Briuselis parems pieno produkcijos sandėliavimą
2014-08-28

Briuselis/Vilnius. Europos Komisija pranešė, kad skirs paramą privačiam sviesto, nugriebto pieno miltelių ir tam tikrų sūrių sandėliavimui, siekdama sušvelninti Rusijos taikomų ES pieno produktų importo apribojimų poveikį. Sviesto ir nugriebto pieno miltelių intervencinis supirkimas bus pratęstas iki šių metų pabaigos.

Už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakingas Europos Komisijos narys Dačianas Čiolosas (Dacian Ciolos) sakė: „Kainos Europos pieno produktų rinkoje rodo, kad Rusijos draudimas jau veikia šį sektorių. Kai kurios valstybės narės praranda eksporto pajamas ir turi ieškoti naujų rinkų. Europos pieno produktų sektoriui reikia laiko ir pagalbos prisitaikyti".

D. Čiolosas informavo, kad esant reikalui, be rinkos parama pieno milteliams, sviestui ir eksportuojamiems sūriams, bus imamasi kitų priemonių. „Artimiausiomis dienomis valstybėms narėms ir Europos Parlamentui pristatysiu pirmą išsamią Rusijos draudimų trumpalaikio ir vidutinės trukmės poveikio svarbiausiems Europos žemės ūkio ir maisto produktų sektoriams analizę ir galimų politikos priemonių apžvalgą. Mano žinia ES gamintojams aiški: atsiradus materialiai rinkos destabilizacijos grėsmei, ir toliau taikysime Bendrosios žemės ūkio politikos priemones, kad stabilizuotume rinką", - sakė D. Čiolosas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Europos Komisija skirs sviesto ir nugriebto pieno miltelių privataus sandėliavimo paramą, kad padengtų šių produktų sandėliavimo 3-7 mėnesius išlaidas. Teisės akto projektas bus pateiktas balsuoti kitą savaitę.

Atsižvelgdama į tam tikrų sūrių užimamą ES eksporto į Rusiją dalį (eksporto vertė 2013 m. buvo beveik 1 mlrd. eurų), Europos Komisija nori taikyti paramą ir sūriams. Sūrio privataus sandėliavimo taisyklės ir intervencinio laikotarpio pratęsimas bus nustatyti deleguotajame akte, kurį Europos Komisija pateiks artimiausiu metu, taikydama skubias rinkos paramos priemones, nustatytas per praėjusiais metais numatytą BŽŪP reformą.

Privataus sandėliavimo parama sviestui ir nugriebto pieno milteliams skirta padengti ne mažiau kaip 90 dienų (bet ne daugiau nei 210 d.) laikino sandėliavimo išlaidas. Europos Komisija nori taikyti šią paramos priemonę ir sūriams (dabar ji gali būti taikoma sūriams su saugoma kilmės vietos arba geografine nuoroda).

Pernai ES pieno produktų eksporto į Rusiją vertė buvo 2,3 mlrd. eurų (iš jų 1 mlrd. eurų už sūrį). 2013 m. sūrį į Rusiją eksportavo 25 valstybės narės, bet pagrindinės sūrio eksportuotojos yra šios šalys: Nyderlandai, Lietuva, Suomija, Lenkija, Danija, Vokietija, Italija, Prancūzija ir Latvija.

Šios pieno produktų sektoriui skirtos priemonės papildo skubias rinkos paramos priemones, jau taikomas persikams ir nektariniams (pranešta rugpjūčio 11 d.; vertė - 32,7 mln. eurų) ir vaisiams bei daržovėms (pranešta rugpjūčio 25 d.; vertė - 125 mln. eurų).

„Į praradimus Europos Sąjunga žiūri tiriamuoju žvilgsniu, o mes matome aiškias pasekmes.(...) Tikimės, kad Europos Komisija ir žemės ūkio komisaras atkreips dėmesį ir dar kartą nuodugniai peržiūrės situaciją", - dar prieš posėdį interviu LRT radijui iš Briuselio sakė Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

Paklaustas, ar pieno, mėsos ir daržovių ūkininkai yra paskaičiavę patiriamus nuostolius, R. Krasuckis atsakė, kad nuostoliai yra paskaičiuoti, tačiau jų atskleisti negalima.

„Taip suskaičiavome, bet tie skaičiavimai nėra galutiniai. Verslininkai atranda naujas rinkas ir tie praradimai trumpėja, o kartais iškyla nenumatytų situacijų, todėl konkrečių skaičių nenorėčiau vardinti. Jie išsiųsti Europos Komisijai", - kalbėjo R. Krasuckis.

Rugsėjo 5 dieną žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė dalyvaus Europos žemės ūkio ministrų tarybos posėdyje, kur pristatys importo embargo ir kiaulių maro situacijos pasekmes ir prašys, kad ES iš dalies kompensuotų abejų problemų padarinius ir nuostolius.

Lietuvos žemdirbių ir perdirbėjų situaciją po Rusijos įvestų sankcijų numatoma aptarti ir rugsėjo 12-ąją Vilniuje įvyksiančiame ministrės V. Baltraitienės ir eurokomisaro D. Čioloso susitikime.

„Lietuva yra viena iš tų šalių, kurią Rusijos embargas palietė bene labiausiai, apie tai ir kalbėsimės su žemės ūkio komisaru. Europos Komisija turi gauti visą informaciją apie tai, kokioje situacijoje mes atsidūrėme", - pažymėta žemės ūkio ministrės pranešime.

EK, ŽŪM, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai