Ar naujasis ministras bus profesionalas? (papildyta)
2014-07-10

Vilnius. Darbo partija į atsistatydinusio žemės ūkio ministro postą siūlo keturis Seimo narius - Virginiją Baltraitienę, Vydą Gedvilą, Artūrą Paulauską, Ričardą Sargūną ir dar du savivaldybių vadovus. Žemdirbiams kyla abejonių, ar bent vienas iš jų sugebėtų profesionaliai vadovauti agrariniam sektoriui.

Iš šio sąrašo (be jau minėtų 4 pavardžių sąraše yra Švenčionių rajono meras Vytautas Vigelis ir Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorius Aurimas Truncė) Darbo partijos taryba šeštadienį pasirinks vieną kandidatą. „Darbo partijos prezidiumas apsisprendė partijos Tarybai, kuri šeštadienį posėdžiaus Varniuose, siūlyti šešis kandidatus. Taryba turės apsispręsti dėl vieno kandidato", - žurnalistams sakė Darbo partijos pirmininkė Loreta Graužinienė.

Žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna apie atsistatydinimą dėl šeimyninių aplinkybių pranešė trečiadienį. L. Graužinienė teigė, kad partijos vadovybė žino apie V. Juknos atsistatydinimo priežastis, tačiau jos asmeniškos ir nebus komentuojamos plačiau.

L. Graužinienė patvirtino, jog Darbo partijos prezidiumas galimų žemės ūkio viceministrų klausimo nesvarstė. „Mes nesvarstėme to klausimo. Patvirtintas ministras pats rinksis savo komandą ir teiks viceministrų kandidatūras", - sakė ji.

Viena iš kandidačių į žemės ūkio ministrus, parlamentarė Virginija Baltraitienė teigė, kad kol kas tik sutiko būti įvardinta kandidatų sąraše. „Galutinis sprendimas bus priimtas šeštadienį", - tvirtino V. Baltraitienė.

Apie ministro pasikeitimą ir kandidatus

Ką apie ministro atsistatydinimą ir siūlomus kandidatus mano žemdirbių atstovai?

Jonas Talmantas, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas sako, kad ministro pasitraukimas tokiu atsakingu Lietuvai metu, kai reikia derinti su Briuseliu Kaimo plėtros programą, paramos skyrimo taisykles, operatyviai spręsti kitus svarbius klausimus, gali turėti neigiamų pasekmių. „Kiekviena kaita žemės ūkyje yra rizikinga, o netikėti pasikeitimai ypač blogas dalykas. Naujas ministras per valandą neperpras Lietuvos ir Europos Sąjungos agrarinės politikos vingių, tam reikės daugiau laiko, o vilkinimas - ne žemdirbių naudai", - svarsto J. Talmantas.

Jo manymu, iš išvardytų Darbo partijos kandidatų profesionaliausiai ministerijai galėtų vadovauti Virginija Baltraitienė. „Ji ne tik parlamentarė ir nusimano politikoje, bet dar ir ekonomistė, yra dirbusi žemės ūkyje ir savivaldoje, turi administravimo patirties. Tarp kitų kandidatų skirtumas gal tas, kad vieni labiau žinomi kaip politikai, kiti - menkiau, o dar apie kitus tik iš žiniasklaidos žinome" , - sako J. Talmantas.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andrejus Stančikas pritaria nuomonei, kad ministro kaita nėra geras dalykas. „Tai nėra gerai, nes Vyriausybės ir Seimo darbo laikas tik įpusėjo. Kol naujas ministras įsibėgės, kol perpras ritmą, praeis mažiausiai metai, kuriuos pavadinčiau prarastu laiku. Tad pasikeitimas pats savaime nieko gero nežada, tuo labiau, kad Vigilijus Jukna gana neblogas ministras, išmano žemės ūkį, yra gyvulininkystės specialistas, jo pradėti darbai turi duoti teigiamą postūmį gyvulininkystei, o kaip bus jam atsistatydinus, nežinau", - sako A. Stančikas.

Žemės ūkio rūmų pirmininko manymu, iš minėtų kandidatų geriausiai žemdirbių interesams galėtų pasitarnauti V. Gedvilas, A. Paulauskas ir V. Baltraitienė. „Vydas Gedvilo buvo Seimo pirmininku, nuosaikus žmogus, kiek teko su juo bendrauti. O žemės ūkiui nuosaikumo reikia, negalima staigių pokyčių. Ministras privalo matyti ne mažiau kaip 10 metų į priekį, ypač kai kalbame apie gyvulininkystės sektorių, per vienus metus čia nieko nepakeisime. V. Baltraitienės politinė patirtis, bendravimas su ūkininkais irgi yra teigiamas dalykas. Galima būtų teigiamai kalbėti ir apie A. Paulauską. Šie trys kandidatai yra ryškesnės politinės figūros palyginti su kitais kandidatais", - sako A. Stančikas.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Jeronimas Kraujelis sako, kad valdantieji turi suskubti su kandidato į ministrus paieška, jo paskyrimu ir Žemės ūkio ministerijos naujos komandos formavimu, nes dabartinis laikotarpis žemės ūkiui yra nepaprastai reikšmingas - kaip šiemet pavyks susitarti su Briuseliu dėl paramos skyrimo, taip ir gyvensime iki 2020-ųjų metų.

„Tai, kad ministras išeina šiuo laiku yra labai negerai: su Europos Komisija nebaigti derinti finansavimo klausimai. Antra, ministerija lieka ir be viceministrų. Žinoma, lieka departamentų vadovai, bet su Briuseliu svariai kalbėtis gali tik aukščiausio valdžios ešelono atstovai. Rugpjūtį Briuselio valdininkija paprastai atostogauja, tad per tą laiką privalu suskubti ir patvirtinti naują Žemės ūkio ministerijos vadovybę", - sako J. Kraujelis.

Pasiteiravus apie Darbo partijos kandidatus į ministro postą, J. Kraujelis teigė nenorįs vertinti nė vieno iš jų. V. Baltraitienė prieš dvejus metus pretendavo į švietimo ir mokslo ministres, tačiau Prezidentė nepritarė jos kandidatūrai, tad ar pritars dabar? J. Kraujelį labiausiai nuvylė principai ir kriterijai, kuriais vadovaujantis atrinkti kandidatai.

„Šis kandidatų sąrašas rodo visišką žemės ūkio specialistų nuvertinimą. Dvi aukštosios mokyklos ruošia žemės ūkio specialistus, o į ministrus nerandama ko pasiūlyti. Lietuvoje yra gabių, perspektyvių žmonių, padirbėjusių agrariniame versle (nebūtinai ūkininkų), suvokiančių žemės ūkio specifiką, žinančių, kas šiam sektoriui būtina, tačiau jų paslaugų valdantiesiems nereikia. Politikai stumia į priekį politikus, valdžia nuprofesionalėja, specialistai visiškai nebevertinami. Deja, taip elgiasi ne vien šios kadencijos valdžia", - pažymi Jeronimas Kraujelis.

***

Vienas iš Darbo partijos kandidatų į žemės ūkio ministrus Seimo narys Ričardas Sargūnas buvo įrašytas į KGB rezervo sąrašus, teigia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. „R.Sargūnas yra Anykščių rajono KGB rezervinės sudėties sąrašuose", - sako Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento vyriausioji specialistė Kristina Burinskaitė.

R. Sargūnas sako į KGB rezervą buvęs įrašytas dėl tarnybos sovietinėje armijoje. Parlamentaras tvirtino tai sužinojęs tik baigiantis rinkimų į Seimą kampanijai. „Aš nežinau, aš buvau karininkas tarybinėj armijoj, 1983-85 metais, specialiuose daliniuose, buvo pusiau drausmės batalionas. Kada grįžau, tas laipsnis mano pasiliko", - sakė R. Sargūnas.

Lietuvos gyventojų Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento vyriausiasis specialistas Arvydas Gelžinis teigė, jog įstatyme nenumatyta sankcijos už buvimą rajonų rezervo sąrašuose. „A. Sargūnas buvo įrašytas į KGB mobilizacijos poskyrio sąrašą Anykščiuose, tačiau įstatyme rajonų rezervininkai nėra traktuojami kaip KGB agentai ar patikimi asmenys", - tvirtina A. Gelžinis.

Kitam iš kandidatų V. Vigeliui 2012 m. lapkritį pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo. Tyrimas buvo pradėtas, įtariant dokumentų klastojimą dėl mero kelionės į Prancūziją, per kurią meras dėl neblaivumo buvo išlaipintas iš lėktuvo Varšuvoje. 2013 m. gegužę ikiteisminis tyrimas nutrauktas, nesurinkus duomenų, pagrindžiančių, kad buvo padaryta nusikalstama veika, ketvirtadienį sakė Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovas spaudai Ruslanas Golubovas.

***

Premjeras Algirdas Butkevičius kol kas nevertina Darbo partijos paskelbtų kandidatų į žemės ūkio ministro postą iš jo pasitraukus Vigilijui Juknai. „Kol kas nespėliokime, dar anksti įvardinti, nes turi būti tam tikra procedūra pravesta ir pokalbiai turi įvykti, turi būti aiškiai pasakyta, kaip jie įgyvendins Vyriausybės programą", - ketvirtadienį lankydamasis Klaipėdoje žurnalistams sakė premjeras.

Prezidentės kritikos sulaukęs ministras savo apsisprendimą motyvavo šeimyninėmis aplinkybėmis.

„Niekas ponui V. Juknai neatsitiko, jisai apsisprendė, kad grįžta vėl į mokslinį darbą, grįžta į universitetą ir dėl šeimyninių priežasčių jisai nutarė toliau nebedirbti šitose pareigose", - ketvirtadienį sakė A. Butkevičius.

***

Premjeras A. Butkevičius penktadienį pasirašė iš pareigų besitraukiančio žemės ūkio ministro „darbiečio" Vigilijaus Juknos atsistatydinimo pareiškimą. Prezidentė Dalia Grybauskaitė liepos 11 d. priėmė  V. Juknos atsistatydinimą. Jo pareigas, kol bus paskirtas naujas ministras, šalies vadovė pavedė ūkio ministrui Evaldui Gustui 

Prezidentė teigiamai vertina, kad Darbo partija pasiūlė net šešis kandidatus užimti žemės ūkio ministro postą. „Labai gerai, kad išties yra bent jau didelis pasirinkimas, kad yra diskutuojamos kelios pavardės", - penktadienį Prienų rajone vykstančiame Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime žurnalistams sakė šalies vadovė.

MŪ, BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.02

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kuris technikos prezentavimo būdas Jums priimtiniausias?
Orai