- Dr. Juozas JUNDULAS LIETUVOS ŽEMDIRBYSTĖS INSTITUTAS
- Mano ūkis
Bulvių gumbai yra gyvi organizmai, kurie laikymo metu nuolat kontaktuoja su aplinka. Siekiant išlaikyti bulvių kokybę, turi būti sudaromos optimalios laikymo sąlygos: tinkama temperatūra, drėgmė ir oro judėjimas. Bulvės visuomet turi būti laikomos visiškoje tamsoje, kad nepažaliuotų.
Temperatūra yra vienas iš svarbiausių faktorių. Nuo jos priklauso gumbų kvėpavimo intensyvumas, dygimas, vandens išgaravimas, santykinė drėgmė, cheminė sudėtis ir ligų plitimas laikymo metu.
Kvėpuodamos bulvės naudoja deguonį, o išskiria anglies dioksidą, vandenį, šilumą ir įvairias dujas. Tai galima išreikšti formule – C6H12O6+6O2 = 6CO2 + 6H2O + 2 867 kJ.
Visos gyvos ląstelės, organai ir audiniai kvėpuoja per žioteles ir šiek tiek per odelę. Kvėpavimo intensyvumas yra apibūdinamas pagal sunaudoto deguonies ir išsiskyrusio anglies dvideginio kiekį. Jis priklauso nuo bulvių veislės, audinių tipo, brandos ir net agrotechnikos.
Daugelio bulvių veislių kvėpavimo intensyvumas esti minimalus, esant 7oC temperatūrai ir didėja, esant mažesnei ar aukštesnei temperatūrai. Daugeliui įvairios paskirties bulvių veislių minimali temperatūra laikymo metu yra 2oC, o maksimali 15oC.
Ramybės periodas – tai laiko tarpas, kurio metu nukastos bulvės nepradeda dygti. Jo trukmę nulemia veislės ypatumai, temperatūra ir fiziologinis gumbų amžius. Daugelis veislių 4oC temperatūroje gerai išsilaiko visą laikymo periodą. Tačiau kylant temperatūrai, gumbų ramybės periodas trumpėja.
Nuo temperatūros priklauso santykinė oro drėgmė. Šiltas oras turi daugiau drėgmės negu šaltas. Nedideli temperatūros pasikeitimai gali sukelti nemenkus santykinės drėgmės pokyčius. Aukštesnėje temperatūroje iš gumbų išgaruoja daugiau vandens. Kad būtų įmanoma išvengti santykinės drėgmės svyravimų, galinčių sukelti kondensacijos problemas, būtina sandėlyje palaikyti pastovią temperatūrą.
Vienas iš svarbiausių biocheminių procesų, vykstančių dėl temperatūros įtakos, yra cukraus susidarymas gumbuose. Jis lemia kepti ar perdirbti skirtų bulvių kokybę. Kai temperatūra mažesnė kaip 7oC, redukuojančio cukraus susidaro daugiau. Iš tokių bulvių gaminami traškučiai arba lazdelės būna tamsesnės. Kai temperatūra žemesnė kaip 2oC, cukraus kiekis gumbuose yra toks didelis, kad gali pakeisti verdamų ar kepamų bulvių skonį. Salstelėjusių bulvių kokybė gali būti iki tam tikro laipsnio atstatoma, pakeliant laikymo temperatūrą iki 13–15oC.
Esant žemesnei temperatūrai saugykloje, sumažėja ligų pavojus. Aukštesnės kaip 10oC temperatūros neturėtų būti.
Laikymo metu yra skiriami trys laikymo temperatūros režimai. Pirmasis yra vadinamas gydomuoju periodu. Jis prasideda tik ką užpildžius saugyklą bulvėmis. Šiuo periodu užgydomos derliaus nuėmimo metu padarytos žaizdos, sudaromos sąlygos visiškai subręsti gumbams, susiformuoti gumbo odelei. Tuomet sumažėja gumbo vandens nuostoliai, pavojus užsikrėsti puviniais. Šiuo periodu temperatūra turėtų būti apie 13–15oC, santykinė drėgmė – 90-95 proc. Saugykla turėtų būti ventiliuojama 1-2 valandas per dieną. Gydomojo periodo trukmė - 10-14 dienų.
Antrasis temperatūros režimas vadinamas atšaldymo ir laikymo periodu. Jis yra skirtingas ir priklauso nuo bulvių paskirties.
Sėklinėms bulvėms temperatūra yra žeminama po 1oC kas 1-2 dienas iki laikymo temperatūros. Dėl greitesnio atšaldymo gali sutrikti gumbų ramybės periodas. Pradėjus atšaldyti bulves, svarbu, kad atvėstų ir lauko oro temperatūra. Tuomet į saugyklą nebepatenka šiltas oras. Besikeičianti (šokinėjanti) temperatūra taipogi trumpina ramybės periodą.
Maistinėms bulvėms temperatūra mažinama po 1oC kas 3-4 dienas iki laikymo temperatūros, kuri yra 4-5oC. Per greitas atšaldymas skatina redukuojančio cukraus susidarymą, todėl prastėja maistinių bulvių kokybė.
Perdirbti skirtoms bulvėms taisyklingas temperatūros mažinimas yra ypatingai svarbus. Oras saugykloje atšaldomas lėtai – apie 1oC per savaitę, mažinant iki 7oC.
Bulvės, skirtos lazdelėms gaminti, yra laikomos 10-12oC, traškučiams - 10oC temperatūroje. Ilgiau saugomų bulvių saugyklos temperatūra mažinama iki 8–10oC. Kadangi tokioje temperatūroje sunku išlaikyti bulves iki naujo derliaus, tai taikoma praktika, kai bulvės laikomos 4oC temperatūroje, o 4-6 savaites prieš perdirbimą temperatūra pakeliama iki 13-15oC.
Trečiasis temperatūros režimas yra bulvių gumbų atšildymo. Šiuo bulvių laikymo periodu saugyklos oro temperatūra pakeliama iki 7oC. Šalti gumbai yra mažiau atsparūs sumušimams ir kitiems pažeidimams bulvių rūšiavimo ir pakavimo metu.
Laikymo metu saugykloje būtinai turi būti palaikoma aukšta santykinė drėgmė. Ji būtina, kad bulvių gumbai nesuvystų, jų audiniai išlaikytų turgorą. Santykinė drėgmė saugykloje turi būti kuo didesnė, tačiau drėgmė neturi kondensuotis ant saugyklos sienų ir lubų. Optimali santykinė drėgmė turėtų būti nuo 90 iki 98 procentų. Naudojant aktyviąją ventiliaciją, santykinė drėgmė mažėja. Džiovinant šlapias bulves, jos aktyviau vėdinamos, tuomet santykinė drėgmė būna mažesnė – nuo 80 iki 90 procentų. Moderniose saugyklose vėdinant bulves naudojami specialūs drėkintuvai.
Kartą per metus, po laikymo sezono, būtina bulvių saugyklą dezinfekuoti. Dezinfekuojant žūsta puvinius sukeliantys mikroorganizmai. Taip išvengiama pavojaus, kad infekcija išliks saugykloje per vasarą ir užkrės naują bulvių derlių. Saugykloje dezinfekuojamos grindys, sienos, konteineriai ir bulvių sandėliavimui naudojamos mašinos: transporteriai, rūšiavimo stalai ir kiti įrengimai. Dezinfekcija atliekama, naudojant įvairias priemones: purškiant insekticidus ir kitus cheminius junginius, naudojant fumigantus, aerozolius.
Kad bulvės išsilaikytų per žiemą, neužtenka vien geros saugyklos. Visų pirma, bulvių gumbai turi būti tinkamai nukasti, t.y. kuo mažiau pažeisti mechaniškai.
Dažniausios mechaninių pažeidimų priežastys pavaizduotos paveikslėliuse