Iki pluoštinių kanapių legalizavimo Seime liko vienas žingsnis
2013-04-19

Vilnius. Seimui liko žengti paskutinį žingsnį dėl pluoštinių kanapių legalizavimo - ketvirtadienį po svarstymo pritarta įstatymų projektams, numatantiems leisti auginti, perdirbti, importuoti ir eksportuoti pluoštines kanapes.

Už Pluoštinių kanapių įstatymą balsavo 56 Seimo nariai, prieš buvo aštuoni, 23 susilaikė. Seimas dar vieną kartą balsuos dėl įstatymo priėmimo.

Žemės ūkio ministerijos parengtas projektas apibrėžia, kas yra pluoštinės kanapės, kaip jos galėtų būti auginamos, prižiūrimos, importuojamos ir pan. Tuo pačiu Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatyme siūloma numatyti išimtį pluoštinėms kanapėms, kad šiame teisės akte numatyti draudimai joms negaliotų.

Dojus agro 19 09 10

Pagal projektą, pluoštinėmis kanapėmis būtų laikomos kanapinių (Cannabaceae) šeimos sėjamosios kanapės (Cannabissativa L.) rūšies veislių augalai, kurių išdžiovintoje medžiagoje tetrahidrokanabinolio (THC - natūralios psichiką veikiančios medžiagos) yra ne daugiau kaip 0,2 proc. ir kurie auginami tik pramoniniais tikslais (pluoštui ir sėkloms) arba sodininkystei.

Siūloma, kad pluoštinių kanapių auginimą prižiūrėtų Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Augintojai galėtų pluoštines kanapes auginti tik atvirame grunte, sėjai privalėtų naudoti tik sertifikuotą sėklą, deklaruoti pasėlius, produkciją laikyti tik deklaruotuose sandėliuose, teikti mėginius THC kiekiui nustatyti.

Įstatymu Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos būtų įpareigotos iki šio dokumento įsigaliojimo priimti įgyvendinamuosius teisės aktus, nustatančius pluoštinių kanapių auginimo, importo licencijavimo ir ūkio subjektų priežiūros tvarką bei priežiūrą ir kontrolę vykdančių institucijų papildomą finansavimą.

Kalbėdamas už pluoštinių kanapių auginimo įteisinimą socialdemokratas Bronius Pauža tvirtino, kad be reikalo sukurtas didelis baubas šiuo klausimu.

"Padarėme didžiulį baubą ir trečią kadenciją diskutuojame. Jei nepriimsime šių projektų, kiekvienas hektaras, kuriame, kaip žinoma, nelegaliai dabar auginamos pluoštinės kanapės, kasmet netenka per 400 litų", - kalbėjo Seimo narys.

Jo duomenimis, nors pluoštinės kanapės dar neįteisintos, jų Lietuvoje auginama apie 150 ha.

B.Pauža tvirtino, kad Lietuvos klimato sąlygomis svaigintis reikalingą THC kiekį kanapėse galima sukaupti tik jas auginant apšildomose patalpose. Auginant kanapes lauke, esą to padaryti neįmanoma.

Parlamentaras taip pat teigė, kad šie augalai apvalo dirvožemį nuo chemikalų.

"Europoje labai plinta šitos kultūros produkcija, gaminama įvairių eterinių aliejų, muilo, šampūno, kremo, pluoštas naudojamas tekstilėje", - pluoštinių kanapių privalumus vardijo socialdemokratas.

Tuo metu valstiečių atstovė Seime Rima Baškienė atkreipė dėmesį, kad nė vienas specialistas šiuo metu negali nurodyti, kiek valstybei kainuos pluoštinių kanapių kontrolės mechanizmas.

"Užuot bandę atgaivinti seną mūsų žemės ūkio sritį - avininkystę, staiga susikoncentravome ties kanapėmis. Kaip tekstilininkė galiu pasakyti, kad niekada kanapių pluoštas neatitiks linų pluošto kokybei. Nežinome, kur panaudosime kanapių pluoštą, sėklą. Be to, nesulaukėme atsakymo iš specialistų, kiek kainuos kontrolės mechanizmas", - kalbėjo Seimo narė.

Ji pranešė, kad vienas tyrimas kainuoja per 300 litų, o jų reikėsią daug.

R.Baškienė taip pat pacitavo Valstybės saugumo departamento projektui pateiktą pastabą, kad dokumente nenustatyti reikalavimai pluoštinių kanapių perdirbėjams.

"Gąsdina, kad pluoštinių kanapių nesupainiotume su opijinėmis kanapėmis, tačiau čia ne tas variantas. Teko gyvento Altajaus krašte, kur pluoštinės kanapės naudotos pluoštui ir maistui. Komitetai svarstė, saugikliai numatyti, svarbu kontrolė", - teigė konservatorius Arimantas Dumčius.

Lietuva šiuo metu yra vienintelė šalis Europos Sąjungoje, kur pluoštinių kanapių auginimas oficialiai uždraustas. Šiuo metu Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymas draudžia šalies teritorijoje auginti opijines aguonas, kanapes bei kokamedžius.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai