Ekologiniu atžvilgiu svarbių vietovių sąrašą papildo kraštovaizdžio elementai
2016-02-10

Vilnius. Vienas iš žalinimo reikalavimų - ekologiniu atžvilgiu svarbių vietovių (EASV) išskyrimas. Pernai šioms vietovėms buvo priskirti tik pūdymas ir azotą kaupiantys augalai, o šiemet žemdirbiai galės deklaruoti ir kraštovaizdžio elementus.

Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Išmokų už plotus skyriaus vedėjas Antanas Karbauskas (nuotr.) priminė, kad Lietuvoje EASV reikalavimams įgyvendinti po ilgų paramą administruojančių institucijų, žemdirbių ir mokslininkų atstovų diskusijų pernai (2015 metams) buvo pasirinktas „saugesnis" kelias - žemdirbiams deklaruojant valdomus žemės ūkio naudmenų plotus kaip EASV įskaitytas tik pūdymas ir (arba) azotą kaupiantys augalai.

Tačiau šiemet situacija pasikeitė. „Įgijus daugiau patirties administruojant naujojo laikotarpio tiesioginių išmokų schemas ir atlikus „namų darbus", nuo 2016 m. deklaravimo mūsų šalies ūkininkai, siekdami atitikti EASV reikalavimus, taip pat galės deklaruoti ir kraštovaizdžio elementus", - sako A. Karbauskas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kraštovaizdžio elementams prisikirtos medžių grupės (giraitės), tvenkiniai, grioviai ir palaukės, trumpos rotacijos želdiniai ir į pagrindinį pasėlį sėtas įsėlis (žolė) arba po pagrindinio pasėlio derliaus nuėmimo sėtas posėlis (vasarinių augalų mišinys).

Visi šie elementai ir sąlygos, kai juos galima deklaruoti, yra išsamiai aprašyti 2015 m. gruodžio 4 d. žemės ūkio ministro įsakymu Nr. 3D-897 patvirtintose 2016-2020 m. deklaravimo taisyklėse „Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir 2016-2020 metų tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės". Svarbu tai, kad elementai turi būti pareiškėjo valdomos ariamosios žemės plotuose.

Iki tol ūkininko žemėje esančius vadinamuosius neproduktyvius elementus, pavyzdžiui, palaukes (laukų apsaugines juostas), tvenkinius, medžių grupes ūkininkai tvarkė savanoriškai, o nuo 2016 m. tokių elementų deklaravimas suteiks galimybių pareiškėjams lengviau atitikti žalinimo reikalavimus visame valdomame žemės ūkio naudmenų plote - atsiras finansinė paskata.

„Tačiau šie elementai taip pat turės būti tvarkomi, kadangi apleista, krūmais apaugusi palaukė ar griovys ne tik nėra gera vieta florai ir faunai išsilaikyti, tačiau gali būti ir įvairios taršos šaltinis", - pabrėžia A. Karbauskas.

Kaip žinia, visiems žemdirbiams, deklaravusiems daugiau kaip 15 ha ariamosios žemės, mažiausiai 5 proc. jos dalies privalu deklaruoti kaip ekologiniu atžvilgiu svarbią vietovę (EASV).

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai