Didžiajai daliai jaunųjų ūkininkų ant kojų stotis teks be ES paramos
2013-01-29

Vilnius. Pusė jaunųjų ūkininkų, praėjusiais metais tikėjęsi europinės paramos gyvulininkystės ūkiams įkurti mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse, liks nuvilti. Nacionalinei mokėjimo agentūrai pateikta paraiškų 13 mln. litų paramai gauti, o priemonei „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" įgyvendinti 2012 metais skirta tik 6,4 mln. litų.

Pasak Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento direktorės Jurgitos Stakėnienės (nuotr.), ketinimai padėti jauniesiems ūkininkams atsistoti ant kojų ir įsitvirtinti buvo geri, tačiau lėšų numatyta nepakankamai.

„Neaiški perspektyva ir kitam (2014-2020 metų) finansiniam periodui. Parama jauniesiems ūkininkams įsikurti, žinoma, bus, tačiau nei suma, nei sąlygos kol kas neaiškios. Ateitis liūdnoka, nes paramą ketinama mažinti. Kaip bus paskirstytos lėšos, kam skirti prioritetai, kol neįvyko derybos, galima tik spėlioti", - sako J. Stakėnienė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Tarp gausybės Europos Sąjungos finansuojamų priemonių „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" - bene populiariausia. Šiai Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonei skirta 214 mln. Lt. Jau 2009 metų pabaigoje tebuvo likę tik 22 mln. litų.

Praėjusiais metais daliai jaunųjų ūkininkų, pateikusių paraiškas, laimė nusišypsos tik dėl to, kad jų rėmimui atkeltos lėšos iš tų priemonių, kurios nėra tokios populiarios.

Dėl lėšų trūkumo imta taikyti prioritetinius kriterijus. 2012 metų pavasarį Žemės ūkio ministerija pakeitė priemonės „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" taisykles, numačiusi teikti paramą tik gyvulininkystės ūkiams kurti mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse (pareiškėjas nuosavybės teise turi valdyti ne mažesnį kaip 8 ha žemės ūkio naudmenų plotą).

Taip pat buvo patvirtinti nauji projektų pirmumo kriterijai. Didesnę tikimybę gauti paramą turi tie jaunieji ūkininkai, kurių valda perimta pagal programos priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos"; 2012 m. sausio 1 d. laikė didesnį sąlyginių gyvulių vienetų (SGV), tenkančių 1 ha žemės ūkio naudmenų, už kuriuos skiriama parama, skaičių; turi žemės ūkio ar veterinarijos srities profesinį, aukštąjį neuniversitetinį ar aukštąjį universitetinį išsilavinimą; iki paramos paraiškos pateikimo buvo išvykęs į užsienį ir savo išvykimą deklaravo Migracijos tarnyboje ne trumpesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui ne daugiau kaip 3 paskutinių metų laikotarpiu iki paramos paraiškos pateikimo dienos, o ūkis kuriamas tik nuosavoje žemėje.

Įsigaliojus naujoms taisyklėms praėjusiais metais paskelbtas kvietimas. Nuo 2012 m. birželio 1 iki liepos 31 dienos Nacionalinė mokėjimo agentūra sulaukė apie 100 jaunųjų ūkininkų paraiškų.

Didžiausia paramos suma vienam ūkiui arba, jeigu kuriasi sutuoktiniai, bendra jų prašoma paramos suma negali viršyti 138 112 Lt. Žemdirbių asociacijų atstovai teigia, kad paramą reikėtų padidinti, nes pradžia tikrai nėra lengva, reikia ir investicijų, ir pagrindo, ant kurio galima būtų įkurti ūkį.

Priemonė „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" populiariausia yra Panevėžio, Šiaulių ir Kauno apskrityse. Mažiau populiari - Alytaus, Utenos, Klaipėdos apskrityse.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai