Dezinfekcijai pasienyje su Baltarusija šiemet reikės dar 2,4 mln. litų
2013-08-19

Vilnius. Vyriausybė šiandien pritarė krovininių automobilių, dezinfekuojamų Lietuvos-Baltarusijos pasienyje nuo afrikinio kiaulių maro, mokesčio įvedimui bei ekstremalių situacijų įstatymo pakeitimui, pranešė premjeras Algirdas Butkevičius. Ekstremalią situaciją šalyje bus galima skelbti, jei ligos židinys priartės iki 50 km nuo valstybės sienos.

„Šiandien buvo priimti du sprendimai: kad krovininiai automobiliai, pravažiuodami Baltarusijos-Lietuvos sieną, turės mokėti mokestį 25 Lt ir taip pat priimtas nutarimas pakeisti ekstremalių įvykių tam tikrus kriterijus, kad būtų leidžiama naudot Vyriausybės rezervo lėšas", - pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė A.Butkevičius.

Pasak jo, šalyje skelbti ekstremalios situacijos šiuo metu nėra reikalo, nes tai galėtų sutrukdyti maisto eksportui. „Dėl ekstremalios situacijos skelbimo Lietuvoje tikrai nėra jokio teisinio pagrindo, nes teko kalbėtis ir su kitų šalių ir Lietuvos teisininkais. Jeigu tokia informacija būtų paskelbta ir toks būtų priimtas sprendimas, jų manymu, tada Lietuvai gali būti uždrausta išvežti maisto produktus į kitas šalis", - teigė premjeras.

Dojus agro 19 09 10

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius paaiškino, kad ekstremali situacija šalyje gali būti paskelbta, jei ligos židinys būtų nustatytas  50 km atstumu nuo Lietuvos sienos.

Krovininių automobilių apmokestinimas, kuriam pritarė ministrų kabinetas, šalyje yra taikomas ne pirmą kartą - panašios praktikos buvo laikomasi ir kai šalis saugojosi nuo snukio ir nagų ligos bei kitų užkratų. Pasak Veterinarijos tarnybos direktoriaus, apmokestinami tik krovininiai automobiliai, nes apmokestinus pėsčiuosius ir lengvuosius automobilius, mokesčio administravimas bus brangesnis nei surenkama lėšų.

„Įvedamas mokestis tol, kol gausime iš Europos Sąjungos finansavimą. (...) Rugsėjo 9-10 dienomis renkasi nuolatinis komitetas, kuris spręs dėl finansavimo", - sakė J.Milius. Pasak jo, dabar per dieną tikimasi surinkti 17 tūkst. litų.

Vežėjai piktinasi Vyriausybės sprendimu 25 litų mokesčiu apmokestinti iš Baltarusijos važiuojančius vilkikus. Pasak Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava", mokestis vežėjams kas mėnesį gali kainuoti nuo 0,5 mln. litų iki 1 mln. litų.

„Iš esmės nesitarus su transporto verslo atstovais, įvedamas naujas mokestis, kuriam nepritaria vežėjai ir Susisiekimo ministerija. Vežėjai sumokės ne tik už savo transporto priemonių, bet ir už visų individualių automobilių, traukinių ir kitų transporto priemonių bei žmonių, kertančių Baltarusijos sieną dezinfekavimo paslaugas",  - pranešime teigia „Linavos" prezidentas Algimantas Kondrusevičius.

Pasak jo, vien vežėjų sąskaita neturėtų būti sprendžiama valstybės ir Europos Sąjungos problema.

„Tai valstybinio lygmens klausimas, o užkrauti visą jo sprendimo naštą vežėjams - nesolidu. Jei valstybė neturi pakankamai lėšų spręsti šį klausimą, mes, vežėjai, galime solidariai prisidėti. Dezinfekavimas pasienyje - tai ne tik Lietuvos, tai visos Europos Sąjungos problema, todėl ją reikia spręsti ne tik vežėjų pinigais." - tikino A.Kondrusevičius.

Asociacijos vadovo manymu, rinkliava turėtų būti taikoma ir lengviesiems automobiliams bei traukiniams.

Smulkiesiems kiaulių augintojams, kurie turi ūkius pasienyje su Baltarusija, planuojama skirti vienkartinę 690 Lt išmoką už vieną gyvulį, kad augintojai dvejus metus augintų kitas gyvūnų rūšis. Šiuo metu pasienyje užregistruota 10 tūkst. kiaulių. Konkrečiai dėl išmokos bus nuspręsta, jei Europos Komisija skirs Lietuvai pinigų.

Lietuva prašo Europos Komisijos skirti 13,5 mln. eurų (46,6 mln. litų) finansinę paramą, iš jų 10 mln. eurų (34,5 mln. litų) - tvorai, kuri stabdytų šernų migraciją iš Baltarusijos. Kol parama nėra skirta, šernų medžioklė neribojama, tačiau medžiotojų būreliai juos medžioja savanoriškai. Dabar institucijos nesutaria, kas turi pasirašyti medžioti šernus įpareigojantį nurodymą, nes šalyje nėra paskelbta ekstremali situacija dėl galimo afrikinio kiaulių maro užkrato.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai