai pasakyti, kokios paramos galima tikėtis, kad žemdirbiai žinotų, kaip su pinigais elgtis.   

Ministerija: projektas rengiamas

„2014-2020 metų Kaimo plėtros programą planuojama patvirtinti ne vėliau kaip IV šių metų ketvirtį", - teigė ŽŪM Kaimo plėtros departamento Kompensacių ir investicijų skyriaus vedėjos pavaduotoja Miglė Gudaitienė.

Anot jos, vadovaujantis Europos Komisijos (EK) reglamentų nuostatomis, Lietuvos 2014-2020 KPP turi būti perduota EK per tris mėnesius nuo Partnerystės sutarties pateikimo EK. M. Gudaitienė pabrėžė, kad Partnerystės sutartis yra vienas svarbiausių strateginių 2014-2020 m. programavimo laikotarpio dokumentų, reglamentuoančių ES struktūrinių ir investicinių fondų skiriamą paramą.

Lietuva sutartį EK pateikė vasario pradžioje, o KPP projektą planuoja baigti rengti gegužės mėnesį. Tačiau jo derinimas ko gero užtruks, nes ne visi ES teisės aktai, reglamentuojantys paramą žemės ūkiui ir kaimo plėtrai, patvirtinti.

2014-2020 KPP projektas rengiamas atsižvelgiant į 14 proc. sumažintą finansavimą Lietuvai ir visoms ES šalims narėms nustatytus privalomus finansinius įsipareigojimus.

Pagal juos privaloma ne mažiau kaip 5 proc. lėšų skirti LEADER priemonėms (ŽŪM nusprendė skirti 6 proc.); ne mažiau kaip 30 proc. - klimato kaitos švelninimui, agrarinei aplinkosaugai bei ekologinam ūkininkavimui, įskaitant išmokas ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose yra gamtinių ar kitokių kliūčių ir ankstesnių programinių laikotarpių tęstinius mokėjimus; skirti lėšų 2004-2006 KPP ir 2007-2013 KPP tęstiniams įsipareigojimams; rezervuoti 6 proc. lėšų, kurias bus galima panaudoti ne anksčiau kaip 2019 m. tik sėkmingai įgyvendinant KPP; ne daugiau kaip 4 proc. Techninei pagalbai, kurios lėšomis yra finansuojamas ir Lietuvos kaimo tinklas.

„Atėmus privalomiems įsipareigojimams vykdyti reikalingą sumą, 2014-2020 KPP lieka 3,6 mlrd. litų". - teigė  M. Gudaitienė.

Siekiant kuo geriau parengti projektą, organizuojamos įvairios konferencijos, seminarai, apskrito stalo diskusijos, vyksta socialinis dialogas su ekonominiais socialiniais partneriais.

Artimiausiu metu 2014-2020 KPP projektas bus paskelbtas ŽŪM interneto svetainėje. 

Nerimo neturėtų būti

Anot M. Gudaitienės, ūkininkai ir kiti potencialūs pareiškėjai neturėtų nerimauti dėl ES paramos, kuri bus teikiama pagal 2014-2020 KPP. Daugelis numatytų priemonių yra tęstinio pobūdžio, gerai žinomos ir įgyvendintos pagal 2007-2013 KPP. 2014-2020 KPP keičiasi tik pačių priemonių struktūra, nebelieka paramos krypčių ir panašių dalykų.

„Pavyzdžiui, 2014-2020 m. KPP priemonė „Investicijos į materialųjį turtą" apims tokias veiklos sritis kaip žemės ūkio valdų modernizavimas, žemės ūkio produktų perdirbimas, rinkodara, pėtra, žemės ir miškų ūkio infrastruktūra, pelno nesiekiančios investicijos", - aiškino M. Gudaitienė.

Taip pat planuojama įgyvendinti keletą naujų priemonių, tokių kaip „Bendradarbiavimas", „Parama gamintojų grupių įsikūrimui", Rizikos valdymo priemonė, skirta pasėlių, gyvūnų ir augalų draudimui".

Reikėtų koreguoti

„Tokia realybė, kad ES žemės ūkio plėtrą planuoja kas 7 metai ir šiemet, pereinamais metais, žemdirbiai jos negaus arba gaus minimaliai. Reikia su tuo susitaikyti", - teigė Kauno rajono vietos veiklos grupės (VVG) pirmininkas Vytautas Zubas.

Jo nuomone, daug svarbiau koreguoti paraiškų priėmimo tvarką. Paraiškos esą turėtų būti priimamos ilgesnį laiką, kad visi norintys suspėtų pristatyti. Galbūt reikėtų jas priimti iš karto visam paramos laikotarpiui, tada žemdirbiui butų lengviau planuoti ūkio plėtrą.

Anot V. Zubo, praėjusio laikotarpio parama, kai reikėdavo vos per keletą savaičių suspėti parengti paraiškas, daugiausia pasinaudojo apsukriausi ir geriausiai informaciją valdantys žemdirbiai. Kitiems teko verstis savo jėgomis.  

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai