- Parengta pagal „Kemin Agrifoods Europa“ informaciją
- Mano ūkis
Pastaruoju metu pakilus pašarų žaliavų kainai, efektyvus jų panaudojimas yra labai svarbus veiksnys, lemiantis ūkio ekonominius rezultatus. Riebalai yra vieni iš labiausiai koncentruotų žaliavų, kuriose yra didžiausias 1 kg tenkantis energijos kiekis. Tačiau riebalai yra ir viena iš brangiausių žaliavų. Didelė koncentracija ir aukšta kaina verčia ieškoti būdų šias maisto medžiagas kuo efektyviau panaudoti ir gauti maksimaliai gerus ekonominius rezultatus.
Nustatyta, kad riebalų virškinamumas ir absorbcija priklauso ne tik nuo gyvūno amžiaus, bet ir nuo riebalų kilmės bei į pašarus įterpiamo jų kiekio. Vyresni gyvūnai riebalus geriau virškina ir pasisavina. Augalinės kilmės riebalai lengviau virškinami negu gyvulinės, tačiau kuo didesnis riebalų kiekis yra įterpiamas į pašarus, tuo jie sunkiau virškinami. Ir nors pašarų maistingumas, pridėjus daugiau riebalų, būna didesnis, bet jų maistinė vertė sąlyginai yra mažesnė.
Riebalai turi būti gerai virškinami ir todėl, kad su jais gyvuliai ir paukščiai gauna riebaluose tirpių vitaminų A, D, E, riebiųjų rūgščių, kurios yra būtinos. Sutrikus riebalų virškinimui, sutrinka ir kitų maisto medžiagų virškinimas, nes riebalai apsupa maisto medžiagų daleles ir trukdo fermentams veikti. Tai sudaro geras sąlygas vystytis nepageidaujamiems virškinimo trakto mikroorganizmams.
Riebalai yra virškinami dvylikapirštėje žarnoje. Į ją patekusį skrandžio turinį veikia kasos sultys ir tulžis. Tulžis skaido riebalų lašelius į mažesnius. Tulžies rūgščių druskos didina riebalų lašelių dispersiją bei palaiko ir stabilizuoja susidariusią emulsiją. Tai yra svarbu, nes riebalus skaidantis fermentas lipazė veikia riebalų lašelio paviršiuje, todėl kuo daugiau ir kuo smulkesnių lašelių susidaro, tuo geriau veikia lipazė.
Riebalų absorbcijos svarba
Fosfolipidai yra labai svarbūs, siekiant geresnio riebalų virškinimo ir įsisavinimo. Šios medžiagos padeda skaidyti riebalų lašelius ir sudaryti emulsiją. Be to, fosfolipidai padeda formuotis micelėms iš riebiųjų rūgščių. Skaidant riebalus susidarę gliceridai ir riebiosios rūgštys micelių forma nukeliauja prie žarnų sienelės ir ten yra absorbuojami į gyvūno organizmą. Fosfolipidai, ypač lizofosfolipidai, yra labai svarbūs ir dėl paviršiaus įtempimą veikiančių savybių. Taip pat jie reikalingi, kad virškinimo trakte susidarytų „riebalai-vanduo" emulsija.
Dėl geresnės emulsifikacijos maisto medžiagos tolygiau pasiskirsto virškinimo trakto terpėje, fermentai geriau jas veikia. Tokios formos maisto medžiagos lengviau transportuojamos ir geriau absorbuojamos. Taigi, iš pašarų gaunama daugiau energijos, pasisavinama daugiau baltymų ir mineralinių medžiagų, t. y. pašarai produkcijai gauti panaudojami efektyviau.
Gyvulinės ir augalinės kilmės riebalai gyvulių ir paukščių racionuose reikalingi tam, kad padidėtų ir pašarų energinė vertė, ir gyvūnų produktyvumas. Tačiau gyvuliai ir paukščiai, ypač jauni, negeba pagaminti ir išskirti užtektinai tulžies druskų bei lipazės. Šios medžiagos ypač reikalingos riebalams virškinti ir absorbuoti. Racionus papildžius egzogeniniais lizofosfolipidais, riebalų virškinamumą ir įsisavinimą galima pagerinti.
Priedai broileriams ir kiaulėms
Pastaruoju metu gyvulių ir paukščių augintojų pagrindinis tikslas - pasiekti didžiausią prieaugį per kuo trumpesnį laiką. Siekiant gerų penėjimo rezultatų, gyvuliams ir paukščiams skiriami itin maistingi racionai su riebalų priedais. Deja, taikant tokius racionus, kyla ir problemų. Jeigu pašaras nėra iki galo suvirškinamas, dalis maisto medžiagų nepasisavinama, nukenčia produktyvumas, paršeliai ir paukščiai gali suviduriuoti, paukščiams gali grėsti staigaus gaišimo sindromas, ascitai. Kadangi riebalų priedai yra bene brangiausias raciono komponentas, dėl nepasisavintų riebalų patiriama nuostolių, nes nesulaukiama planuoto efektyvumo.
Į pašarus ir lesalus įterpus lizofosfolipidų, riebalai geriau virškinami ir absorbuojami, todėl padidėja priesvoriai, pagerėja pašarų konversijos koeficientas. Be to, atlikti tyrimai parodė, kad lizofosfolipidai teigiamai veikia ir gyvulių bei paukščių sveikatingumą ir imunitetą.
Naudojant lizofosfolipidų priedus, galima sumažinti riebalų kiekį pašaruose, bet neprarasti produktyvumo. Dėl lizofosfolipidų pašaruose esantys riebalai efektyviau pasisavinami, todėl produktyvumas nenukenčia. Atlikti tyrimai parodė, kad produktyvumas nesumažėja, jei 500 g lizofosfolipidų pakeičiama 8-12 kg riebalų 1 t pašarų.
Mano ūkis, 2011/04