Briuselis Lietuvai: privalote palengvinti žemės pardavimą užsieniečiams!
2016-05-27

Briuselis/Vilnius. Europos Komisija reikalauja, kad Lietuva palengvintų žemės pardavimo užsieniečiams sąlygas, kurios dabar pažeidžia laisvą kapitalo judėjimą ir įsisteigimo laisvę, praneša EK atstovybė Lietuvoje.

Komisija ketvirtadienį Lietuvai pateikė pagrįstą nuomonę ir paprašė iš dalies pakeisti žemės įsigijimo teisės aktus, kuriais 2014 metų gegužę buvo sugriežtintas žemės pardavimas užsieniečiams. Lietuva per du mėnesius turi suderinti savo teisės aktus su EK teise, kitu atveju pastaroji gali kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą.

„Komisijos nuomone, kai kuriomis naujųjų nacionalinių taisyklių nuostatomis ribojamas laisvas kapitalo judėjimas ir įsisteigimo laisvė. Tai gali atgrasyti tarpvalstybines investicijas. Kai kuriais apribojimais gali būti siekiama pagrįstų tikslų, nes jais kovojama su pirkimu spekuliacijos tikslais arba atsižvelgiama į planavimo ir kaimo politikos tikslus, bet tam, kad tie apribojimai būtų teisėti, jie privalo būti proporcingi ir jais negali būti diskriminuojami kiti ES piliečiai", - teigiama pranešime.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pavyzdžiui, nurodomas, kad reikalavimas, jog žemės pirkėjas turi būti ūkininkas, yra per griežtas ir diskriminacinis - varžo investicijas į kaimo plėtrą.

Ministerija: pozicija nesikeičia

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, komentuodama kreipimąsi, teigė, kad Lietuvos nuomonė nesikeičia - žemė turi būti naudojama žemės ūkio produkcijai gaminti.

Pasak ministrės, siūloma nekeisti apribojimo, kai daugiau nei 10 hektarų žemės ūkio paskirties žemės norinti pirkti bendrovė privalo gauti daugiau nei 50 proc. pajamų iš žemės ūkio veiklos.

Ji teigė, kad įstatymas yra nukreiptas prieš spekuliacijas, o ne prieš užsienio investuotojus.

„Jeigu paleisti ją visiškai laisvai pardavinėti ir naudoti neaišku kokiais tikslais, tai būtų neteisinga, nes tai mūsų valstybės turtas. Ir aš čia kalbu ne apie užsieniečius, aš visiškai už tai, kad jie pirktų, jeigu jie dirba, augina produkciją, moka mokesčius, bet žemė turėtų būti pagrindinis įrankis, su kuria gaminama žemės ūkio produkcija. Ir aš tikrai esu prieš paleisti ją laisvai, naudoti kažkokiems kitiems tikslams", - teigė ministrė.

Laisvos rinkos šalininkai: įstatymas reikia keisti

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) teigia, kad „saugiklių" įstatymas trukdo patiems žemdirbiams.

„EK tik patvirtina, kad Lietuvos politikų priimtas populistinis įstatymas kertasi su europietiškomis vertybėmis. Bet didžiausią žalą dėl šio įstatymo patiria būtent Lietuvos piliečiai: žemės savininkai ir ūkininkai. Draudimais dirbtinai sumažinama jų žemės kaina, sėkmingi ūkininkai negali plėstis, sudaromos kliūtys pradėti ūkininkauti naujiems. Raginame Lietuvos valdžią skubos tvarka naikinti, keisti šį įstatymą", - pranešime teigė LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Ministerija Vyriausybei jau kelis kartus teikė žemės įsigijimo įstatymo pakeitimus. Tačiau šiemet Vyriausybė įstatymo projekto nesvarstė, mat nutarta pirmiausiai įstatymą aptarti su socialiniais partneriais.

Ministerija siūlė, jog įsigyjant žemę, nebūtų reikalaujama specialaus išsilavinimo - ją įsigyti galėtų asmuo, per 10 metų bent trejus metus užsiėmęs šia veikla, o specialus išsilavinimas nebebus įskaičiuojamas į ūkininkavimo stažą.

Be to, siūloma, kad bankai perimtą žemę galėtų parduoti ne per 3, o per 5 metus - taip jie galės neskubėti ir parduoti žemę per pigiai. Siūloma nereikalauti ir papildomų dokumentų - kai pirkėjas turi pirmumo teisę įsigyti žemę, jam nebereikės papildomo leidimo, o sutuoktiniams bus išduodamas bendras leidimas įsigyti žemę.

2014 metų gegužę įsigaliojęs įstatymas neleidžia ūkininkams ir susijusiems asmenims įsigyti daugiau nei 500 hektarų žemės. Norint įsigyti daugiau negu 10 ha žemės, pirkėjas privalo turėti trejų metų žemės ūkio veiklos patirties arba susijusią specialybę, o ją parduoti gali, tik panaudojus žemę pagal paskirtį penkerius metus. Be to, reikia gauti Nacionalinės žemės tarnybos leidimą.

Įstatymas 2014 metais priimtas, baiminantis, kad Lietuvoje žemę supirks užsieniečiai ir taip sužlugdys žemės ūkį.

Žemės savininkai: įstatymas užsieniečių nevaržo

Lietuvos žemės savininkų sąjunga siūlo keisti žemės pirkimo „saugiklių" įstatymą, ribojantį žemės prekybos rinką.

„Įstatyme esantys reikalavimai yra pertekliniai, riboja rinką. Žemės savininkų yra daugiau kaip 1 mln., o turinčių teisę žemę įsigyti - beveik 300 tūkst., įskaitant jau ūkininkaujančius ir tuos, kurie neseniai gavo išsilavinimą. Rinka yra ribojama", - sako Lietuvos žemės savininkų sąjungos tarybos pirmininkas Gintaras Nagulevičius.

Anot jo, žemės „saugiklių" įstatymas iš esmės nėra nutaikytas į užsieniečius, nors dėl noro suvaržyti jų galimybes įsigyti žemę ir buvo priimtas.

„Žemės kaina yra nusistovėjusi ir stabiliai auga, nes žemės nedaugėja, o norinčių ją dirbti vis daugėja. Tie norintys ir galintys ją dirbti sunkiau ateina. Dėl užsieniečių esame pasisakę, kad anksčiau galiojęs įstatymas nedraudė įsigyti žemės užsieniečiams. Jie galėjo įsigyti per juridinius asmenis, jie galėjo nuomotis ir vėliau nusipirkti. Manome, kad tas įstatymas mažai užsieniečius liečia", - kalbėjo G. Nagulevičius.

EK, BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai