Zurnalui - A1-BASF + prenumerata 2024 11 19 23 04 15 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2023/06
Universalūs lauko robotai įsitvirtina rinkoje
  • Indrė BRUČIENĖ VDU Žemės ūkio akademija
  • Mano ūkis

Žemės ūkio robotų, skirtų augalams prižiūrėti atvirame lauke, rinka auga eksponentiniu greičiu, o įmonių, kuriančių ir gaminančių robotines sistemas, jau yra daugiau kaip du šimtai.

Tuo galima buvo įsitikinti Tulūzoje, Prancūzijoje, vykusiame 7-ajame pasaulio agrorobotų forume „World FIRA 2023“. Nuo 2016 m. šis tarptautinis renginys, skirtas sektoriaus inovacijoms, pažangai, svarbiausiems iššūkiams ir rinkos poreikiams aptarti, kasmet suburia viso pasaulio tiksliojo ūkininkavimo ekspertus, inovatyvių produktų ir robotų gamintojus, tiekėjus, augintojus, investuotojus, mokslininkus, kurie specializuojasi žemės ūkio robotikos srityje.

„World FIRA“ yra svarbiausias pasaulyje renginys, kuriame pristatomos žemės ūkio automatizavimo ir robotikos naujovės, pažangiausios autonominio ūkininkavimo technologijos, dirbtiniu intelektu grįsti sprendimai, moksliniai tyrimai ir teisės aktai.

Šiais metais renginys startavo nauju formatu: konferencija, paroda, lauko demonstracijos. Buvo skaitomi pranešimai apie robotus ir išmaniąsias technologijas, pristatytas jų konstrukcinis sudėtingumas, kaina, didelis dėmesys skirtas saugai, sąveikai ir integracijai ūkyje. Dvi dienas vyko lauko demonstracijos, per kurias buvo galima gyvai pamatyti autonomines žemės ūkio mašinas, veikiančias realiomis sąlygomis bandomuosiuose laukeliuose. Novatoriškus sprendimus šiuolaikiniam ūkiui pristatė „Naïo Technologies“ (Prancūzija), „Pixelfarming“ (Nyderlandai), „PEK Automotive“ (Slovėnija), „Exxact Robotics“ (Prancūzija), „FarmDroid“ (Danija) ir kt.

Nors žemės ūkio robotų rinka dar gana jauna, tačiau labai dinamiška ir greitai besikeičianti. Daugelis veiklą pradėjusių startuolių greitai išnyksta iš rinkos, taip ir nepasiekę galutinio produktų ir technologijų pasirengimo lygio, ar vienus robotus keičia nauji patobulinti robotų modeliai. Todėl nenuostabu, kad ūkininkams sunku įvertinti visus rinkoje esamus pasiūlymus.

Lauko robotus galima suskirstyti į tris kategorijas:

  • specializuoti robotai, skirti vienai užduočiai ar darbui atlikti;
  • daugiafunkciai robotai, galintys atlikti daugybę užduočių, nešdami skirtingus padargus. Jie sudaro daugumą;
  • derliaus nuėmimo robotai.

Specializuotiems autonominiams žemės ūkio robotams galima priskirti „Exxact Robotics“ (Prancūzija) robotą Traxx, skirtą žemės dirbimo ir purškimo darbams vynuogynuose atlikti. „Nexus Robotics“ (Kanada) sukurtas robotas La Chevre specializuojasi daržovių pasėliuose. Jo pagrindą sudaro kameros, sudėtinga dirbtinio intelekto technologija ir neuroniniai tinklai, kad būtų atskirtos piktžolės nuo pasėlių, o lankstinės „rankos“ naudojamos piktžolėms išrauti. Robotas Tom („Small Robot Co“, Jungtinė Karalystė) skenuoja lauką ir identifikuoja, kur yra kiekvienas augalas ir ko kiekvienam iš jų reikia. Jis atlieka žieminių kviečių pasėlių skaičiavimus ir vizualizacijas pagal augalus, aptinka piktžoles, nustato geografinę vietą ir sudaro augalo vaizdus. Tai sukuria išsamų pasėlių sveikatos ir piktžolių tankumo vaizdą: kiek pasėlių išdygo, kiek pasėlių išgyveno įvairiais augimo etapais, kur yra piktžolių židiniai ir ar juos reikia apdoroti, kur ir kada purkšti trąšas ir t. t.

Populiariausi robotai yra skirti derliui nuimti, dažnai jie naudojami vaisiams ar daržovėms skinti laukuose ar šiltnamiuose. Vienas iš įdomesnių derliaus nuėmimo robotų – Compact S9000 („AVL Motion“, Nyderlandai), skirtas šparagų derliui selektyviai nuimti. Maksimalus techninis roboto pajėgumas – 9 000 šparagų per valandą. O štai kompanija „Koppert Machines“ (Nyderlandai) deklaruoja, kad naudojant jų sukurtą visiškai automatinę ridikėlių nuėmimo ir surišimo mašiną gamybos sąnaudos sumažėja daugiau nei 50 proc., palyginti su įprastu ridikėlių rišimo būdu.

Didžiausią žemės ūkio robotų dalį sudaro universalūs daugiafunkciai lauko robotai, gebantys atlikti daugumą įprastų žemės ūkio operacijų. Tad pristatome dešimt jau komercializuotų ir sėkmingai ūkiuose dirbančių daugiafunkcių robotų, tikėdamiesi, kad ši apžvalga ne tik supažindins su lauko robotų įvairove, jų konstrukciniais ir technologiniais ypatumais, bet ir leis įvertinti investicijų poreikį. Tiesa, ne visi gamintojai linkę atskleisti savo siūlomų produktų kainas.

Ne vieną iš šių robotų teko gyvai pamatyti „World FIRA 2023“ renginyje manevruojant ir atliekant technologines operacijas jiems įprastoje aplinkoje (vynuogynuose, soduose, javų, daržovių pasėliuose ar net medžių lauke): nuo piktžolių pašalinimo lazeriu ar mechaniškai augalų eilutėse ir tarpueiliuose, iki augalų analizės, sėjos ar purškimo.

Daugybės įsitvirtinusių žemės ūkio technikos gamintojų, taip pat ir naujų rinkos dalyvių investicijos į žemės ūkį rodo, kad šis sektorius neabejotinai perspektyvus ir turi tendencijas augti. O žemės ūkyje naudojamos naujausios technologijos, tokios kaip dirbtinis intelektas, robotika, daiktų internetas ir kitos skaitmeninės technologijos, skatina teigiamus pokyčius ir daro žemės ūkį moderniu ir jauniems žmonėms patraukliu verslu.