

- Doc. dr. Antanas JUOSTAS, prof. dr. Eglė JOTAUTIENĖ VDU Žemės ūkio akademija
- Mano ūkis
Laiko, pastangų ir išteklių investicijos, kurias ūkininkai skiria grūdinėms kultūroms auginti, yra labai didelės. Investicijos turi duoti didžiausią grąžą. Čia svarbus vaidmuo tenka derliaus nuėmimo mašinai ir ypač jos kūlimo mechanizmui.
Kūlimo mechanizmas atlieka svarbiausią vaidmenį visame derliaus nuėmimo procese. Nuo to, ar kokybiškai ir efektyviai atskiriami grūdai nuo šiaudų, priklauso grūdų kokybė, į grūdų bunkerį tiekiamų grūdų švarumas ir nuostoliai. Žemės ūkio technikos gamintojai tobulina kūlimo sistemas, norėdami geriausiai atitikti esamas gamtines sąlygas ir nuimamų augalų veislių iškūlimo galimybes.
Hibridinės technologijos
Firma „Claas“ tobulina tangentinio APS Synflow kūlimo mechanizmą, derindama jo darbą su ašiniu Roto Plus antrinio grūdų separavimo įrenginiu. Šio mechanizmo bendrinis pavadinimas APS Synflow Hybrid. Kaip teigia gamintoja, mechanizmų derinys suteikia galimybę užtikrinti didelį derliaus nuėmimo našumą, gana mažomis degalų sąnaudomis išlaikyti norimą šiaudų kokybę.
Naujausių „Claas“ derliaus nuėmimo kombainų kūlimo mechanizmo pobūgnių segmentus galima gana greitai pakeisti, reaguojant į pasikeitusias sąlygas ar nuimant skirtingus augalus. Pobūgnių segmentai keičiami atidarius šonines kombaino angas, pro kurias galima ištraukti prieš tai buvusį pobūgnio segmentą ir įkišti kitą geriausiai atitinkantį nuimamų augalų fizikines savybes. Visi kiti kūlimo mechanizmo elementai lieka tie patys. Jų keisti nereikia. Jei reikia, pirminio pobūgnio segmentai keičiami pro akmenų gaudyklės angą. Galimybė keisti kūlimo pobūgnio segmentus leidžia nuimti įvairių rūšių augalus.
„Claas“ kombainuose sumontuotas APS Synflow Hybrid kūlimo mechanizmas augalų masės separavimo procesą pradeda 450 mm skersmens greitintuvo būgnu. Jis nuožulniuoju transporteriu paduotą augalų masę įgreitina iki 20 m/s ir patiekia pagrindiniam kūlimo būgnui. Taip pat greitintuvo būgnu augalų masė tolygiai paskirstoma per visą kūlimo mechanizmo plotį. Ši sistema suteikia galimybę siekti aukštų našumo rodiklių.
Kūlimo mechanizmo išskirtinė savybė yra ta, kad didelis būgno skersmuo ir mažas gaubimo kampas užtikrina tolygų javų masės tiekimą tarp kūlimo ir tiekimo būgnų. Dėl tokios kūlimo mechanizmo konstrukcijos išvengiama augalų masės srauto greičio ar krypties pokyčių. Tolygus augalų masės tiekimas užtikrina sklandų ir švelnų augalų masės kūlimą, be to, taupomi degalai.
Kūlimo mechanizmas, kaip ir kitos kombaino dalys ar mazgai, tobulinamas siekiant užtikrinti maksimalų darbo efektyvumą. „Claas“ konstruktoriai automatizavo kūlimo procesą įdiegdami automatinio kūlimo proceso valdymo sistemą Cemos Auto Threshing. Ši sistema, atsižvelgdama į augalų masės kiekį ir grūdų drėgnį, automatiškai reguliuoja kūlimo pobūgnio tarpą ir kūlimo būgno greitį. Kombaino našumui optimizuoti kūlimo mechanizmo jutikliai nuolat renka informaciją. Vadovaudamasis gauta informacija, operatorius gali realiu laiku keisti mašinos parametrų nustatymus.
Sprendimai našumui didinti
Korporacijos AGCO gaminamuose L serijos „Fendt“ kombainuose yra sumontuotas 600 mm skersmens kūlimo būgnas. Tai suteikia galimybę išgauti maksimalų našumą ir kokybišką augalų kūlimą neskaldant grūdų. Didelio skersmens kūlimo būgnas dėl didelės inercijos veikia labai sklandžiai net ir esant sudėtingoms derliaus nuėmimo sąlygoms. Tolygus augalų masės kūlimas suteikia švelnų grūdų atskyrimą ir užtikrina gerą šiaudų kokybę.
Fendt L serijos kombainuose sumontuotas išmanusis pobūgnis. Jo tarpai tarp išilgai išdėstytų vielučių skiriasi. Kitaip tariant, tarpai tarp vielų galinėje pobūgnio dalyje yra dvigubai didesni nei priekyje. Toks vielučių pobūgnyje išdėstymas užtikrina geriausius kūlimo ir grūdų atskyrimo rezultatus. Pobūgnio tarpą priekyje ir gale iki kūlimo būgno galima patogiai valdyti iš kabinos. Šiuose kombainuose sumontuota ir grūdų separavimo sistema Multi Crop Separator Plus (MCS Plus). Grūdų separatorius yra didelio separavimo ploto ir našumo. Taigi, jo tikslas – atskirti kuo daugiau grūdų, kol iškulta augalų masė bus patiekiama šiaudų kratiklių sistemai.
MCS Plus separavimo sistemos privalumas, jog pobūgnis, atsižvelgiant į poreikį, gali būti perstatytas virš separavimo būgno (įprastai jis būna separavimo būgno apačioje). Sklandžiai perstatyti pobūgnį be specialių įrankių galima neišlipus iš kabinos – tai atlieka iš kabinos valdomas elektros variklis. Nuimant skirtingų augalų pasėlį, Fendt L serijos kombainuose yra keičiamas priekinis pobūgnio segmentas. Pobūgnio segmentą pakeisti galima per akmenų gaudyklės angą.
Galimi dviejų tipų priekiniai pobūgnio segmentai. Vienas – su 14 mm atstumu tarp išilginių pobūgnio vielučių ir yra skirtas intensyviam kūlimui; antrasis – su 24 mm atstumu tarp išilginių pobūgnio vielučių yra skirtas kukurūzų, sojų ir saulėgrąžų derliui nuimti. Grūdų atskyrimo intensyvumui pagerinti universalaus pobūgnio gale atstumas tarp išilginių pobūgnio vielučių yra 24 milimetrai.
Kombainų gamintoja „Deutz-Fahr“ C9000 serijos kombainuose sumontavo naują Maxi Crop sistemą, kurios paskirtis – maksimaliai užtikrinti kūlimo efektyvumą esant ir nepalankioms derliaus nuėmimo sąlygoms. Tarpas tarp kūlimo būgno ir pobūgnio priekyje ir gale gali būti nepriklausomai reguliuojamas iš kabinos naudojant elektrines pavaras. Tokia pobūgnio reguliavimo funkcija suteikia galimybę tiksliau atitikti derliaus nuėmimo sąlygas. Kūlimo būgno sukimosi dažnio diapazonas nuo 420 iki 1 250 aps./min. Tokių augalų, kaip kukurūzai ir sojų pupelės, derliui nuimti kūlimo būgno sukimosi dažnis gali būti nustatytas nuo 210 iki 625 aps./min.
„Deutz-Fahr“ kombainų priekinių pobūgnių keitimo sistema leidžia kombainus pritaikyti įvairioms kultūroms imti.
Operatorius turi galimybę pasirinkti priekinio pabūgnio segmentus su tarpeliais tarp vielučių, atitinkančiais kuliamų augalų fizikines savybes ir derliaus nuėmimo sąlygas.
John Deere T serijos kombainuose įrengtas 660 mm kūlimo būgnas su 10 ant būgno sumontuotų spragilų. Būgno gaubimo kampas 124°. Tai reiškia, kad pobūgnio paviršiuje visuomet dirba 4 spragilai.
Atskyrus grūdus, pagrindiniu kūlimo būgnu keliaujanti javų masė paskirstoma plačiai dėl atsiradusio tarpo tarp kūlimo būgno ir masės pernešimo mechanizmo. Vyksta grūdų separavimo procesas. Šio tipo kombainuose javų masė yra pernešama viršutine separavimo būgno dalimi, o ne kaip įprasta per apatinę būgno dalį. Taip pernešami šiaudai geriau išsaugo kokybinius rodiklius, be to, būna mažesnės kūlimo proceso energinės sąnaudos.
Toliau javų masė paduodama į Tangential Plus grūdų separavimo mechanizmą. Šis būgnas atlieka antrinį grūdų atskyrimą. Antrinio grūdų separavimo būgno skersmuo 800 mm. Tokio skersmens būgnas turi mažesnę galimybę apsivynioti ilgesniais ar drėgnesniais šiaudų stiebais, o ant būgno sumontuotos metalinės pirštinės sijos sukuria švelnų šiaudų šukavimo efektą. Taip lengviau ir kokybiškiau išseparuojami likę grūdai iš šiaudų masės. Didesnė anga tarp gaubto ir būgno taip pat leidžia pasiekti didesnį tūrį ir geriau atskirti sunkius pasėlius.
Apibendrinant galima pasakyti, kad, tobulindami javų kombainus, gamintojai bando išspręsti šiuos pagrindinius klausimus:
- kaip tinkamai nupjauti pasėlį ir tolygiai masę paduoti į kūlimo mechanizmą;
- kaip suvaldyti grūdų iškūlimą, kad neliktų neiškultų grūdų;
- kaip išvalyti grūdus su mažiausiais nuostoliais;
- kaip pakrauti grūdus į grūdų bunkerį su mažiausia jų suskaldymo ar sutraiškymo galimybe;
- kaip tinkamai susmulkinti ir tolygiai paskleisti šiaudus.
Kombainų gamintojams išsprendus šiuos klausimus, jų pagaminti kombainai gali dirbti optimaliausiu energijos suvartojimo režimu, didžiausiu pralaidumu ir su mažiausiais grūdų nuostoliais. Viskas, ko reikia kombaino operatoriui, tai vadovautis gamintojų pateiktomis rekomendacijomis.