- Jurga Zaleckienė
- Mano ūkis
Jau antri metai Lietuvoje vyksta benddras „Kemira GrowHow“ ir „Danisco Sugar“ projektas, kurio tikslas – išanalizuoti, kokie faktoriai auginant cukrinius runkelius turi didžiausią įtaką ne tik derliaus dydžiui, bet ypač šakniavaisių kokybiniams parametrams.
Iš trijų šimtų cukrinių runkelių augintojų renkami visi duomenys, susiję su cukrinių runkelių auginimu (dirvos savybės, tręšimas, cheminė apsauga, meteorologinės sąlygos ir pan.), fiksuojamas derliaus dydis ir šakniavaisių kokybiniai parametrai. Vėliau visi šie duomenys bus analizuojami ESPOO tyrimų centre Suomijoje. Tikimasi, kad šios analizės padės patikslinti esamas arba parengti naujas auginimo rekomendacijas.
Kiekvienoje „Danisco Sugar“ cukraus fabriko zonoje buvo atrinkta po vieną augintoją, kurie dalyvauja savotiškame eksperimente: dalį cukrinių runkelių jie augina tradiciškai, dalį - pagal pažangiausias „Danisco Sugar“ bei „Kemira GrowHow“ pateiktas rekomendacijas. Pasirinkti tokie augintojai, kurie ir patys norėjo išbandyti, kuo jų tradicinė technologija skiriasi nuo naujai siūlomos. Šakių rajono ūkininkas Benius Mockeliūnas – vienas iš projekto dalyvių. Jo laukuose surengtos lauko dienos dalyviai galėjo palyginti pagal skirtingas technologijas auginamus cukrinių runkelių pasėlius. „Vizualiai skirtumas nelabai ryškus, - pripažino „Kemira GrowHow“ produktų vadybininkas Evaldas Urbaitis. – Bet šakniavaisių kokybė – cukringumas, cukraus išeiga bei amino azoto kiekis – turėtų gerokai skirtis“.
Bendrovės „Danisco Sugar“ plėtros direktorius Brunas Klausenas (Bruun Clausen) garantavo augintojams, kad iki 2006 m. padėtis Lietuvos cukraus rinkoje, kaip ir visose ES šalyse, išliks stabili. Vėliau, deja, tikėtina, kad cukraus kaina sumažės, nes šiuo metu ES šalyse ji yra 2-3 kartus aukštesnė negu pasaulinėje rinkoje. Pralaimės tie augintojai, kurie neieškos būdų prisiderinti prie naujų sąlygų. Pasak B.Klauseno, pavyzdžiui, 10 proc. sumažėjusią kainą augintojas galėtų kompensuoti gaudamas 5 tonų iš hektaro derliaus priedą. Dabar cukrinių runkelių derliaus vidurkis Lietuvoje yra 33 t/ha, o visai realu yra išauginti 45 t/ha.
Vis dėlto, augintojų tikslas turėtų būti ne kuo didesnis derlius, o kuo kokybiškesni šakniavaisiai. Subalansuotas tręšimas, ypač tikslios azoto, fosforo, kalio normos, yra vienas pagrindinių dalykų, lemiančių šakniavaisių cukringumą, cukraus išeigą bei kitus kokybinius parametrus. Kol kas Lietuvos ūkininkai per daug naudoja azoto trąšų (ypač amonio salietros forma) ir per mažai kalio. Nepagailėjus salietros, laukas žaliuoja gražiai, bet šakniavaisių kokybė prastėja. „Danisco Sugar“ atstovai atvirai sakė, kad ateityje augintojų skatinimo sistema bus orientuota į pristatomų šakniavaisių kokybę. Smulkesniems augintojams jau šiandien reikėtų galvoti apie kooperaciją, perkant modernią techniką, be kurios sunku išauginti gerą produkciją.
Dar viena naujiena – cukrinių runkelių išspaudos nuo šiol bus juos pristačiusių augintojų nuosavybė. Tiesa, teks gerai apgalvoti, kokius išspaudų kiekius ir kokiais atstumais ekonomiškai apsimokės vežti. Suvalkijos regiono cukrinių runkelių augintojai runkelius pristatys į pernai modernizuotą Pilviškių priėmimo punktą.
Saulius Mozeris, vyriausiasis agronomas - koordinatorius „Danisco Sugar“ cukraus fabrikams Lietuvoje, pabrėžė buvimo arčiau kliento svarbą. Nuo kitų metų sausio mėnesio bendrovė rengiasi reorganizuoti savo žemės ūkio sektoriaus veiklą, išplėsti konsultavimą, dažniau lankyti augintojus. „Perdirbėjai, konsultantai, augintojai – tai vienos grandinės grandys. Stengsimės būti viena komanda“, - sakė Saulius Mozeris.