Briuselio parama mūsų žemdirbių nesušildys
2014-09-18

Briuselis. Europos Komisija parengė naują pagalbos priemonių planą vaisių ir daržovių augintojams, kurie patyrė žalos dėl Maskvos embargo. Lietuvos žemdirbių šie pakeitimai neguodžia - mūsų šalies atžvilgiu viskas liko kaip buvę, nors keliolika ES šalių sulauks palyginti didesnių kompensacijų.

Apie naujas paramos priemones Europos Komisija paskelbė antradienį, rugsėjo 16-ąją. Pradinė kompensacijų programa buvo sustabdyta rugsėjo 11-ąją dėl plūstelėjusių neproporcingų reikalavimų - valstybių narių paraiškose nurodyti kai kurių produktų kiekiai keliskart viršijo visą į Rusiją eksportuojamą ES vidutinį metinį kiekį.

Anot Europos Komisijos atstovo Rodžero Vaito (Roger Waite), ES planuoja skirti papildomai lėšų (greta jau numatytų 125 mln. eurų) produkcijos išėmimui iš rinkos arba išmokėti kompensacijas ūkininkams, kurie sutiks atsisakyti derliaus arba nuims jį, nelaukdami vaisių ir daržovių brandos.

LYTAGRA 19 07 04 mob

EK kol kas neįvardija konkrečios sumos, kuri bus skirta papildomai nuostoliams atlyginti.

ES šalių atstovams reikalaujant didinti paramą, ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Dačianas Čiolosas, kalbėdamas Europos Parlamente (Strasbūre), pareiškė, kad Europos Komisija savo pinigų neturi. „Biudžetas formuojamas valstybių narių lėšomis, o jei 2014-2020 metų biudžetas yra sumažintas, tai nieko mes galime padaryti", - sakė komisaras.

Lenkija pareiškė, kad Briuselis daro vieną klaidą po kitos: skyrė pernelyg mažai lėšų kompensacijoms, per vėlai ėmėsi rinkos stabilizavimo priemonių, o dabar nesiruošia šių klaidų taisyti.

Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Augalininkystės skyriaus vedėjas Vidmantas Ašmonas, komentuodamas situaciją, paaiškino, kad nauja šiuo atveju yra tai, jog Briuselis visoms šalims nustatė kompensuojamo daržovių ir vaisių kiekio limitą.

„Europos Komisija nustatė kiekius, už kuriuos kiekviena valstybė gali gauti paramą. Visoms šalims nustatytas vienodas 3000 tonų limitas, t. y. už tokį produkcijos kiekį kompensaciją gaus kiekviena valstybė. Greta to Europos Komisija išskyrė 13 šalių, kurioms bus kompensuojama už papildomą produkcijos kiekį pagal atskiras produktų grupes. Šis papildomas kiekis buvo nustatytas atsižvelgus į tų produktų eksporto į Rusiją trejų pastarųjų metų rugpjūčio-gruodžio mėnesių vidurkį. Lietuvos tarp tų 13 labiausiai nukentėjusių valstybių nėra. Europos Komisija manymu, Lietuvos skaičiai nepatikimi, nes mes tuo laikotarpiu labai daug reeksportavome į Rusiją, todėl esą labai sunku atskirti, koks kiekis yra lietuviškos kilmės", - sakė V. Ašmonas.

Briuselio atstovai sutinka, kad Lietuvos atžvilgiu problema nėra išspręsta, tačiau kol kas visi pažadai pagelbėti tėra sakomi žodžiu.

Šiandien Lietuvos atstovai yra išvykę į Latviją, kur ketina dar kartą priminti ten atvykusiam eurokomisarui D. Čiolosui apie problemas.

Briuselyje šiandien diskutuojama apie paramos priemones pieno sektoriui.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai