- Mano ūkis
- Mano ūkis
Kauno apskrityje išauginama daugiausiai daržovių. Rinkai tiekiamos ne trijų keturių pavadinimų daržovės, kaip buvo prieš dešimt metų, o dešimties dvylikos rūšių: agurkai, pomidorai, žiediniai ir gūžiniai kopūstai, morkos, svogūnai, porai, salierai, Pekino kopūstai, įvairių rūšių salotos. Produkcija turi būti kokybiška, išvaizdi, skani, transportabili, turi gerai laikytis sandėliuose, tikti prekiniam paruošimui.
Gėluvoje, netoli Ariogalos, UAB „Aista“ įrengė demonstracinius bulvių ir daržovių laukus. Čia jau penkti metai liepos paskutinį dešimtadienį vyksta atvirų durų dienos, kur galima susipažinti su naujausiomis augalų veislėmis, pažangiomis auginimo technologijomis. Derlius tikrai gausus: lauko agurkų ir pomidorų gaunama 60-80, bulvių - 45-70, gūžinių kopūstų - 80-120 tonų iš hektaro. Šiemet demonstraciniuose laukeliuose auginama 30 veislių bulvių, 24 baltagūžių kopūstų hibridai, po 12 morkų ir agurkų hibridų, 17 svogūnų, 11 žiedinių kopūstų, 11 šiltnamio ir 10 lauko pomidorų hibridų. Iš viso auginamos 26 daržovių rūšys, tarp jų ir retesnės: kaliaropės, lapkotiniai salierai, salotinės cikorijos, pankoliai, lapkotiniai mangoldai ir kitos.
Seminaro organizatorė ir firmos vadovė Joana Staugaitienė paaiškino, kad augintojas produkciją turi tiekti prekybininkams nenutrūkstamai visus metus ar didesnę jų dalį, tik tuomet su juo bus pasirašyta sutartis. Dėl to ir veislių asortimentas turi būti didelis: nuo pačių ankstyviausių iki vėlyvų. Demonstraciniuose laukuose pateiktos garsių Olandijos firmų „Bejo Zaden“, „Agrico“ ir „Nunchems Zaden“ veislės bei hibridai. Veislės greitai sensta, atsiranda naujos, atsparesnės ligoms ir kokybiškesnės. Veislių senėjimo tendencija kasmet vis akivaizdesnė, dažnai, kol veislė įtraukiama į Tinkamiausių Lietuvoje auginti veislių sąrašą, jau pasirodo naujos, geresnės. Laimi tie augintojai, kurie naujas veisles greičiau įdiegia savo ūkiuose.
Pavyzdžiui, iš žiedinių kopūstų išsiskiria pats ankstyviausias hibridas Diadom, užaugantis per 60-65 dienas ir vėlyvasis Skywalker, kurį galima išlaikyti net iki Kalėdų.
Pekino kopūstai tiekiami rinkai nuo gegužės mėnesio iki kovo vidurio. Šiltnamiuose ir po priedangomis auginamas hibridas Optiko, užaugantis per 50-55 dienas, vasarą - hibridai Manoko ir Kaboko, o laikymui - Bilko, tačiau jį reikia lauke pasodinti ne vėliau kaip iki liepos 25 dienos.
Pramoniniuose ūkiuose svogūnai auginami ne iš sėjinukų, o iš sėklų, tuomet pasėlio tankumas padidėja 2,5 karto, o produkcijos savikaina sumažėja. Sėjami hibridai, kurių ropelių kakliukai spėja užsidaryti iki derliaus nuėmimo, t.y. iki spalio mėnesio: Spirit, Summit, Renate, Musika. Didžiausias ropeles - beveik pusės kilogramo svorio – išaugina svogūnai Exibition. Tai salotiniai švelnaus skonio svogūnai, turintys paklausą restoranuose, tačiau sandėliuose laikomi neilgai. Laiškiniai svogūnai Parade auginami iš sėklų ir laiškus suformuoja per 60-70 dienų. Perspektyvūs yra žiemos šalčiams atsparūs svogūnai, kurie sėjami iš rudens. Praėjusią žiemą gerai išsilaikė hibridas Swift.
Seminaro organizatoriai didelį dėmesį skyrė lauko pomidorų ir agurkų auginimui. Per kelerius metus buvo išbandyta per 30 pomidorų hibridų ir atrinkti mūsų sąlygoms tinkamiausi: lauko pomidorų hibridai BSS 286; BSS 335; BSS 239; Tommy, šiltnamių pomidorai Philippos, Astona, Charm, BSS 347, mažais vaisiais kekiniai pomidorai BSS 366. Daugelis šių pomidorų numerių jau šį rudenį turės pavadinimus ir kitą sezoną bus auginami lauke bei polietileniniuose šiltnamiuose.
Lauko agurkų vaisiai turi būti mažai kauburėti, augalai greitai derantys ir derlingi, atsparūs ligoms. Šiais metais buvo gauti net trys nauji hibridai, kurių derliai bandymuose Vokietijoje ir Olandijoje 2002 metais viršijo 100 tonų iš hektaro.
Per 130 seminaro dalyvių, kurių dauguma profesionalūs ūkininkai, buvo nustebinti sužinoję, kad 2-3 kartus didesnis negu įprasta derlius išauginamas naudojant labai mažas pesticidų normas.