Ekologiškai ūkininkaujantiems įgriso kasmet kaitaliojamos taisyklės
2013-04-23

Vilnius. Žemės ūkio ministerija vėl pakeitė Ekologinio žemės ūkio taisykles. Pakeitimų nedaug ir jie neturėtų tapti našta ūkininkams. Tačiau ekologiškai ūkininkaujantys žemdirbiai piktinasi, kad taisyklės keičiamos kasmet, kad jie turi gaišti laiką didžiuliame dokumente ieškodami naujovių.

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) pirmininkas Saulius Daniulis piktinasi, kad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) sulaužė pažadą. „Su ministerija buvo kalbėta, kad šiemet permainų nebus, vadovausimės senomis taisyklėmis, nes nuo 2014 m., naujame ES finansiniame periode, daug kas keisis", - apmaudo neslėpė S. Daniulis.

Pasak LEŪA pirmininko, ūkininkams tenka gaišti laiką, skaityti iš naujo, ieškoti, kas pakeista. S. Daniulio nuomone, susidaro įspūdis, kad ministerija pakeitimus daro tik tam, kad parodytų jog dirba. Jis siūlo taisykles parengti penkeriems metams, tuomet žemdirbiams būtų lengviau priimti sprendimą, ar verta imtis ekologinio ūkininkavimo. Dabar, prisiėmus įsipareigojimus minėtam laikotarpiui, kasmet kas nors vis keičiama.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Saulius Daniulis (garso įrašas):

Ekologinių ūkių savininkams pasipiktinimą kelia ir tai, kad kitų aplinkosauginių programų (Natūra 2000, išskirtinės kokybės produktų) dalyviams leidžiama ramiai dirbti, taisyklės kasmet nekeičiamos, o ekologiškai ūkininkaujantieji kasmet patiria stresą.

Saulius Daniulis (garso įrašas):

Ekologiškai ūkininkaujančius erzina, palyginti su ES reglamentais, aukštai užkelta reikalavimų kartelė ir patikrų gausa. „Negana, kad skaičiuojamas augalų tankis, kad yra lankininkų komanda, kuri vaikšto po laukus, mėto lankelius ir skaičiuoja piktžoles, dabar turbūt bus ir liniuotininkų komanda, kuri vaikščios su liniuotėmis ir matuos varpų ilgį ar skaičiuos grūdus. Juk yra nustatyta, koks turi būti augalų kiekis kvadratiniame metre, kiek leistina piktžolių, nesuprantu, kam ir kokios dar reikalingos patikros", - sakė S. Daniulis.

Pavasaris vėluoja, ūkininkams tenka sparčiau suktis, kad suspėtų laiku pasėti, tad studijuoti pakeistas taisykles jie tvirtina neturėsią kada skaityti. „Ministerijai siūlysime mainų programą. Jie mums darbo valandomis keičia taisykles, o po darbo valandų teatvažiuoja padirbėti į ūkius. Ūkininkai darbo valandomis triūsia laukose, o joms pasibaigus, sėstume studijuoti taisyklių. Ministerijos darbuotojams būtų praktika, o mes, jų padedami, spėtume laiku nuveikti visus darbus", - šmaikštavo LEŪA pirmininkas.

Jo nuomone, taisyklės turėtų būti aiškios ir konkrečios, tilpti į vieną puslapį, o dabar didžiausias dokumentas, kuriame pusės dalykų ūkininkai nesupranta.

Pasak ŽŪM Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vyriausiosios specialistės Nedos Jakubauskienės, nacionaliniai reikalavimai ekologiniam ūkininkavimui paremti pačių ekologinių ūkių subjektų, sertifikavimo įstaigos, Žemės ūkio rūmų, mokslininkų pateiktomis pastabomis.

Didžioji dalis taisyklių susijusios su kontrole. „Kontrolė šalyje turi būti efektyvi, todėl didelė grupė žmonių sėdi ir galvoja, kaip geriau sertifikuoti ir panašiai", - teigė N. Jakubauskienė.

Neda Jakubauskienė (garso įrašas):

Ekologinio žemės ūkio taisyklėse atsirado vienas naujas punktas. „Norėtume, kad žmonės augintų tinkamas dirvai kultūras", - aiškino ŽŪM specialistė. Jeigu sertifikavimo įstaigos tikrintojas nustatys, kad derlius jo nuėmimo metu ypatingai mažas, gali kviestis mokslininkus (ekspertus) konsultacijoms dėl numatomo ypatingai mažo derliaus fakto konstatavimo. Ypatingai mažo derliaus laukas įvardijamas kaip „neauginami kultūriniai augalai".

Įsėlinių ar posėlinių augalų sąrašas, kuriame buvo baltosios garstyčios, aliejiniai ridikai, sėjamieji grikiai, facelijos, dobilai, liucernos, vasariniai rapsai, papildytas lubinais. Šį augalą bus leidžiama naudoti žaliajai trąšai. Augalų kaitos reikalavimas bus įskaitytas, jei ekologinės gamybos subjektas augins augalus sideraciniam pūdymui.

Pagal naujas taisykles, laukinių augalų rinkėjai ir ekologiško maisto tvarkytojai prašymą sertifikuoti galės teikti visus metus. ŽŪM specialistė atkreipė dėmesį, kad Taisyklės nepanaikina Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalo, tačiau jo tvirtinimą perduoda „Ekoagros" direktoriui. „Tai jų veiklos žurnalas, kasdieniam darbui reikalingos lentelės, dokumentai, palengvinančios sertifikavimą. Bendrovė ketina daryti elektroninę šio žurnalo versiją", - sakė Neda Jakubauskienė.

Naujose taisyklės įrašytas sėjamosios judros augalų tankis, o ūkio subjektams, norintiems sertifikuoti seniai įveistą sodą, nustatytas minimalus medžių tankis.

Ūkio subjektų veiklą, kurie fasuotus žemės ūkio maisto produktus tiekia negalutiniam vartotojui ir gamintojui, „Ekoagros" privalės tikrinti ne rečiau, kaip kas dvejus metus. Ankstesnėse taisyklėse buvo numatyta, kad tikrinimai atliekami ne rečiau kaip kas trejus metus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai