Ar viešieji pirkimai tikrai būtini draudžiant pasėlius
2016-10-03

Akademija (Kėdainių r.). Žemdirbiai raginami drausti pasėlius ir pasinaudoti galimybe susigrąžinti iki 65 proc. draudimo įmokų. Tačiau dalį jų atgraso viešųjų pirkimų procedūros; abejonių kelia ir tai, kad kompensuojamąją pinigų dalį numatoma grąžinti po metų.

Paraiškas draudimo įmokų kompensavimui žemdirbiai gali teikti iki gruodžio 30 d. pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonės „Rizikos valdymas" veiklos sritį „Pasėlių, gyvūnų ir augalų draudimo įmokos". Pagal šią priemonę pareiškėjai gali drausti savo produkciją nuo iššalimo ir (arba) sausros rizikų, kai pagal draudimo sutartį numatomi padengti nuostoliai didesni kaip 30 proc. ūkininko vidutinės metinės praėjusių trejų metų laikotarpio produkcijos. Paramos intensyvumas - iki 65 proc. draudimo įmokų sumos.

Draudimo įmokų dalis draudžiantis nuo iššalimo sukeltų padarinių, kai pagal draudimo sutartį numatomi padengti mažesni kaip 30 proc. vidutinės trejų metų produkcijos nuostoliai bei draudžiantis pasėlius ir (arba) augalus nuo krušos, audros, liūties sukeltų padarinių valstybė iš nacionalinio biudžeto lėšų kompensuoja iki 50 procentų draudimo įmokų sumos.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kiekvienos apdraustos produkcijos rūšies vidutinė metinė trejų metų produkcija apskaičiuojama pagal tos savivaldybės, kurioje yra registruotas ūkis, Lietuvos statistikos departamento oficialiai skelbiamą vidutinį metinį derlingumą.

Paramos gali kreiptis bet kuris aktyvus žemės ūkio veiklos subjektas, ketinantis drausti savo pasėlius ir (arba) augalus bei juos auginantis. Pagal šią priemonę pirmumo kriterijų ir atrankos balų sistema netaikoma.

Pasėlių draudimo kompensavimo tvarka sulaukė vieningos ūkininkų kritikos

Žemdirbiai, siekiantys pasėlių draudimo įmokų kompensavimo, turės ne tik teikti paraišką, bet ir pasėlių draudimo paslaugos viešuosius pirkimus. Paslaugą reikės pirkti iš vienintelės šalyje pasėlius draudžiančios bendrovės „VH Lietuva".

Lietuvos ūkininkų sąjungos prezidiumo posėdyje naujovę pristatęs Žemės ūkio ministerijos Strateginio planavimo ir mokslo skyriaus vyr. specialistas Aušrius Kučinskas demonstravo, kaip reikės pildyti paraišką. Joje be kita ko teks aprašyti ūkio veiklą. Vykdant viešuosius pirkimus užteks atlikti apklausą, t. y. gauti iš draudimo bendrovės pasiūlymą. Ūkininkai klausė, kam imituoti viešuosius pirkimus, jei pasirinkimo nėra - pasėlius draudžia tik „VH Lietuva".

Anot A. Kučinsko, tokią procedūrą nuspręsta taikyti baiminantis Briuselio sankcijų, nes ankstesniais metais taikyta įkainių metodika sulaukė ES auditorių kritikos dėl netinkamumo. Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas patikslino, kad ES auditoriai kritikavo ne įkainių taikymo metodiką, o tai, kad įkainiai per retai buvo atnaujinami. Jo manymu, siekiantiems pasėlių draudimo įmokų kompensavimo logiškiausia būtų taikyti įkainių metodiką, užuot užkrovus ūkininkams pareigą vykdyti tariamus viešuosius pirkimus.

Viešųjų pirkimų reikalavimo taikymą kritikavo ir Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas E. Bėrontas, pavadinęs tai nesąmone ir palaikęs įkainių taikymo idėją. „Europos Komisija gali šiuos viešuosius pirkimus sukritikuoti, kaip sukritikavo įkainius, nurodydama, kad tai buvę „neva viešieji pirkimai", - sakė E. Bėrontas.

Posėdžio dalyviai ginčijo ir kompensacinės išmokos išmokėjimo termino pagrįstumą. Anot vieno ūkininko, drausdamas didelį plotą, ūkininkas iš karto turės sumokėti gana nemažą pinigų sumą, t. y. išimtį pinigus iš apyvartos, ir laukti kitų metų, kol jam dalis sumos grįš, bet ar tai gali sutrukdyti sklandžiai atlikti pavasario sėjos darbus, kai piniginių išteklių labiausiai reikia. Žemdirbiai siūlė, kad dalis kompensacijų galėtų būti išmokama avansu.

Tačiau šiemet paraiškos jau priimamos, tad galima kalbėti tik apie tvarkos keitimą ateinančiais metais.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai