23 10 24 Mano ukio prenumerata 2024 23 04 15 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2014/12
Netradicinis požiūris – ūkis be žiemkenčių
  • J. Zaleckienė
  • Mano ūkis

Kauno rajone, Pagynėje ūkininkaujantis Kęstutis Svečiulis 450 ha plote augina tik vasarinius augalus - cukrinius runkelius, sėmeninius linus, baltąsias garstyčias ir kvietukus. Ūkininkas sako, kad nesėdamas žiemkenčių, jis sumažina riziką ir sutaupo daug nervų, o ūkio pelningumu nesiskundžia.

Puspenkto šimto hektarų plote runkelių ir linų auginama po 150 ha, garstyčių - 100 ha, likusiuose - kvietukai. „Auginu tai, ką lengvai parduodu ir niekada nesiskundžiu. Darosi madinga dejuoti: geras oras - blogai, blogas oras - irgi blogai, aukštos kainos - blogai, žemos kainos - blogai. Bet aš ne iš tokių dejuojančių", - sako ūkininkas ir juokaudamas priduria, kad jis yra netradicinės orientacijos žemės ūkio srityje: dėl to, kad visai nesėja žieminių augalų.

Darbų laukuose vos ne iki sausio užtenka su cukriniais runkeliais. Kelinti metai rudens orai labai dėkingi - šilti ir palyginti sausi, o pats ruduo tęsiasi neįprastai ilgai ir niekaip nevirsta žiema. Cukriniams runkeliams tokie orai labai tinka - lapkričio viduryje runkeliai dar gražiausiai žaliuoja, o jų cukringumas tik kyla. Ūkininko pastebėjimu, rudenys Lietuvoje dabar tokie pat kaip Vokietijoje, tad ir derliai gausumu susivienodino - 60 t/ha vidutinis runkelių derlius jau nieko nebestebina.

„Kelinti metai iš eilės užauginame labai gerus cukrinių runkelių derlius, bet nieko kitaip juk nedarome - tiesiog pati gamta tai lemia", - nuopelnų prisiimti nelinkęs žemdirbys. Anksčiau runkelius kasdavęs su Holmer kombainais, šiemet pirko naujutėlį patį galingiausią Ropa - trijų ašių kombainas kainavo 0,5 mln. eurų.

Ūkininkas pasiguodė, kad runkeliai praranda rentabilumą. Mat pasaulyje dėl pertekliaus smarkiai krito cukraus kaina. „Mums, augintojams, fabrikas kainą sumažino, nuo kitų metų 10 Lt/t runkelių gausime mažiau. Vietoj dabartinių 106 Lt/t už bazinio cukringumo runkelių kitais metais bus tik 96 Lt/t", - ne augintojų naudai pakrypusiomis kainomis nepatenkintas K. Svečiulis. Tačiau cukrinių runkelių atsisakyti jis neketina jau vien dėl turimo brangios technikos komplekto jiems auginti.

Linų sėmenys dabar madingi

Sėmeniniai linai K. Svečiulio ūkyje auginami jau 15 metų. Šiuo metu tai didžiausias sėmeninių linų ūkis šalyje. Anksčiau ūkininkas turėjo linų aliejaus spaudyklą. Sėmenų prisipirkdavo iš tų ūkininkų, kurie augindavo pluoštinius linus, mat jiems sėmenys likdavo kaip atlieka. Dabar aliejų spaudžia tik savo reikmėms, o linų sėmenis parduoda kaip žaliavą maisto produktų gamybai.

„Mano išaugintų sėmenų galima nusipirkti IKI parduotuvėse su ženklu „IKI ūkis". Viena maisto pramonės įmonė perka nemažus kiekius sėmenų iš ūkio ir deda kaip priedą į sausus pusryčius - dabar juk labai madinga valgyti linų sėmenis, nes jie tikrai naudingi sveikatai", - sako ūkininkas pridurdamas, kad dėl realizacijos nekyla jokių problemų.

Priklausomai nuo metų, iš hektaro prikuliama nuo 1 iki 3 tonų sėmenų. Linų sėklą augintojas perka iš Olandijos, ją atnaujina kas treji metai. Linams augti geriausiai tinka drėgni metai, nes jų šaknų sistema yra išsidėsčiusi dirvos paviršiuje, tad sausros juos veikia pražūtingai. Linų auginimo technologija paprasta, sudėtinga tik tai, kad jų nuėmimas nusitęsia į spalio mėnesį. Tokiu laiku naktys būna ilgos, ilgai laikosi drėgmė, tad lieka labai trumpas laikas kulti - tik pats vidudienis, nuo 12 iki 16 valandos.

Linai kuliami tuo pačiu kombainu kaip ir kiti ūkyje auginami augalai. Iškuliamos viršūnėlės, o tai, kas lieka lauke, užariama - žemei nuolat reikia organinių medžiagų. Sėmenys iš karto valomi ir džiovinami - jų drėgnumas turi būti 9 procentai.

Baltosios garstyčios ūkyje auginamos treji metai. Jų derlingumas labai panašus į linų - prikuliama 1-3 t/ha. Tačiau garstyčios vertingos ne tik dėl palyginti aukštų supirkimo kainų. Jos atlieka vieną labai gerą darbą - pagerina žemę. Po jų kitais metais pasėti augalai tiesiog tarpsta, nes žemė būna išpurenta, laidi orui ir vandeniui. „Buvo problemų su sėjomaina, kol neįsivedžiau garstyčių. Joms tik vieną kartą herbicido reikia, taip pat kaip ir linams. Man patinka augalai, kuriems nereikia daug chemijos", - tarsteli K. Svečiulis.

Ūkininkas praktikuoja vieną nesudėtingą technologiją: leidžia sudygti po garstyčių kūlimo likusioms pabiroms. Per du mėnesius jos užauga ir pradeda žydėti. Jei garstyčios kuliamos rugpjūčio pabaigoje, tai pabiros pražysta spalio gale. Tada jas belieka užarti - puiki ir pigi žalioji trąša. „Kiek žinau, vakariečiai netgi gauna išmokas: augina kviečius, po jų nuėmimo įsėja garstyčias - ir išmokas gauna ir už jas, ir už kviečius. Sakyčiau, visiems reikėtų įsėti garstyčias kaip tarpinius pasėlius", - mano žemdirbys.

K. Svečiulis pabrėžia, kad jam labai svarbu laukuose naudoti kuo mažiau pesticidų. Pirma, jie labai brangūs, antra, nesinori nuodyti nei savęs, nei aplinkos. Štai cukrinius runkelius pradėjo kaupti - labai pasiteisino: ne tik sunaikinamos piktžolės, bet ir suardoma dirvos pluta, augalų šaknys pradeda lengviau kvėpuoti. „Du kartus purškiau ir du kartus kaupiau, o kaimynas 5 kartus purškė. Mano laukai atrodė geriau", - pastebi ūkininkas. Beje, jis visus savo dirbamus laukus aria. Jo manymu, tai leidžia išlaikyti dirvą purią, laidžią orui, o kartu mažina piktžolių ir ligų užkratą.

Prieš perkant svarbu išbandyti

K. Svečiulio ūkyje technika nuolat atnaujinama, bet kiekvienas pirkinys labai gerai apsvarstomas - ar tikrai jo reikia. „Apskritai esu įsitikinęs, kad dažnas žemdirbys nori kuo paprastesnių žemės ūkio mašinų. Kai jau per daug visko į techniką prikišta, darosi negerai. Juolab, kad tas sudėtingumas ir kainuoja. Sakyčiau, konstruktoriai nuėjo per daug sudėtingu keliu, juk tą patį darbą galima atlikti ir su paprastesne technika. Pažiūrėkite į Amerikos techniką - ji galinga, bet žymiai paprastesnės konstrukcijos negu Vakarų Europos", - savo nuomonę dėsto K. Svečiulis.

Būtent paprastumas ir našumas buvo pagrindiniai kriterijai renkantis sėjamąją - šiemet žemdirbys nusipirko naujutėlę 6 m darbinio pločio pneumatinę prikabinamą sėjamąją Amazone Cayena. Kodėl išsirinko būtent šį modelį?

„Iš pradžių bendrovė „SV Technika" davė pabandyti: pasėjome linus, garstyčias ir vasarinius kviečius. Tikrai gera noraginė sėjamoji, man patiko labai paprasta, bet stipri konstrukcija. Esu beveik įsitikinęs, kad tokios paprastos konstrukcijos iš tokio didelio našumo sėjamųjų daugiau rinkoje nėra. Be to, labai geras kainos ir kokybės santykis: ji kainuoja tiek, kiek kai kurių firmų 4 m darbinio pločio sėjamoji", - sako ūkininkas.

Sėjamoji Amazone Cayena tinka bet kokiai žemės dirbimo technologijai - ariminei, minimalaus dirbimo ar tiesioginei sėjai, gali dirbti akmenuotose, lengvose ar sunkiose dirvose. 6 m darbinio pločio sėjamajai traukti pakanka palyginti mažos galios traktoriaus - nuo 150 AG. Šis faktas buvo labai svarbus ūkininkui. „Analogiškų kitų kompanijų sėjamųjų be 200 AG traktoriaus nepatrauksi", - lygina žemdirbys.

Ši sėjamoji gali būti su žemės įdirbimu, bet K. Svečiulis pasirinko variantą be jo. „Neturiu tikslo viską padaryti vienu važiavimu, nors tai ir skamba patraukliai. Žemės įdirbimui yra speciali technika. Kaip nebūna vienų batų vasarai ir žiemai, taip nėra ir universalių visus darbus atliekančių mašinų", - aiškina patyręs žemdirbys.

Per pavasario darbo dieną, dirbant nuo aušros iki sutemų, su tokia sėjamąja užsėjama iki 60 ha linų (sėklos norma 80 kg/ha). Dirbant visą parą, galima būtų 120 ha pasiekti per parą. Skaičiuojama, kad per darbo valandą, priklausomai nuo sėklos normos, galima užsėti nuo 5 iki 9 ha. Sėjamoji tinkama sėti bet kurias kultūras, išskyrus kaupiamąsias ir reikalaujančias tikslaus išsėjimo.

Didesnis našumas nekeičiant traktoriaus

Iš viso Lietuvoje parduotos keturios Amazone Cayena sėjamosios. „Gamintojas pristatė šią sėjamąją prieš trejetą metų. Pernai pavasarį atsivežėme pirmąją mašiną, pradėjome demonstracijas. Tai sėjamoji žemdirbiams, kurie nebijo permainų ir nelinkę viską daryti taip, kaip darė anksčiau. Klientai kartais net nežino, kas yra rinkoje, iš ko galima rinktis. Mūsų pareiga - atkreipti jų dėmesį ir suteikti galimybes atidžiau įvertinti vieną ar kitą mašiną", - sako bendrovės „SV Technika" komercijos direktorius Mindaugas Urmonas.

Žemdirbių, išbandžiusių sėjamąją, atsiliepimai labai geri: tai paprasta, naši, lengvai traukiama mašina, kuri puikiai atlieka darbą. Dirbant su ja, akivaizdi degalų ekonomija: hektarui sutaupoma apie 5 l kuro. Atrodytų nedaug, tačiau padauginus iš 500 ha, jau ganėtinai svarūs skaičiai išeina. Produkcijos supirkimo kainai įtakos padaryti neįmanoma, tad belieka mažinti savikainą.

Sėjamoji gali būti su trąšų ir mikroelementų įterpimo funkcijomis - įterpti pastaruosius dažnai labai pravartu, nes jie „paguldomi" šalia grūdo, kaip tik ten, kur formuosis šaknelės. Nors sėjamosios priekyje nėra darbinių diskų, bet su ja pasėjus tiesiogiai į ražieną, laukas atrodo tarsi išdirbtas - noragėliai visada šiek tiek įdirba dirvą. Be to, noragėliai labai gražiai išvalo sėklos guolį nuo bet kokių augalų liekanų, ir grūdai gula ant švarios sutankintos dirvos. „SV Technika" klientai Kaliningrade taip po rapsų pasėjo 800 ha žieminių kviečių - puikus rezultatas matosi jau dabar.

„Atrodo, firma su sėjamąja Amazone Cayena pataikė į dešimtuką. Galbūt net padarysime mažąją revoliuciją žemės ūkyje. Juk žemdirbiams ateina laikas keisti mašinas, kurias jie pirko anksčiau. Tiems ūkiams, kurie naudojo 4 m sėjamąsias ir traukė jas su 150-160 AG traktoriais, siūlome didesnį našumą nekeičiant traktoriaus", - sėjamosios privalumais neabejoja M. Urmonas. Našumas šiandien būtinas: jei pavyksta greitai ir laiku susidoroti su sėjos darbais - tai jau geras startas kelyje į gausų derlių.

Jurga ZALECKIENĖ

Mano ūkis, 2014/12