Ar pieno gamintojai patikės kooperacijos nauda?
2014-11-12

Kaunas. Sunkmetį lengviau išgyvena tie pieno gamintojai, kurie yra apsijungę į kooperatyvus. Didesnis bendrai parduodamos produkcijos kiekis nulemia aukštesnę supirkimo kainą. Tai galėtų paskatinti pieno gamintojus plėsti kooperaciją, tuo labiau, kad parama gamintojų grupėms numatyta ir būsimajame kaimo plėtros dokumente.

Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos projekte numatytos paramos galimybės skatinti gamintojų organizacijų kūrimąsi ir gamintojų derybinių galių stiprinimą. Tačiau šalies ūkininkai kol kas labiau linkę dirbti ir derėtis su supirkėjais savarankiškai.

Manoma, kad pasitelkę paramą kooperacijai skatinti Lietuvos pieno gamintojai galėtų burtis į kooperatyvus arba stiprinti jau esamus ir, pasinaudodami kaimynų turima praktika, derybose su pieno supirkėjais išsiderėtų sau geresnes pozicijas. Tikimasi, kad pieno krizė ir kaimyninių šalių patirtis bei galima ES parama ūkininkų požiūrį pamažu pakeis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kooperatyvai užima apie trečdalį žaliavinio pieno rinkos Lietuvoje. Pasak Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininko Andriejaus Stančiko, nors ES ir Žemės ūkio ministerija skatina kooperaciją, perdirbėjai ja nesuinteresuoti. Galbūt todėl jie pavieniams ūkininkams siūlo netgi didesnę kainą negu kooperatyvui - kad tik ūkininkai nesiburtų.

„Drįstu sakyti, kad yra tam tikras perdirbėjų susitarimas žlugdyti kooperatyvus. 2012 m. ūkininkams pieno supirkimo kainos pradėjo kristi 2-7 proc., o kooperatyvams - 25-30 proc. Iš Lietuvos politikų nesulaukta jokios reakcijos, tik kai per žemdirbių organizacijas buvo kreiptasi į Briuselį, kad Lietuvoje galimas kartelinis susitarimas, žlugdant tam tikrą gamintojų grupę, tai tada perdirbėjai operatyviai sureagavo ir situacija pasikeitė", - teigia A. Stančikas. Šiemet istorija kartojasi - pavasarį pieno supirkimo kainos kooperatyvams krito iki 40 proc. - gerokai daugiau nei pavieniams gamintojams.  

ŽŪR kartu su Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacija „Kooperacijos kelias" padarė metų analizę (nuo 2013 m. rugsėjo iki šių metų rugsėjo) apie pieno supirkimo kainas. Surinkę iš kooperatyvų visas sutartis, sąskaitas, analizavo, kokios kainos gautos, kaip jos kito. „Ši analizė gali įrodyti, kad galimai vyko karteliniai susitarimai", - pareiškė ŽŪR pirmininkas.

Tačiau bendros koordinacijos trūksta, nėra paprasta jungtis kooperatyvams, kad jie nuolat galėtų pasiūlyti didelį pieno kiekį. Tam tikslui buvo sukurta pieno gamintojų kooperatyvus vienijanti Lietuvos pienininkų asociacija „Karvutė", o įvairių žemės ūkio sektorių kooperatyvus subūrė Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacija „Kooperacijos kelias". Tačiau dalis kooperatyvų yra pavieniai, dirbantys atskirai. Taigi tokios kooperacijos tikrai nepakanka, norint diktuoti sąlygas derybose su pieno perdirbimo įmonėmis.

„Tik susivieniję kooperatyvai derybose su pieno perdirbėjais būtų pakankamai stipri jėga. Per dieną kooperacinis judėjimas gali pasiūlyti apie tūkstantį tonų pieno - tai didžiulis kiekis. Jeigu jis būtų apjungtas, vieningai dalyvautų derybose, perdirbėjai turėtų labiau taikytis prie kooperatyvų sąlygų. Juk perdirbimo įmonei per dieną netekus tokio kiekio pieno, jį atstatyti būtų sudėtinga, to jos labiausiai ir bijo, todėl ieško visokiausių būdų, kaip to išvengti. Taigi kooperacinio judėjimo jėgos yra išskaidytos", - reziumuoja A. Stančikas.

Jo žiniomis, tie kooperatyvai, kurie protingai susidėliojo biudžetą, krizę išgyvena lengviau. Be to, kooperatyvas metų pabaigoje pasidalija pelną, jeigu jo turi ir neplanuoja naujų investicijų, su visais nariais pagal parduoto pieno kiekį, ir tai dažniausiai padidina už pieną gautos kainos vidurkį. Kooperatyve, ištikus reikalui, įmanomas ir avansinis apmokėjimas už pieną.

Stambiausias narių skaičiumi Lietuvoje yra kooperatyvas „Pieno puta", vienijantis apie 1 300 ūkininkų. „Pieno gėlė" turi per 700 ūkininkų. „Pienas LT", jungiantis stambiuosius gamintojus, yra didžiausias kooperatyvas pagal priduodamo pieno kiekį.

Kooperatyvai dominuoja kaimyninės Lenkijos pieno rinkoje. Iš 345 subjektų, superkančių pieną, ŽŪM duomenimis, net 167 kooperatyvai - tai beveik 50 proc. Beveik 100 tūkst. pieno gamintojų pieną tiekia kooperatyvams, t. y. 73, 4 proc. nuo visų pieno gamintojų. Priklausyti kooperatyvui Lenkijoje, kaip ir Lietuvoje, gali visi norintys, nesvarbu kokio dydžio yra ūkis. Anot Lenkijos kooperatyvų atstovų, būdami vieningi, pieno gamintojai yra stipresni, turi daugiau galių derėdamiesi su perdirbėjais. Būtent kooperatyvai gali paveikti ir išsikovoti sau palankesnes sąlygas, didesnes pieno  supirkimo kainas. 

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai