Zurnalui - A1-Bioversija + prenumerata 2024 11 19 25 01 09 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2024/01
Augimo reguliatorių panaudojimas žieminiuose kviečiuose
  • Dr. Romutė MIKUČIONIENĖ „Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centras „AgroITC“
  • Mano ūkis

Žemdirbiams auginant aukšto potencialo ar linkusių išgulti veislių kviečius, aktualu sustiprinti ir sutrumpinti stiebus, sulėtinti augalų senėjimą ir padidinti atsparumą aplinkos keliamam stresui. Tai pasiekti padeda tinkamai pasirinkti augimo reguliatoriai.

Augalų augimą ir vystymąsi reguliuoja medžiagos, kurios mažais kiekiais sintetinamos aktyviai augančiose augalų dalyse, dažniausiai šaknų ir ūglių viršūnėlėse. Tai – augalų fitohormonai. Jie veikia kitas augalo dalis kaip augimo reguliatoriai.

Svarbiausios fitohormonų grupės yra citokininai, auksinai, giberelinai, etilenas ir abcizinai. Jos atlieka specifines funkcijas, būdingas visų rūšių augalams – veikia endogenines reguliavimo sistemas, keičia pagrindinius medžiagų apykaitos kelius. Žinoma, kad, javus nupurškus augimo reguliatoriais, sulėtėja augalų senėjimo procesas ir padidėja atsparumas aplinkos keliamam stresui. Pavyzdžiui, slopinant giberelino sintezę trikdomas stiebo augimas ir taip mažinamas pasėlių išgulimas, auksinų sintezė skatina šaknų augimą, tolina senėjimo procesus ir t. t.

Mokslininkų atliktais tyrimais įrodyta, kad laiku panaudojus augimo reguliatorius padidėja CO2 asimiliacijos greitis, reguliuojamas žiotelių varstymasis, padidėja vandens panaudojimo efektyvumas per sausras. Taip augalai ilgiau išlieka sveikesni ir produktyvesni.

Bandymai su skirtingomis veikliosiomis medžiagomis

Inovacijų ir tyrimų centras „ AgroITC“ atlieka augimo reguliatorių panaudojimo žieminiuose kviečiuose tyrimus, kad palygintų produktų veiksmingumą ir įtaką augalų augimui ir derlingumui.

Per tyrimus naudoti augimo reguliatoriai, kurių sudėtyje buvo chlormekvatchlorido 750 g/l (Cycocel® 750), trineksapak-etilo 250 g/l (Cuadro® 25 EC), etefono 155 g/l ir mepikvatchlorido 305 g/l (Terpal® ), kalcio proheksadiono 50 g/l ir mepikvatchlorido 300 g/l (Medax Top®). Mepikvatchlorido poveikiui sustiprinti panaudota silpnai rūgšti amonio sulfato druska (Turbo), dėl kurios susidariusios laisvosios rūgštys padeda augalams geriau pasisavinti mepikvatchloridą.

Augimo reguliatorių efektyvumui sustiprinti buvo parinkti keli produktai su veikliosiomis medžiagomis, kurios veikia skirtingas augalo fitohormonų grupes. Produktų mišiniai parinkti atsižvelgiant į augalų išsivystymo tarpsnį ir toleranciją temperatūrai.

Išgulimo ir produktų poveikio skirtumai

Tyrime pasirinkta žieminių kviečių veislė Skagen, kuri ištverminga žiemojimui ir vidutiniškai atspari išgulimui (7,8 balo). Taikyta aukšto potencialo auginimo technologija, kai azoto tręšiama daugiau nei 180 kg ha-1. Tyrimo laikotarpiu intensyviai azoto trąšomis patręštas žieminių kviečių pasėlis stipriai sugulė dar plaukėjimo tarpsniu BBCH 55, dėl to aiškiai matėsi augimo reguliavimo programų teikiama nauda. Efektyviausia augimo reguliavimo technologija užtikrino iki 48 proc. derliaus išsaugojimą.

Per tyrimą aiškios pridėtinės vertės nenustatyta purškiant Cycocel® 750 krūmijimosi tarpsniu (BBCH 25–29). Tai parodė 1 ir 2 variantai, kai Cycocel® 750 antrajame variante ankstyvu purškimo laiku nebuvo naudojamas. Minėtą rezultatą galėjo lemti tai, kad krūmijimosi pabaigoje vyravo žema oro temperatūra dieną, o naktimis dar sulaukdavome šalnų. Literatūros šaltiniai teigia, kad krūmijimosi tarpsniu panaudoti augimo reguliatoriai skatina šoninių stiebų formavimąsi, stabdo pagrindinio stiebo dominavimą.

Palyginę 2 ir 3 variantus matome, kad ankstyvas Medax Top® naudojimas yra efektyvesnis už trineksapak-etilo veikliosios medžiagos turintį produktą Cuadro® 25 EC. Tai visiškai atitinka augimo reguliatorių gamintojų teikiamą informaciją apie produktų efektyvumą žemose temperatūrose. Medax Top® sudėtyje esantis mepikvatchloridas ir kalcio proheksadionas veikia jau esant +8 °C, dėl to šio produkto kombinacija su Cycocel® 750 jau nemažai metų yra efektyvesnė per ankstyvus pavasario purškimus, kai vyrauja žemesnės temperatūros.

Taip pat svarbu paminėti, kad kalcio proheksadionas veikia ypač greitai, todėl naudojant šią veikliąją medžiagą, kai šilta ir augalai auga, galima gauti greitą ir pastebimą efektyvumą. Įprastinės formuliacijos trineksapak-etilas veikia efektyviai, kai šilta ir augalai auga, todėl gali būti naudojamas BBCH 32–39 augimo tarpsniu.

Palyginę 4 ir 5 variantus, galime matyti teigiamą augimo reguliatoriaus Terpal® efektą viršutinių tarpubamblių trumpėjimui. Augalai sutrumpėjo 8,8 cm ir sugulė kur kas mažiau, o tai lėmė ir didesnę dalį išsaugoto derlingumo.

Išvados

  • Žieminių kviečių išgulimo prevencijai ankstyviausi (BBCH 25–29) purškimai Cycocel® 750 nebuvo efektyvūs stiebo trumpinimo atžvilgiu.
  • Medax Top® esančios veikliosios medžiagos mepikvatchloridas ir kalcio proheksadionas yra efektyvios jau esant +7 °C ir tokiomis sąlygomis yra pranašesnės už standartinius trineksapak-etilo veikimu pagrįstus produktus.
  • Trineksapak-etilo turintys produktai yra techniškai ir ekonomiškai efektyvesni vėlesniuose augimo tarpsniuose, kai oro temperatūra sušyla daugiau nei +12 °C.