ES šalims nepavyko susitarti dėl glifosato licencijos pratęsimo
2017-11-09

Briuselis. Europos Sąjungos valstybėms narėms nepavyko susitarti dėl pasiūlymo pratęsti glifosato naudojimą. Dabartinis leidimas naudoti glifosatą baigia galioti gruodžio 15 d. „Šiandien nesusidarė kvalifikuotos daugumos balsuojant dėl glifosato leidimo atnaujinimo", - tviteryje pranešė Liuksemburgo aplinkosaugos ministrė Karol Dišbur (Carole Dieschbourg).

Kvalifikuotos daugumos taisyklė turi patenkinti dvi sąlygas: UŽ turi balsuoti 55 proc., (arba 72 proc. jei pasiūlymą pateikia ne Europos Komisija ar Europos Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis), t. y. ne mažiau kaip 16 Tarybos narių, atstovaujančių ne mažiau kaip 65 proc. ES gyventojų (arba dvidešimt viena, jei pasiūlymas pateiktas ne EK ar ES vyriausiojo įgaliotinio iniciatyva).

Iš pradžių Komisija šio herbicido patvirtinimo galiojimą rekomendavo pratęsti dar dešimtmečiui, tačiau neslūgstant nuogąstavimams dėl galimos grėsmės, kurią šis chemikalas gali kelti žmonėms ir aplinkai, planuotas ES ekspertų balsavimas buvo atidėtas. Vėliau paskelbta, kad jis įvyks lapkričio 9 dieną.

RVAC 21 09 30

Glifosato kritikai, kurių priešakyje yra aplinkosaugos organizacija „Greenpeace", ragina visiškai uždrausti naudoti šį herbicidą Europoje. Aktyvistai įteikė peticiją, kurią pasirašė daugiau kaip 1,3 mln. tokiam sprendimui pritariančių žmonių.

Prancūzija, kurioje glifosatas naudojamas bene intensyviausiai Europoje ir kurios vyriausybė nori laipsniškai atsisakys šio herbicido, jau pareiškė balsuosianti prieš glifosato patvirtinimo pratęsimą dešimčiai metų. Prie jos prisijungė Italija, Austrija ir Belgija.

Europos Parlamentas yra patvirtinęs neprivalomą rezoliuciją, kurioje paragino iki 2022 metų uždrausti šio chemikalo naudojimą.

Europarlamentarai pareiškė, kad patvirtinimo galiojimas turėtų būti pratęstas tik penkeriems metams, ir taip pat paragino nuo gruodžio 15 dienos, kai baigs galioti dabartinis glifosato patvirtinimas, nebeleisti jo naudoti neprofesionalams, taip pat uždrausti jį naudoti parkuose, soduose ir žaidimų aikštelėse.

Europos maisto saugos agentūra ir Europos cheminių medžiagų agentūra teigia, kad glifosatas vargu ar gali sukelti vėžį žmonėms. Panašią išvadą padarė ir kiti 2016 metais vertinimą atlikę PSO ekspertai bei JT Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO).

Glifosatas pradėtas naudoti praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje kaip JAV bendrovės „Monsanto“ gaminamos piktžolių naikinimo priemonės „Roundup“ - o tai vienas populiariausių herbicidų pasaulyje - veiklioji medžiaga.

„Monsanto“ tvirtina, kad glifosatas „atitinka ar net viršija visus patvirtinimo galiojimo pratęsimui visam laikotarpiui pagal Europos teisės aktus taikomus reikalavimus“.

Glifosato klausimo ES vis negali išspręsti nuo 2016 metų birželio, kuomet baigėsi šiam herbicidui išduoto 15 metų patvirtinimo galiojimas, kuris tuomet buvo pratęstas 18 mėnesių.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai