Apleistų žemių žemėlapis - sveiku protu nesuvokiama painiava
2013-06-06

Kelmė. Žemaitijos žemdirbiai prašo iš esmės keisti apleistų žemės plotų nustatymo tvarką arba atšaukti padidintą apleistų plotų apmokestinimą, nes sudarytame apleistų žemių žemėlapyje esama masinių neatitikimų, kurių patikslinti iki liepos 1-osios žemdirbiai nespės.

Kelmės rajono žemdirbių organizacijų atstovai, išanalizavę apleistų žemių žemėlapyje pateiktą informaciją, raštu kreipėsi į Seimą, Vyriausybę ir Žemės ūkio ministeriją, nurodydami esminius trūkumus. Pavyzdžiui, prie apleistų žemių ūkio naudmenų priskirta: savaiminiai miškai; pelkės, su jose augančiais pavieniais medžiais, kurios niekada nebuvo dirbamos; įgriuvos, atkrantės, įvairūs šlaitai, nerekultivuoti karjerai, pakelių šlaitai (t. y. sklypai, kurie niekada nebuvo dirbami ir nėra techninių galimybių juos įdirbti).

Apleistoms žemėms žemėlapyje priskirti paupiai, paežerės (tokių sklypų servitutuose nurodyta, kad čia auga saugotini medžiai ir krūmai - tokius plotus sukultūrinti draudžia teisės aktai); sugedę valstybiniai melioracijos įrenginiai (tai plotai, kurių naudmenoms atstatyti valstybė neskiria lėšų arba kuriuos remontuoti ekonomiškai nenaudinga); aptikta keletas sklypų, kuriuose įveistas miškas (sklypų savininkai dalyvauja programoje „Pirmas žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku") ir kt.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Anot žemdirbių, apleistų žemių žemėlapis parengtas remiantis senais arba netiksliais duomenimis. „Padidintą mokestį ruošiamasi įteisinti nuo 2014 metų, todėl duomenys privalo atitikti apmokestinamąjį laikotarpi", - rašoma Kelmės žemdirbių kreipimesi.

Žemdirbių pasipiktinimą sukėlė ir tai, kad nemažai tikrai apleistų, daug metų nedirbamų sklypų informacinėje sistemoje nepažymėta. Ūkininkai, kurie valdo po kelias dešimtis įvairaus dydžio sklypų, savo valdose atranda tokių apleistų plotų.

„Sveiku protu nesuvokiama, kaip įmanoma dorus ir sąžiningus žemdirbius apkaltinti aplaidumu ir net kėsintis apmokestinti didesniu mokesčio tarifu. Negana to, bandoma žemdirbius įvelti į betiksles procedūras - rašyti pasiaiškinimus, atsakyti į raštus koreguoti savo sklypus. Tai yra nepriimtina, tai yra masiniai neatitikimai ir, ketinant žemdirbius apmokestinti, būtina keisti visą apleistų plotų nustatymo tvarką", - teigia Lietuvos ūkininkų sąjungos Kelmės skyriaus pirmininkas Romas Docius.

Žemdirbių prašymą stabdyti naujo mokesčio taikymą palaiko Kelmės rajono savivaldybė. Anot rajono mero Vaclovo Andrulio, iki liepos 1 dienos ištaisyti apleistų plotų duomenų nėra jokių galimybių.

„Pastaruoju metu savivaldybių žemės ūkio specialistai atlieka paselių deklaravimą. Jam teikiama pirmenybė. Jokie kiti papildomi įpareigojimai yra nepriimtini, - teigia meras. - Lietuvoje nėra mechanizmo, kaip tiksliai nustatyti apleistus žemės ūkio naudmenų plotus. Šiandien pateikti duomenys yra netikslūs, iškreipti, paliečia absoliučią daugumą žemės naudotojų. Tai ne pavienės klaidos, o masiniai neatitikimai, kuriuos ištaisyti taip pat nėra jokio mechanizmo, pagristo fizinėmis ir ekonominėmis galimybėmis".

Laiške finansų ir žemės ūkio ministrams V. Andrulis siūlo išnaudoti administracinio poveikio priemones už apleistą žemę, kurių administravimas būtų kur kas pigesnis, o poveikis efektyvesnis. O tuos sklypus, kurie nedeklaruoti ir neįregistruoti, V. Andrulis siūlo perduoti Nacionalinei žemės tarnybai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai