- Renaldas GABARTAS
- Mano ūkis
Išaušus dienai, kai reikia pakrikštyti naują automobilį, gamintojai ieško prasmingo ir visomis kalbomis patraukliai skambančio daiktavardžio, arba griebiasi numerologijos, kiekvieną vėlesnę modelių kartą identifikuodami didesnių skaičių kombinacijomis.
Antroji pavadinimo sudarymo sistema bent jau teoriškai paprastesnė ir leidžia lengviau orientuotis. Tačiau ir čia pasitaiko su logika nesuderinamų sprendimų. Pavyzdys – Peugeot 408.
Ši prancūzų automobilių gamintoja ilgą laiką neleido suabejoti, kas yra kas: mažieji Peugeot ratuočiai visuomet buvo žymimi triženkliu skaičiumi, prasidedančiu 1 arba 2 – 206, 207 ar 208. Kompaktinės klasės – 3, vidutinės – 4, flagmanai – 6, vienatūriai – 8 ir t. t. Kilus krosoverių bumui, norėdami išsklaidyti nesusipratėlių abejones, ar tai tikrai džipas, liūtamobilių gamintojai nusprendė prirašyti papildomų nuliukų ir paleido į pasaulį miesto visureigius Peugeot 3008 ir Peugeot 5008.
Tačiau jei lig šiol viskas buvo gana aišku ir paprasta, tai sulig naujo 400-osios serijos modelio debiutu kilo sumaištis. Anksčiau Peugeot 407 buvo vidutinio dydžio sedanai, universalai ir kupė, kurie nugrimzdo užmarštin dar 2011-aisiais, užleisdami vietą Peugeot 508. Naujasis Peugeot 408 kur kas labiau primena krosoverio ir kupė mišrūną, nei nusistovėjusių kėbulų klasifikacijos kanonų automobilį. Pagal visą ligšiolinę logiką taip atrodantis ir 189 mm prošvaisą turintis automobiliukas pavadinime turėtų vežtis du nulius...
Apie šiuos dalykus greičiausiai visai nebūtų kalbama, jei Peugeot 408 nebūtų toks efektingas, taip stipriai išsiskiriantis transporto sraute ir taip traukiantis dėmesį. Vienas technikai neabejingas bičiulis netgi prisipažino palaikęs prancūzą nematytu Lamborghini modeliu – itališko supervisureigio Urus jaunikliu. Ir iš tiesų – priekinėje dalyje didžiulio variklio dangčio briaunos pavydėtinai sklandžiai susilieja su radiatoriaus grotelėmis ir įmantrios Matrix LED technologijos priekinių žibintų dėlione. Firminės dienos šviesų „iltys“ iš LED blokelių čia atrodo taip efektingai, kad kitų automobilių dizaino dirbtuvių meistrus jas išvydus greičiausiai kaskart ištinka nedidukas pavydo priepuolis.
Tas pats pasakytina ir apie Peugeot 408 šonų stilistinius sprendimus. Kėbulo viršų nuo slenksčių ir ratų arkų pabrėžtinai skiria juodo plastiko apsaugos, automobilio profiliui suteikiančios agresyvumo, dinamiškumo ir sportiškumo bruožų. Beje, tokia kompozicija nepriekaištingai gerai dera su visomis šešiomis siūlomomis kėbulo spalvomis.
Kurdami galinę dalį „Peugeot“ dizaineriai taip pat akivaizdžiai buvo pasileidę plaukus ir leido sau viską, tarsi šlifuotų išskirtinai specializuotoms parodoms skirtą koncepcinį modelį, kurio niekada nereikės užkelti ant konvejerio. Masyvus buferis, įmantrios formos difuzorius, nuožulnus bagažinės dangtis su katės ausis primenančiomis iškyšomis kausto žvilgsnį ir generuoja komplimentų bangą už gebėjimą sukurti ne tik skoningai atrodantį, bet ir puikiu oro pasipriešinimo koeficientu (Cd – 0,28) ir puikiu akustiniu komfortu pasigirti galintį automobiliuką. Ne veltui prie jo gimimo rankas buvo prikišę aerodinamikos inžinieriai, dirbę prie superautomobilio Peugeot 9X8.
Tokią pagyrų tiradą būtų galima pratęsti dievagojantis, kad su šiuo modeliu prancūzai užčiuopė naują nišą ir sukūrė į nieką nepanašų ratuotį, tačiau bent vienas faktas šią istoriją „gadina“. Šiek tiek anksčiau rinkoje pasirodė korporacijos „Stellantis N.V.“ šeimos narys Citroen C5 X, pernai tituluotas „Lietuvos metų automobiliu“. Ant tos pačios EMP2 platformos pagamintas universalo, hečbeko, krosoverio ir kupė bruožų turintis automobilis atrodo beveik taip pat originaliai, novatoriškai ir patraukliai. Be savitų dizaino sprendimų, skirtumas tarp Peugeot 408 ir Citroen C5 X tik tas, kad pastarasis atkeliavęs iš Kinijos „Dongfeng Citroen“ padalinio, o Peugeot 408 yra keletą centimetrų trumpesnis grynakraujis europietis.
Ir tai yra gera žinia, nes būdami technologiniais broliais dvyniais Peugeot 408 ir Citroen C5 X suteikia galimybę rinktis patikrintus ir neblogai užsirekomendavusius jėgos agregatus. Nuo pat debiuto naujasis Peugeot 408 gali būti komplektuojamas su viena iš dviejų skirtingų įkraunamųjų hibridinių jėgainių. Hybrid 225 modelio hibridinę sistemą sudaro benzininis 180 AG (132 kW) PureTech variklis ir 81 kW elektros motoras. Hybrid 180 versijoje vidaus degimo variklio galia bus kiek mažesnė ir sieks 150 AG (110 kW). Abiejuose priekiniais ratais varomuose įkraunamuosiuose hibriduose bus montuojamos e-EAT8 aštuonių laipsnių automatinės transmisijos ir 12,4 kWh talpos ličio jonų baterijos, kurių energijos perdavimo galia sieks 102 kW.
Bandymų maratonui į Lietuvą atkeliavęs Peugeot 408 buvo kiek paprastesnis: po variklio kapotu dūzgė 1,2 l darbinio tūrio, 130 AG / 230 Nm trijų cilindrų PureTech motoras. Jis atitinka Euro 6 emisijų standartą ir akivaizdžiai orientuotas į publiką, pirmenybę teikiančią ramiam judėjimui asfalto džiunglėse, o ne vėjavaikiškam skraidymui. Staiga numynę akceleratorių iki dugno, sukelsite triukšmo, bet ne dinamikos šou. Jei bandysite su kažkuo lenktyniauti startuodami prie šviesoforo – greičiausiai pralaimėsite, nes per 10,4 sek. iki 100 km/val. įsibėgėjantis automobiliukas turi nedaug lėtesnių už save varžovų. Ir tuo tikrai nereikėtų stebėtis, nes toks varikliukas leidžia keliauti nedidelėmis (iki 6 l/100 km) degalų sąnaudomis ir kartu nebūti kliuviniu skubantiesiems, net kai veiksmas vyksta greitkeliuose. Kita vertus, tai nėra alternatyva dyzeliniam varikliui. Pigiai ir greitai judėti su Peugeot 408 bus galima sulaukus elektrinės jo versijos ir ant namo stogo sumontavus saulės jėgainę. Hibridinės versijos taip pat leidžia su visai įkrautomis baterijomis nuvažiuoti iki maždaug 60 km siekiantį atstumą, o vėliau naudotis 1,6 l benzininio variklio paslaugomis.
Važiavimo ir valdymo pojūčiai sėdus prie 408-ojo vairo pernelyg nesiskiria nuo kitų pastaraisiais metais pasirodžiusių „Peugeot“ modelių. EMP2 platforma, nors palaiko pažangesnės (ir brangesnės) daugiasvirtės galinės pakabos konfigūraciją, tačiau ji nėra numatyta bent jau bandymams skirtam modeliui. Paprastos konstrukcijos, nebrangi ir patikima važiuoklė yra standoka, bet neerzinanti ir neperkieta. Dantys nebarška net pasukus į žvyrkelį ar seniai remontą regėjusio asfalto atkarpas. Jei tokia „Peugeot“ koncepcija nepriimtina, galima atsigręžti į brolį dvynį Citroen C5 X: jis turi identišką pakabos sistemą, bet naudoja hidraulinius amortizatorius.
Dar vienas dalykas, kuriuo gali pasigirti originalusis prancūzas – ypač komfortiškos priekinės automobilio sėdynės: nepriklausoma Vokietijos ergonomikos ir sveikatos ekspertų asociacija joms skyrė „Sveikesnės nugaros kampanijos“ sertifikatą AGR (vok. Aktion für Gesunder Rücken). Šis aukščiausio lygio įvertinimas skiriamas už ergonomiką ir plačias sėdynių reguliavimo galimybes.
Dėl ilgos – 2 787 mm – ratų bazės gale sėdintys keleiviai vietos turi užtektinai. Pačių prancūzų teigimu, Peugeot 408 galinėse sėdynėse įsitaisiusiems keleiviams skirta erdvė yra didžiausia iš visų C segmento automobilių. Išskirtinis rodiklis – 188 mm laisvas atstumas keliams.
Bagažinės tūris taip pat solidus. Nulenkus galinių sėdynių atlošus, pakrovimo galimybės išauga nuo 536 iki 1 611 l ar iki 1,89 m ilgio daiktams.
Apskritai kalbant apie komfortą, tai originalusis liūtamobilis neabejotinai džiugins visus, kuriems prancūzų sugalvota i-Cockpit vairuotojo darbo vietos koncepcija atrodo verta Nobelio premijos. Pastarąjį dešimtmetį su kiekviena automobilių karta ji buvo vis labiau modernizuojama, gerinant ergonomiškumą ir funkcionalumą. Dalis sėdančiųjų prie miniatiūrinio, žemiau prietaisų skydelio sumontuoto vairaračio džiūgauja, kad pagaliau jų maldos išklausytos. Vis dėlto ne mažesnės populiacijos dalies veido raumenys, atsidūrus toje vietoje, suformuoja tokią išraišką, tarsi i-Cockpit būtų neprinokęs agrastas.
Bet kuriuo atveju naujasis 408-ukas dabar iš tiesų patogiau valdomas, informacija lengviau pasiekiama ir suvokiama. Tiesiai virš vairo akių lygyje įrengtas naujas skaitmeninis prietaisų skydelis su 10 colių ekranu. Toks įrangos išdėstymas leido kiek žemiau sumontuoti 10 colių jutiklinį ekraną, tad vairuotojui jis dar patogiau pasiekiamas ranka. Sistemoje naudojami po centriniu ekranu įtaisyti suasmeninamų funkcijų i-toggles mygtukai. Kiekvienas jų leidžia akimirksniu pakeisti klimato kontrolės parinktis, telefone rasti norimą adresatą, aktyvuoti programėlę ar kitą vairuotojo pasirinktą funkciją.
Išmaniojo telefono programėles automobilio ekrane leidžianti valdyti funkcija dabar veikia belaidžiu būdu. Taip pat bus galima Bluetooth ryšiu su automobiliu susieti du išmaniuosius įrenginius. Į standartinę jungiamumo įrangą taip pat įtraukti keturi C tipo USB lizdai.
Bendras salono vaizdas mielas akiai, o dažniausiai naudojami įrankiai ar paviršiai – smagūs liesti. Apdailos medžiagos gali būti lyginamos su naudojamomis aukštesnės klasės automobilių modeliuose, nors antrojo plano detalėms skirta mažiau dėmesio.
Prancūzas turi ilgą pažangiausių pagalbinių vairavimo sistemų sąrašą. Joms reikalingus duomenis perduoda 6 vaizdo kameros ir 9 radarai. Su šiomis technologijomis manevruoti aikštelėse ir keliauti užmiestyje yra saugiau ir komfortiškiau nei kada nors anksčiau. Dalis šių sistemų buvo perimtos iš aukštesnio segmento automobilių. Svarbiausios iš jų – prisitaikantysis greičio palaikymas, turintis Stop and Go sistemą, automatinis avarinis stabdymas su pėsčiųjų ir dviratininkų atpažinimo funkcija, praplėsto funkcionalumo kelio ženklų atpažinimas ir informacijos pateikimas skaitmeniniame prietaisų skydelyje, naktinis matymas, automatinis ilgųjų šviesų perjungimas ir t. t. Net įprasti elektroniniai vairuotojo talkininkai čia akivaizdžiai patobulėję. Tarkime, aklosios zonos sistema 408-ajame kitą eismo dalyvį užfiksuoja 75 m atstumu, kai paprastai skenuojamas atstumas siekia 25 metrus. Galinio vaizdo kamera turi apiplovimo įtaisą, gelbstintį keliaujant prastu oru.
Pigiausias Peugeot 408 kainuoja 32 700 eurų, tačiau pasirinkus galingiausią hibridinę versiją su visais įmanomais komforto atributais, tektų pakloti 53 500 eurų.