Eurokomisaras suteikė vilčių nukentėjusiems žemdirbiams
2017-10-20

Vilnius.  Už žemės ūkį atsakingas eurokomisaras Filas Hoganas (Phil Hogan) nesuteikė daug vilčių Lietuvai, kad nuo liūčių nukentėjusiems šalies ūkininkams bus suteikta finansinė ES parama. Tačiau žemės ūkio ministras Bronius Markauskas sako, jog komisaras pažadėjo padėti, skiriant lėšų iš Lietuvai patvirtintos Kaimo plėtros programos arba Solidarumo fondo - jo lėšos naudojamos stichinių nelaimių padariniams likviduoti.

„Ką tikrai žada padėti Europos Komisija, tai tokiam reikalui panaudoti Kaimo plėtros programą. Aišku, gaila, kad mes tos priemonės esame nepatvirtinę, bet komisaras pažadėjo, kad jeigu greitai kreipsimės ir patvirtinsime paramos schemą, tai leis tą daryti. Čia, aišku, krapštymas iš tos pačios kišenės, ir pinigai būtų imami iš kitų programų. Bet kokiu atveju tai yra galimybė", - po susitikimo su F. Hoganu telefonu iš Lenkijos BNS sakė B. Markauskas.

„Vis dar lieka galimybė paramą gauti iš Solidarumo fondo", - pridūrė jis. Ministro teigimu, Europos Sąjunga paprastai nekompensuoja atskiro regiono žemdirbių nuostolių: „Žinome, kad pavasarį Ispanijoje, Portugalijoje ir Prancūzijoje buvo sausra, o nuostoliai nebuvo kompensuojami", - sakė ministras.

2014-2020 metų finansinėje perspektyvoje Lietuvos kaimo plėtros programai skirta 1,613 mlrd. eurų.

Jo manymu, paramą gali paskatinti Žano Klodo Junkerio (Jeano-Claude Juncker) išsakytas patikinimas šalies vadovei Daliai Grybauskaitei, jog „kažkokia parama tikrai bus".

Spalio pradžioje Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją visoje šalyje, ji kreipėsi į EK, prašydama padengti nuo liūčių nukentėjusių žemdirbių nuostolius.

Pirminiais Žemės ūkio ministerijos duomenimis, nuostoliai dėl liūčių gali siekti apie 40 mln. eurų, tačiau Žemės ūkio rūmai skaičiuoja, kad jie gali siekti daugiau nei 200 mln. eurų. Iki lapkričio pradžios ministerija turėtų pateikti tikslesnį nuostolių dydį.

Rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais Lietuvoje iškrito maždaug dvigubai daugiau kritulių nei metinė jų norma. Apsemti ar neįvažiuojami plotai sudaro virš 140 tūkst. hektarų žemės, kai kuriose savivaldybėse nenuimta daugiau kaip 50 proc. derliaus.

BNS inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai