Ar atsisakyti gyvulininkystės ir užsėti laukus javais?
2014-12-02

Vilnius. Jei gyvulininkystė kelia daug rūpesčių valstybei, gal tuomet vertėtų jos atsisakyti, užsėti visus laukais javais? Atsakydama į šį klausimą, žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sako, kad jei nevystysime gyvulininkystės, tai dar nereiškia, kad nevalgysime mėsos. Be to, gyvulininkystė sukuria didesnę pridėtinę vertę, daugiau darbo vietų.

Lietuvos mėsiniai ūkiai užaugina kokybiškos jautienos, kuri yra labai paklausi užsienyje, dėl jos realizacijos nekyla jokių problemų. Tačiau šios mėsos Lietuvoje mes nematome. Tad kokia išeitis?

„Pažiūrėkite, mūsų pieno savikaina didelė, o supirkimo kaina maža, mes negalime konkuruoti su kitomis valstybėmis, pavyzdžiui, Airija, kur ganiava trunka ilgai, 9-10 mėnesių, o pas mus milžinišką dalį savikainos sudaro pašarai. Airiams nereikia rūpintis gerų veislių pieninėmis karvėmis, jiems paprasčiau ganyti didelį skaičių karvių. O mes apleidome šį sektorių, pamiršome veislininkystę", - duodama interviu žurnalui „Mano ūkis" sakė V. Baltraitienė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Anot ministrės, šiandien ūkininkai siekia iš gyvulio išspausti kuo didesnę naudą, tačiau viskas turi būti saikinga ir pamatuota. Todėl būtina stiprinti veterinarijos paslaugas tiek ruošiant specialistus, tiek padedant jiems įsikurti.

„Privalome nedelsiant spręsti sėklinimo problemas: jokia paslaptis, kad didelė dalis sėklinimui skirtos spermos yra nelegali. Jeigu karvė apsėklinama iš trečio ar ketvirto karto, tai apie kokį produktyvumą kalbame?" - svarsto ministrė V. Baltraitienė.

Susitikusi su Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto mokslininkais, ministrė teiravosi, į kokius ūkius (kokio dydžio, kokių pajamų, kokios gamybos apimties) verta investuoti? „Kur nubrėžti ribą, skiriančią ūkius, kuriuos tik palaikome, nuo ūkių, į kuriuos verta investuoti, kad investicijos atsipirktų. Atsakymo nėra. Vieni kalba apie smulkiuosius, vidutinius, kiti - apie stambius ūkius. Bet kur takoskyra? Parduodamas pieną iš 5 karvių neišgyvensi, bet jei pats darysi varškę, sūrį, tai išsilaikyti įmanoma. Mano tikslas - remiantis taikomuoju mokslu, sugrupuoti ūkius pagal karvių skaičių, kad turėtume atsakymus į jau išvardytus klausimus", - kalbėjo ministrė.

V. Baltraitienės žodžiais, reikia labai apgalvotai viską sudėlioti į savo lentynas, kad matytume, kaip įvairios problemos tarpusavy susijusios, o tik tada imtis sprendimų. „Atskirti galėtume nebent augalininkystės ir gyvulininkystės problemas, ir tai tik iš dalies, nes dar kartą įsitikinome, kad mišrūs ūkiai metus baigs be nuostolių, o jei ūkis specializuojasi gyvulininkystėje, nuostolių sunku išvengti", - sakė V. Baltraitienė.

Jei gyvulininkystė kelia tiek rūpesčių, gal tuomet vertėtų jos atsisakyti, pasilikti vien augalininkystę, užsėti visus laukais javais..? - klausė „Mano ūkis“

Pasak V. Baltraitienės, augalininkystės šaka pelninga, bet pelną ji neša pirmiausia ūkininkui, o valstybei to pelno tenka maža dalis.

„Žinoma, yra kas grūdus superka, perdirba, bet jie nesukuria tiek pridėtinės vertės, kiek gyvulininkystė. Be to, augalininkystė nesukuria tiek darbo vietų, kiek gyvulininkystė. Eidami lengviausiu keliu, galėtume užsėti visus laukus grūdinėmis kultūromis, bet tai būtų žingsnis atgal. Manau, turime sukurti kokybišką vietinį produktą, kurį ir patys mielai vartosime savo rinkoje (turiu omeny jautieną), ir eksportuosime.

Valstybei būtų mažiau rūpesčių atsisakius gyvulininkystės, bet džiaugiuosi, kad Vyriausybė patvirtino šio sektoriaus skatinimo programą, kuri apima ne vien galvijininkystę, bet ir avininkystę, paukštininkystę bei  mažuosius gyvūnėlius. Kol vartojame maistui mėsą, privalome užsiimti gyvulininkyste, bet gaminami produktai turi būti sveiki ir įvairūs. Jei nevystysime gyvulininkystės, tai dar nereiškia, kad nevalgysime mėsos. Valgysime, bet mokėsime už ją (beje, kaip dabar) kitų valstybių gamintojams", - į „Mano ūkio" klausimą atsakė ministrė.

IŠSAMŲ INTERVIU SU MINISTRE VIRGINIJA BALTRAITIENE RASITE JAU IŠĖJUSIAME GRUODŽIO MĖN. ŽURNALE „MANO ŪKIS"

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai