- Laima BARANAUSKAITĖ, VALSTYBINĖ AUGALŲ APSAUGOS TARNYBA
- Mano ūkis
Pomidorų bakterinis vėžys, populiariai vadinamas „paukščio akimi“, yra viena iš sunkiausiai kontroliuojamų pomidorų ligų. Žala, kurią padaro liga ir šiltnamiuose, ir lauke auginamų pomidorų derliui, svyruoja nuo 20-30 iki 70 procentų.
Ligą sukelia karantininė bakterija Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Smith) Davis et al., toliau Cmm.
Pagrindinis augalas šeimininkas yra pomidorai (Lycopersicon esculentum Mill.), tačiau patogenas pažeidžia ir kitus Lycopersicon spp. kultūrinius bei Solanum genties laukinius augalus.
Liga pirmą kartą buvo pastebėta 1910 m. JAV. Šiuo metu ji gana plačiai išplitusi visame pasaulyje. Lietuvoje ji aptinkama dažniausiai pramoniniuose šiltnamiuose.
Plitimo būdai
Bakterijos, sukeliančios ligą, plinta per sėklą (sėklose išlieka gyvybingos mažiausiai 8 mėnesius). Jų randama ne tik sėklos luobelėje, bet ir gemale. Bakterijos gali išplisti per įšaknydintus užkrėstus auginius, augalų liekanas, kuriose gana ilgai išlieka gyvybingos. Dirvoje bakterijos išgyvena neilgai. Kontakto būdu Cmm bakterijos plinta per žaizdas augalo stiebe, per šiltnamių konstrukcijas, pomidorų atramas, virves, žmonių rankas, drabužius, įrankius, tyškantį laistant vandenį.
Ligos požymiai šiltnamyje
Ligai augalai jautrūs visais augimo tarpsniais. Pomidorų bakterinis vėžys yra vandens indų (sisteminė) ir parenchimos (paviršinė) liga, todėl ji turi labai daug požymių.
Sisteminės infekcijos priežastis – užsikimšusios ksilemos (augalų apytakinio audinio) indai. Šiltnamyje auginamų pomidorų pirmieji ligos požymiai - netolygus vienpusis lapų vytimas, be to, lapų kraštai dar ir sukasi, raitosi. Nors lapeliai dažnai vienoje augalo pusėje jau deformuojasi, paruduoja ir žūsta, bet lapkočiai gali išlikti žalios spalvos ir nepakitę, išlaikyti turgorinį slėgį ir tvirtai laikytis ant stiebo. Dažniausiai vysti pradeda apatiniai augalo lapai, tuo tarpu viršūniniai gali išlaikyti visišką turgorą iki pat augalo žūties.
Jei infekcija patenka į augalą per žaizdeles (pvz., laužant šoninius ūglius), liga greitai plinta stiebu žemyn. Ant stiebo gali išsivystyti papildomos šaknys. Lapų, ūglių vytimas ypač akivaizdus karštu paros metu. Vytimas greitai tampa negrįžtamu procesu, liga apima visą augalą, ir jis paprastai žūva.
Pažeistuose lapkočiuose ir lapuose vėliau matosi žaizdelės ir įtrūkimai. Liga progresuoja, nes ksilemos indai užpildomi bakterijų mase bei lipniais grūdėtais dariniais, kurių pagrindas – bakterijų išskirtas toksiškas glikopeptidas. Dėl pastarojo ant lapų atsiranda baltos, vėliau rudos nekrotinės dėmės, o ligai progresuojant, lapkočiai pagelsta, jų gyslos patamsėja.
Vandens indai stiebe pagelsta, vėliau ruduoja, galiausiai suyra, o jų vietoje gali susiformuoti tuštumos. Pasikeitusi indų spalva geriausiai matoma ties stiebo bambliais. Stiebų išorėje kartais gali pasirodyti parudavę vandens indai ar net besiformuojančios atviros vėžinės žaizdos. Iš čia kilo ir ligos pavadinimas. Tačiau kartais stiebo vėžys nesusiformuoja, bet stiebo epidermis lengvai nusitrina, ištyžta, atrodo lyg muiluotas dėl gausaus patogeno išskiriamų gleivių kiekio. Ilgainiui stiebo šerdis gali įgauti rausvai rudą spalvą, ji pasidaro “miltuota” (šis simptomas klaidingai gali būti priskirtas pomidorų stiebo šerdies nekrozei, kurią sukelia kita bakterija), augalas deformuojasi ir žūva. Besivystantys vaisiai atrodo tarsi marmuriniai.
Ligos požymiai lauke
Lauke auginamų pomidorų ligos simptomai pradeda ryškėti dažniausiai ant apatinių lapų. Džiūsta sudėtinio lapo lapelių kraštai. Paprastai nevysdamas pamažu nudžiūsta visas augalas.
Kai užkrečiamas augalo paviršius ir bakterijos pradeda daugintis ant augalo lapų, stiebų arba jos patenka į augalą per paviršines žaizdeles bei žioteles, infekcija turi paviršinį pobūdį. Pomidorų lapai, stiebai, net taurelės atrodo lyg apibarstytos miltais. Miltuotos dėmės ryškesnės ant stiebų, o ne ant lapų. Geriau įsižiūrėjus galima matyti vos iškilusias arba įdubusias dėmeles, kurios paprastai būna baltos arba blyškiai oranžinės.
Dažnai pasitaikantis ligos simptomas ant lapų - tamsiai rudos dėmės, kurias gaubia geltonai oranžinės sritys, esančios paprastai prie lapo krašto. Ligos simptomai pastebimi ir ant žalio, ir ant prinokusio vaisiaus. Iš pradžių atsiranda baltos dėmės, kurios suformuoja iškilų, šiurkštų, šviesiai rudos spalvos centrą su plokščiu balkšvu žiedu aplink jį, kuris plečiasi vaisiui augant. Susiformavusi 3-6 mm diametro dėmė panaši į paukščio akį. Kartais dėmėse baltasis žiedas išnyksta, nes prasideda jų nekrozė, o kartais dėmės net susilieja. Vaisiaus viduje galima pastebėti pageltusias indų sritis, esančias netoli sėklų. Vaisiaus taurelės randelis taip pat gali būti gelsvo atspalvio.
Kaip apsaugoti augalus
Pomidorų bakterinį vėžį sunku suvaldyti dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, ligos požymiai labai įvairūs, o jų pasirodymas priklauso nuo užsikrėtimo būdo ir laipsnio. Paviršinės infekcijos atveju pirmieji ligos požymiai išryškėja po kelių dienų, o sisteminės – tik 3-6 savaitę. Išskirti ligos sukėlėją ne visada pasiseka, nes bakterijos vandens indais keliauja lėtai, ir viršutiniuose lapuose jų galima neaptikti, nors sutrikus vandens balansui augale, lapai pradės vysti. Iš dėmių, kurias sukelia bakterijų išskirti toksinai, irgi ne visada galima išskirti bakterijas, nes pastarosios daug didesnės ir lėtesnės už toksinus, kurie greičiau pažeidžia lapus, bakterijoms dar net nespėjus pakilti stiebu.
Nėra labai veiksmingų cheminių medžiagų sėkloms apdoroti. Standartiniais ekstrakcijos ar fermentacijos metodais galima pašalinti tik paviršinę infekciją, bet neįmanoma visiškai sunaikinti infekcijos gemale.
Rekomenduojama sėti tik sertifikuotą sėklą. Jei nustatyta, kad pomidorai užkrėsti bakteriniu vėžiu, būtina atsargiai pašalinti iš šiltnamio ar lauko užsikrėtusius augalus ir kelis sveikus, augančius aplink užkrėtimo židinį. Geriausia užkrėstus augalus iš karto sudėti į plastikinius maišus, o vėliau juos sunaikinti. Viską, kas lietėsi su užkrėstais augalais (rankas, įrankius, batus, rūbus ir t.t.) būtina dezinfekuoti. Šiltnamių dezinfekcijai nepakanka hipochlorito ar chlorkalkių. Reikėtų naudoti amonio grupės chemines medžiagas. Šiltnamių konstrukcijas galima dezinfekuoti prisotintais garais. Jeigu nustatyta tik paviršinė infekcija, purškiami vario preparatai gali padėti apsaugoti sveikus augalus.
Autorės nuotraukos