A. Stančikas apie pokyčius, kurie palengvins ūkininkavimą
2017-01-17

Kaunas. Europinės paramos lėšų ateinantiems ketveriems metams belikę trečdalis viso voko, jaunųjų ūkininkų įsikūrimui jų jau neužteko. Valdantieji brandina mintį skirti paramą ne ūkininkų įsikūrimui, o paremti tuos jaunuosius ūkininkus, kurie nuspręs pirkti ūkius iš vyresnio amžiaus ūkininkų.

Šį sumanymą Žemės ūkio rūmų tarybos posėdyje pristatė parlamentinio kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas, kalbėdamas apie planuojamus teikti Seimui įstatymų projektus.

Anot A. Stančiko, kaime nelikę nei laisvos žemės, nei paramos lėšų įsikūrimui, tad jaunimui pradėti ūkininkauti labai menkos prošvaistės. Be to, įsikūrimui numatyta parama yra per maža, kad galima būtų pradėti rimtai ūkininkauti.

Linas agro mob 21 06 04

„Vyresnio amžiaus ūkininkai susiduria su ūkio perdavimo problema. Todėl manome, kad jauni žmonės, kurie nori ūkininkauti, galėtų nupirkti jau veikiančius ūkius iš tų žemdirbių, kurie patys neturi jėgų toliau ūkininkauti. Valstybė suteiktų jauniems ūkininkams paramą ir garantijų", - sakė A. Stančikas.

Žemdirbiai norėjo iš pirmų lūpų išgirsti, kokius pokyčius planuoja naujoji valdžia

Seimas šiemet turės grįžti prie vadinamojo žemės įsigijimo saugiklių įstatymo. Europos Komisija pranešė apie pradėtą pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą dėl įstatyme nustatytų reikalavimų žemės įgijėjams, kuriuos vadina diskriminaciniais. Nepašalinus pažeidimų, grėstų didžiulės sankcijos.

Planuojama keisti įstatymus, susijusius su poveikio aplinkai vertinimu, nes dabartinė tvarka stabdo statybas, vadinasi, ir ūkių plėtrą. Gauti leidimą trunka triskart ilgiau nei pastatyti gamybinį pastatą. Kitą šalintiną kliūtį A. Stančikas įvardijo viešųjų pirkimų tvarką - ją irgi ketinama keisti.

Įstatymų pakeitimai turėtų paskatinti kooperaciją, tarp jų ir smulkių ūkių, kad šie būtų suinteresuoti savo kokybišką produkciją realizuoti bendrai. Pasak A. Stančiko, kooperacija galėtų plėtotis pačiomis įvairiausiomis formomis, dalyvaujant ir bendruomenėms, ir mokykloms.

Kaimo reikalų komiteto vadovas kalbėjo ir apie būtinybę galimybę keisti nuostatą dėl susijusių asmenų, kurios taikymas kelia problemų ir trukdo racionaliai ūkininkauti, naudoti ūkių išteklius.

Skatinant vietos rinkoje užaugintų vaisių ir daržovių vartojimą ir apsaugant vietos žemdirbių produkciją nuo įvežtinės, galėtų būti numatytas reikalavimas tiekti produkciją ligoninėms, mokykloms, kariuomenei ir kitoms biudžetinėms įstaigoms iš tų ūkių, kurie yra nutolę ne daugiau kaip 50 km spinduliu.

Pasak A. Stančiko, didžiausias iššūkis, kuris laukia valdžios ir žemdirbių - susitarti, kaip teisingai ir protingai panaudoti dar likusias europines lėšas. „Norint pridėti vieniems, teks iš kitų atimti, nes pinigų yra tiek, kiek yra. Realiai jų likę tik vieniems metams", - konstatavo parlamentinio Kaimo reikalų komiteto vadovas Andriejus Stančikas. Ambicingiausiu planu žemės ūkio srityje jis įvardijo siekį visiškai užbaigti žemės reformą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai