ES finansinės paramos štilio nebus?
2013-10-17

Vilnius.  Užstrigus Europos Sąjungos teisynui gali atsitikti taip, kad iki 2015 m. gruodžio 31 d. šalies žemdirbiams bus mokami tik 2007-2013 m. Kaimo plėtros programos (KPP) fondo likučiai. Jei pavyktų susitarti ES trišalėse derybose, paraiškas pereinamuoju periodu ketinama rinkti pagal senas, 2007-2013 m., taisykles, o projektai  būtų finansuojami iš 2014-2020 m. laikotarpio lėšų. Ar tokiam sprendimui bus pritarta, šiemet gali ir nepaaiškėti.

ES biudžeto ir finansų politikos ekspertas Klaudijus Maniokas prognozuoja, kad derybos dėl ES 2014-2020 metų lėšų paskirstymo dar kurį laiką užsitęs, o lėšoms paskirstyti Lietuvoje reikalingos procedūros bus patvirtintos tik kitąmet.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Kaimo plėtros departamento direktorė Jurgita Stakėnienė (nuotr.) sako, kad 2007-2013 m. KPP fonde lėšų dar yra. „Esame surinkę paraiškas gyvulininkystės sektoriui modernizuoti. Pinigai ūkininkus pasieks dar šiais ar kitais metais, todėl visiško štilio nebus. Taip pat bus įgyvendinamos ir kitos priemonės", - teigia ŽŪM atstovė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

J. Stakėnienės žodžiais, naujos KPP nebus tol, kol nebus ES reglamentų. „Tikimės, kad iki Naujų metų bus paskelbtas bent jau pagrindinis pereinamojo laikotarpio reglamentas, o vėliau - ir įgyvendinantys reglamentai. Be to, Europos Komisija turi modifikuoti arba parengti naują informacinę sistemą, kurioje bus skelbiama KPP. Sukūrus technines galimybes nagrinėti šią programą, su ja bus susipažįstama, o tik po to jai pritariama arba ne", - Kaimo plėtros departamento direktorė patvirtina ES biudžeto ir finansų politikos eksperto prognozę.

Pasak ŽŪM atstovės, yra ir kita, optimistiškesnė galimybė, tačiau ji kol kas nepatvirtinta. „Šią savaitę turi vykti trišaliai susitikimai, kurių metu bus tariamasi dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų. Gali būti taip, kad mes pagal senas, 2007-2013 m., taisykles galėsime rinkti paraiškas ir jos bus finansuojamos iš 2014-2020 m. laikotarpio lėšų. Tačiau visa tai - dar tik derybų lygyje. Teisės akto, leidžiančio taip elgtis, nėra. Greičiausiai pinigai pareiškėjus pasieks tik tada, kai bus patvirtinta programa. Europos Sąjunga vėluoja su teisynu, į šį procesą įsijungė net Europos Parlamentas, todėl procesai užstrigo", - sako J. Stakėnienė.

Gali atsitikti taip, kad iki 2015 m. šalies žemdirbiams bus mokami tik 2007-2013 m. KPP fondo likučiai. „Naujam finansiniam laikotarpiui būtina parengti partnerystės sutartį, dėl jos suderinimo ir pasirašymo pirmu smuiku griežia Finansų ministerija, o ŽŪM ir kitos ministerijos tik dalyvauja šiame sudėtingame procese. Koks bus finansavimas ateityje, šiandien aiškiai ir vienareikšmiai  žemdirbiams  atsakyti negalime, tikimės, kad bent artimiausiomis savaitėmis paaiškės pereinamojo laikotarpio nuostatos", - pabrėžia Kaimo plėtros departamento direktorė.

Informacijos, kiek šiuo metu yra likę nepanaudotų 2007-2013 m.  Kaimo plėtros programos (KPP) fondo lėšų, Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) sužinoti nepavyko.

„Nepanaudotos KPP fondo lėšos bus skaičiuojamos 2015 m. pabaigoje, kadangi pagal šią programą 2007-2013 metams  skirti mokėjimai gali būti atliekami iki 2015 m. gruodžio 31 d.  Spalio 15 d. išmokėta paramos suma nuo skirtų paramos lėšų pagal 2007-2013 m. KPP  siekia  75 proc., o sutartyse patvirtinta suma sudaro 89 proc.", - sakė NMA Komunikacijos skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Aistė Mileikaitė.

Pasak NMA atstovės, dar galima žemdirbius kviesti pasinaudoti parama, skelbti paraiškų rinkimus, sudaryti sutartis. „Tendencijų, kad liksime kažko neįsisavinę, neįžvelgiu. Anksčiau buvo taikoma praktika užkontraktuoti šiek tiek daugiau lėšų negu skirta paramos tam, kad visos lėšos būtų įsisavintos. Natūralu, kad ne visi paramos gavėjai sugeba panaudoti pinigus, ne visiems pavyksta įgyvendinti projektus", - teigė A. Mileikaitė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai