Afrikinio kiaulių maro prevencijai – pusė reikalingos sumos
2013-09-12

Vilnius. Europos Komisija Lietuvai šiemet numatė skirti apie 1,5 mln. eurų (5,17 mln. Lt) paramos afrikinio kiaulių maro prevencijos priemonėms. Tai – tik pusė sumos būtinų išlaidų, tad likusią dalį teks susirasti patiems. Kiaulininkystės sektoriaus ir žemdirbių savivaldos atstovų nuomone, Europos parama nepakankama, o požiūris – atsainus.

Afrikinio kiaulių maro stebėsenai ir kraujo tyrimams EK skirs 46 tūkst. eurų (159 tūkst. Lt), arba 50 proc. būtinų išlaidų, dezinfekavimo medžiagoms ir įrengimams – 738 tūkst. eurų (2,5 mln. Lt, arba 100 proc., informacijos kampanijai – 40 tūkst. eurų (138 tūkst. Lt), arba 50 proc., repelentams – 20 tūkst. eurų (69 tūkst. Lt), arba 50 proc. ir 600 tūkst. eurų (2 mln. Lt), arba 30 proc. – buferinės zonos įrengimo pasienyje su Baltarusija nuostoliams padengti. Brangiausias Lietuvos pasiūlytas projektas –  šernų judėjimą turinti sustabdyti tvora su Baltarusija, kuri kainuotų apie 10 mln. eurų (34,5 mln. Lt), – EK nebuvo svarstytas.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos (LKAA) pirmininkas Algis Baravykas mano, kad kovai su afrikiniu kiaulių maru ES skiria mažokai lėšų. „Galbūt skirti visos prašomos sumos nėra finansinių galimybių. Kita vertus, Lietuvai, palyginti su Estija, Lenkija ir Latvija, numatoma didžiausia dalis, tačiau mūsų šalis ir turi didžiausią sąlytį su Baltarusija“, – teigė A. Baravykas.

Jo nuomone, gautas finansavimas iš ES iš dalies leis išspręsti problemą. „Tačiau to neužtenka, norisi išspręsti visiškai, norisi tikrumo. Keistas tas Europos požiūris“, – sakė LKAA pirmininkas.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas atsiliepia dar kritiškiau. „Europa nesijungia į aktyvią kovą prieš afrikinį kiaulių marą. Esame palikti vieni su problema, nes lėšos, skirtos prevencinėms priemonėms – per mažos. Kada bėda peržengs sieną – tik laiko klausimas. Nejaugi EK nesupranta, kad Lietuvoje atsiradus afrikinio kiaulių maro židiniui, Kinija ir kitos šalys neįsileis kiaulienos ne tik iš Lietuvos, bet iš visos ES“, – kalbėjo A. Stančikas.

Be to, Lietuvą užgriuvęs afrikinis maras padarytų nemažos žalos bėdų kamuojam kiaulininkystės sektoriui. Jei 1995 m. šalyje buvo auginama 1,3 mln. kiaulių, tai šiuo metu – vos 800 tūkstančių, kasmet šalis importuoja kiaulienos už 0,5 mlrd. litų.

Premjeras Algirdas Butkevičius žada, EK finansinė parama leis atsisakyti planuotos rinkliavos pasienyje su Baltarusija. „Gavę finansavimą galėsime atlikti šios gyvūnų užkrečiamos ligos prevenciją ir kontrolę, o vairuotojams, kertantiems Lietuvos–Baltarusijos sieną, nereikės finansiškai prisidėti“, – pranešime spaudai teigė premjeras.

Vyriausybė rugpjūčio pabaigoje įtvirtino galimybę Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai pasienyje su Baltarusija rinkti tam tikrą vilkikų dezinfekavimo mokestį.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai