23 10 24 Mano ukio prenumerata 2024 23 04 15 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2005/06
Presai-vyniotuvai: du viename
  • Dr. Remigijus ZINKEVIČIUS, ŽŪIKVC
  • Mano ūkis

Presų-vyniotuvų privalumai akivaizdūs: vienas traktorininkas valdydamas vieną traktorių gali ir supresuoti ritinį, ir jį tuoj pat apvynioti plėvele. Tad pašarų konservavimo procesas prasideda beveik be nuostolių.

Šios kombinuotosios žolinių pašarų derliaus dorojimo mašinos nėra pigios, todėl, ar verta jas įsigyti, reikia gerai apgalvoti. Straipsnyje pateikiame trijų presų-vyniotuvų (du kompanijos „Krone“, vienas firmos „Vicon (Kverneland)“) testo, atlikto Vokietijos žemės ūkio sąjungos (DLG) mašinų bandymo stotyje, rezultatus.

Visos trys mašinos gali presuoti ir šieną, ir šiaudus. Presuojant šieną arba šiaudus firmos „Vicon“ presu-vyniotuvu, vyniotuvą galima nuimti. Žolinių pašarų ruošimo mašinos Krone Combi Pack 1250 Multi Cut ir Vicon RF 130 Bale Pack yra su pastovia presavimo kamera, o Krone Combi Pack 1500 V – su kintama (ritinio skersmuo gali būti nuo 1 iki 1,5 m). Visos bandomos mašinos yra su rotoriais iš pradalgių renkamai žolės masei smulkinti ir transportuoti. Nustatyta, kad naudojant smulkinimo įtaisus, pavytintos žolės tankis padidėja 3–5 proc. Taip pat pastebėta, kad labai padidėja trumpesnių kaip 160 mm pašaro dalelių kiekis.

Abiejuose firmos „Krone“ presuose-vyniotuvuose, prisitaikant prie įvairių darbo sąlygų, galima padidinti arba sumažinti peilių skaičių (0, 7, 15 ir 17). Vicon Bale Pack presas-vyniotuvas turi 14 peilių, kuriuos, esant reikalui, galima išimti. Išimtų peilių vietas būtina uždengti specialiais laikikliais, nes vėliau, patekus nešvarumams, peilius bus sunku vėl įdėti.

Visose bandytose mašinose peiliai pakeliami ir nuleidžiami iš traktoriaus kabinos. Dorojant žolių derlių, retkarčiais reikėtų juos pakelti ir nuleisti, kad nešvarumai ir augalų liekanos nesusikauptų ant peilių ir jų laikiklių. Judinant peilius, pašalinama masė iš užsikimšusio tiekimo kanalo. Rankiniu būdu nebereikia reversuoti masės tiekiklių, nors kraštutiniu atveju tai galima padaryti. Pašalinti įstrigusią žolės masę iš Vicon RF 130 preso-vyniotuvo tiekimo kanalo yra paprasčiau, nes sankaba galima atskirti presavimo kameros ir rotorinio tiekiklio pavaras.

Masės rinkimo ir presavimo procesas labai priklauso nuo sangrėbos dydžio ir formos. Dėl netolygių sangrėbų mašinos dažnai užsikemša ir jas tenka perkrauti. Ant per plačių sangrėbų užvažiuoja traktoriaus ratai, dėl to pašaras užteršiamas žemėmis.

Testuojami 1,90–1,94 m pločio rinktuvai dirbo greitai su minimaliais laiko ir pašarų nuostoliais. Deja, ilgiau užtrukdavo dėl perkrovų nukirptiems apsaugo varžtams pakeisti. Firmos „Krone“ presai-rinktuvai turi tris atsarginius apsaugos varžtus.

Kad silosavimo procesas vyktų optimaliai, siekiama padidinti pavytintos žolės presavimo tankį. Tuo tarpu šieno ir šiaudų ryšuliai būna mažesnio tankio, nes iš jų dar turi išgaruoti likusi drėgmė. Testo metu buvo įvertintas pavytintos žolės, šieno ir šiaudų ryšulių tankis. Presavimo tankis priklauso ir nuo kitų veiksnių, pvz., mašinos laidumo. Didesnis važiavimo greitis neturi įtakos presų-rinktuvų darbui, tačiau dėl to presuojama masė gali būti blogiau suslegiama. Traktorininkas, norintis važiuoti greičiau, turi prisiminti, kad svarbiausia – gerai suslėgti žolę.

Tyrimo metu žolė buvo presuojama, važiuojant 4,3 ir 9,5 km/val. greičiu. Ritiniai buvo išmatuojami, pasveriami ir nustatomas sausųjų medžiagų kiekis juose. Presuose-vyniotuvuose ritiniai rišami tinkleliu, nes tai užtrunka trumpiau, dėl to padidėja darbo našumas. Teoriškai tinkleliu ryšulį pakaktų apsukti 1,5 karto, tačiau testas parodė, kad ritiniai geriau apvyniojami plėvele, kai tinkleliu būna apsukti 2,5 karto. Kai tinklelio sluoksnių mažiau ar jis blogos kokybės, tarp presavimo kameros ir vyniotuvo ritiniai išsiplečia ir jų tankis sumažėja.

Gaminant pašarus šiomis mašinomis, itin svarbu, kaip ritiniai perkeliami iš presavimo kameros į vyniojimo skyrių. Kol užsidaro galinė presavimo kameros sienelė, mašina turi stovėti. Suprantama, tai užtrunka, tačiau daug svarbiau, kad presas stovėtų taip, kad į kitą mašinos dalį ritinys būtų perduotas tinkamos padėties. Testuotuose presuose-vyniotuvuose įdiegtos skirtingos ritinio perkėlimo technologijos. Krone 1250 prese-vyniotuve ritiniai ant vyniotuvo stalo užkeliami vienu keltuvu. Ritinys šiek tiek parieda pats. Firmos „Vicon“ presuose-vyniotuvuose įrengti du keltuvai, ir ritiniai nuolat judinami. Kintamos kameros Krone 1500V mašinose jie į vyniotuvo stalą tiekiami grandikliniu transporteriu.

Visi testuoti presai-vyniotuvai turi du polietileno plėvelės laikiklius. Ši technologija pasiteisino, nes yra daug našesnė. Firmos „Krone“ vyniotuvai gali naudoti 500 ir 750 mm pločio plėvelę, kuri išsitempia 50 arba 75 proc. Kompanijos „Vicon“ vyniotuvai ritinius vynioja tik 750 mm pločio, iki 70 proc. išsitempiančia plėvele. Naujose mašinose paprastai naudojama 750 mm pločio plėvelė, kad padidėtų mašinos laidumas. Visos testuotos mašinos veikė gerai, plėvelė buvo patikimai laikoma ir nupjaunama. Tačiau ritinių apvyniojimo plėvele procesas labai priklauso nuo jos kokybės. Jei ji bloga, nutrūkus plėvelei, sumažėja visos kombinuotosios mašinos našumas.

Aprūpinimas hidrauline alyva yra visų didelių prikabinamų žemės ūkio mašinų problema. Testų rezultatai paprastai geresni tų agregatų, kuriuose įrengta nuo traktoriaus nepriklausoma hidraulinė sistema. Abiejuose firmos „Krone“ presuose-vyniotuvuose yra hidraulinės sistemos, varomos traktoriaus galios tiekimo velenu. Kompanijos „Vicon“ mašinos hidraulika aprūpinama nuo traktoriaus hidraulinės sistemos, todėl tokios mašinos eksploatacijos išlaidos didesnės. Jų valdymo įtaisai turi būti su grįžtamosiomis linijomis. Be to, traktoriuje turi būti galimybė nustatyti maksimalų alyvos kiekį.

Presai-vyniotuvai yra taupios pašarų mašinos, kurios mažesnėmis laiko ir energijos sąnaudomis vienu pravažiavimu atlieka tai, ką paprastai įvykdo dvi atskiros mašinos. Tačiau jos yra nepigios, todėl ypač tinka agroserviso įmonėms, kurios sezono metu presus-vyniotuvus naudoja nuolat.