Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Agropolitika
EK paramos pieno gamintojams signalai vis stipresni Papildyta

Vilnius. Europos Komisija (EK), tikėtina, jau netrukus skirs paramą krizę išgyvenantiems Lietuvos pieno ūkininkams. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas tokį pažadą teigia antradienį išgirdęs iš eurokomisaro Januszʼo Wojciechowskiʼo (Janušo Voičekovskio).

„Jis pasakė, kad yra kelių dienų klausimas, kada apsispręs. (...) Komisaras patvirtino, kad rimtai žiūri į galimybę padėti, prašė keleto dienų, jog būtų galima pagrįsti skaičiais, apibrėžti sąlygas, kuriomis galėtų būti teikiama parama“, – trečiadienį spaudos konferencijoje teigė K. Navickas.

Anot ministro, kol kas daugiau detalių apie finansavimo sąlygas nėra, tačiau galima tikėtis iki 18,6 mln. Eur paramos.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Sumos komisaras neįvardijo, nes mes pirminiame susitikime kovą ir įvardijome 18,6 mln. Eur sumą, latviai – 11 mln. Eur, mes paraišką su tokia suma pateikėme. EK vertins galimybes ir indėlį tiesioginių išmokų, tada pateiks atsakymą“, – sakė ministras.

Jis taip pat minėjo, kad EK sprendimui įtakos turės ir dabartinė pieno ūkių situacija – bus atsižvelgiama į tai, ar pieno supirkimo kaina vis dar krinta.

Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) pirmininkė Renata Vilimienė teigė, kad, jos žiniomis, gegužę pienas superkamas 3 ct pigiau nei balandį. Visus tai įrodančius dokumentus ji teigia planuojanti surinkti.

„Ministrui reikia šimtą kartų pakartoti, kad sužinotų, jog pieno kainos mažinamos. Pasistengsiu tai padaryti ir surinksiu šimtą dokumentų, įrodančių, kad kainos krinta. (...) Žmogus parduoda 3 t pieno, per dieną primelžia 3 t ir nuo gegužės 1 dienos jo supirkimo kaina yra 23,5 cento. Prieš tai buvo 26“, – spaudos konferencijoje teigė R. Vilimienė.

Portalui manoūkis.lt komentuodama nacionalinės paramos nukentėjusiems nuo pieno krizės skirstymą ji teigė, kad Žemės ūkio ministerijos skelbiamas didelis procentas ūkių, kurie gali gauti paramą, iš dalies gali būti nulemtas ir, tikėtina, iškraipytos statistikos.

„Socialinių tinklų platybėse pilna istorijų, kaip vasario kovo mėnesiais ant popieriaus galimai sumažino kainą, motyvuodami, kad gaus paramą“, – pasakojo ūkininkė.

LVPŪA pirmininkė Renata Vilimienė įspėjo, kad jau girdimi pranešimai, jog gegužę pieno supirkimo kaina vėl bus mažinama

Kalbėdama apie gegužės kainas ji tikino ministrui pateiksianti pageidaujamą informaciją, vis dėlto tai padaryti nebus lengva, nes labai dažnai smulkieji ūkininkai pranešimus iš supirkėjų apie kainą gauna jau po fakto – mėnesio gale.

„Išsireikalausime, bus sunkus darbas, bet jei reikia... Labai įdomu, kokie bus ministerijos veiksmai, kai pateiksime. Ar tik kad mes supratome, ar mes darome. Jei tik išreikš susirūpinimą...“ – kalbėjo R. Vilimienė.

Spaudos konferencijoje ji priminė, kad labai dažnai kalbame apie ūkių tęstinumą, perdavimą iš kartos į kartą, tačiau dabar nemaža dalis jaunų, perėmusių ūkius ir atsidūrė kritinėje situacijoje.

„Tikiuosi, kad ir ministerija iš savo pusės padarys kažką. Asociacija nuo sausio mėnesio trimituoja, kad yra problema, krizė, dabar yra gegužė ir paramos neturime jokios. Bus mažų mažiausiai sarmata, jei ES susisuks pirma su parama, o mes savų negelbėsime...“ – kalbėjo LVPŪA vadovė.

Tai, kad laukiant ES paramos labai svarbu nepamiršti, jog dėl krizės nukentėjo visi pieno ūkiai teigė ir  Lietuvos ekologinių ūkių sąjungos bei kooperatyvo „Eko tikslas“ vadovas Mindaugas Petkevičius.

Anot jo, pieno kooperatyvo padėtis yra lygiai tokia pat sudėtinga kaip ir smulkių ūkių: padarytos investicijos, išaugusios sąnaudos, pernai gaminti pašarai brangiai. Tad, anot jo, neteisinga teigti, kad didelių ūkių pieno savikaina maža.

Kooperatyvo „Eko tikslas“ vadovas Mindaugas Petkevičius teigė besitinkintis sąžiningo paramos skirstymo, neišskirint tam tikrų grupių

Pasak M. Petkevičiaus, nors pats kooperatyvas nėra gavęs pranešimo, kad gegužę kaina mažės, tačiau yra informacijos, kad tokių pranešimų ūkiai gauna.

„Manau, kad šiuo metu ūkininkai jau yra apsisprendę, ar ruoš parašus ar ne. Mūsų kooperatyve negirdėjome signalų, kad neruoš pašarų, visi dirba toliau ir tiki kooperacija: ir mes, ir jie, tik kažkaip ministerija nelabai“, – kalbėjo M. Petkevičius.

Drastiškai kritus pieno supirkimo kainoms jo vadovaujamas kooperatyvas bandė sušvelninti smūgį ūkininkams, tačiau skirstant nacionalinę paramą tai atsisuko kitu kampu.

„Mūsų kooperatyvo nariams nepasisekė ir faktiškai aš turėčiau jų atsiprašyti, kad valdyba laiku nesumažino kainos ir gavosi taip, kad kooperatyvas savo sąnaudomis, rezervu, palaikė ūkininkus, taip iš dalies patyrė neplanuotų išlaidų, o ūkininkai negaus paramos. Kooperatyvas du kartus nuskriaustas: išsileido ir dar ūkininkai negavo“, – konstatavo M. Petkevičius.

Balandžio 27 dieną dėl itin kritusių pieno kainų nukentėję Lietuvos ūkininkai lankėsi Briuselyje ir ten susitiko su už žemės ūkį atsakingu EK nariu. Per susitikimą J. Wojciechowskiʼs ūkininkams pažadėjo pasistengti rasti lėšų ir juos paremti.

Šaltinis: BNS, manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos