- Algimantas BANDARAVIČIUS, LIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO KONSULTAVIMO TARNYBA
- Mano ūkis
Per pastaruosius septynerius aštuonerius metus Lietuvoje įveista apie 700 ha naujų intensyvių verslinių obelų sodų. Geruose versliniuose soduose jau senokai tarpueiliuose neauginami nei pašariniai, nei maistiniai augalai. Yra keletas žemaūgio sodo dirvos priežiūros būdų, kurie parenkami pagal medelių amžių, dirvos tipą ir technines sodininko galimybes.
Juodasis pūdymas
Juodasis pūdymas laikomas jaunuose soduose. Piktžolėms naikinti naudojamas kultivatorius, purenantis dirvą iki 6-8 cm gylio. Pavasarį labai supuolusią ir rudenį sumintą dirvą galima purenti lėkštinėmis akėčiomis. Svarbu nesužaloti augalų kamienų bei šaknų, neužžerti poskiepių arba neapnuoginti vaismedžių šaknų. Plūgas intensyviai auginamuose soduose visiškai nenaudojamas.
Pirmaisiais ir antraisiais metais po pasodinimo žemė dirbama mechaniniais įrankiais 30-40 cm atstumu nuo medelių kamienų. Piktžoles pirmoje vasaros pusėje reikia naikinti vidutiniškai kas 3 savaites. Rudeniop sudygusios negausios piktžolės, jeigu jos nespėja išbarstyti sėklų, didesnės žalos nepadaro. Rudenį jos įterpiamos į dirvą kaip natūrali trąša.
Gerai prižiūrimame juodajame pūdyme piktžolės nekonkuruoja su vaismedžiais dėl drėgmės ir maisto medžiagų, dirva gerai aeruojama, todėl pagerėja dirvos mikrofloros veikla, geriau auga augalų šaknys.
Tačiau juodasis pūdymas turi ir neigiamų pusių. Ilgai mechaniškai dirbant dirvą, gadinama jos struktūra, skatinama dirvos erozija. Metai iš metų laikomas juodasis pūdymas nualina dirvą (mažėja humuso kiekis ariamajame sluoksnyje). Todėl mechaninis dirvos dirbimas rekomenduotinas tik pirmaisiais metais po pasodinimo.
Veja sode
Vejos juosta tarp vaismedžių eilių - pažangiausias ir šiuo metu labiausiai paplitęs dirvos naudojimo būdas soduose. Veja išsaugo dirvos struktūrą ir joje nemažėja humuso. Po veją lengva vaikščioti, ypač pavasarį genint medžius ir rudenį nuimant derlių. Vejoje neklimpsta purkštuvai ir kitos mašinos, jei pasitaiko lietingi orai. Auginant veją, obelys brandina geriau nusispalvinusius vaisius.
Tarpueiliuose želdinamos tik varpinės žolės. Vienas iš geriausių mišinių: pievinė miglė (9 kg/ha), raudonasis eraičinas (11 kg/ha), daugiametė svidrė (20 kg/ha). Galima sėti ir kitas žoles, svarbiausia, kad jos greičiau sudarytų tvirtą velėną. Netinka tik kupstinės žolės – šunažolė ir kt. Į žolės mišinį negalima dėti dobilų, kad neviliotų bičių.
Žolės sėjamos be antsėlio, geriausias sėjos laikas – iki liepos vidurio. Prieš sėją reikia išlyginti dirvą, nurinkti akmenis. Po sėjos, ypač sausesniu oru, būtina dirvą suvoluoti.
Pats geriausias laikas sėti daugiametes žoles pirmaisiais metais antroje vasaros pusėje dar ir todėl, kad jauname sode, ypač rudenį, nereikia važinėti su traktoriais, kurie dygstančioje žolėje įspaustų vėžes. Sėjant vėliau – antraisiais arba trečiaisiais metais po sodo įveisimo, žolės sėjamos kas antrą tarpueilį. Sėjos metais purkštuvai ir transporto priemonės važinėja tik neužsėtu tarpueiliu. Sutvirtėjus velėnai, po 1-2 metų užsėjami kiti tarpueiliai, o važinėjama susiformavusia pieva. Dar po vienerių metų galima vienodai važinėti visame sode.
Vejos plotis turėtų būti gana siauras, bet ne siauresnis už purkštuvų arba vaisių išvežimo priekabų ratų plotį. Taip įveistą veją būtina šienauti apie 6 kartus per metus su rotacinėmis šienapjovėmis, kurios žolę susmulkina ir palieka vietoje. Pirmąją vasaros pusę veją šienaujame, kai tik žolė pasiekia 15 cm aukštį. Antroje vasaros pusėje derančiuose soduose vejai leidžiama augti ilgiau, nes šienapjovė dažnai nupurto dalį vaisių. Vaisius nuskynus, prieš žiemą veją būtinai reikia nušienauti. Aukštoje žolėje įsitaiso pelės, kurios labai pavojingos sodui. Kai kuriose šalyse vejai šienauti skirtos sodinės šienapjovės, agreguojamos su sodų purkštuvais.
Pomedžių priežiūra
Kad ir kokia būtų tarpueilių priežiūros sistema, intensyviuose soduose po obelų pomedžiais neturi būti piktžolių. Vaismedžių šaknys koncentruojasi po vainiku, iš čia jos gauna drėgmės ir mineralinių medžiagų. Nustatyta, kad 70 proc. šaknų auga herbicidais apdorotuose pomedžiuose ir tik 30 proc. – žole apželdintuose tarpueiliuose, nors jų plotis buvo vienodas.
Pomedžių juosta turi būti kuo platesnė (apie 2 m pločio) ir visai be piktžolių. Pirmaisiais metais įveisus sodą, pomedžiuose piktžolės naikinamos mechaniškai – dažniausiai ravimos. Labai nesudėtinga iš plokščiapjūvių noragėlių pasigaminti purentuvą. Tuomet ravėti rankomis teliks labai siaura juosta.
Geriausia pomedžius mulčiuoti. Po mulčio sluoksniu dirva būna puresnė ir drėgnesnė. Pasodinti medeliai dažniausiai mulčiuojami mėšlu. Iš kitų organinių mulčių soduose galima naudoti žievę, pjuvenas arba durpes. Mulčio medžiagos eilėse paklojamos 1 m pločio ir 10-15 cm storio juostomis. Tai sulaiko piktžolių augimą vienerius arba dvejus metus, išsaugo drėgmę dirvoje, stiprina medelių augimą ir spartina derėjimą. Mulčiuojant pjuvenomis ir žievėmis, teks padidinti azoto trąšų normą, nes mikroorganizmai, skaldantys žievę arba pjuvenas, iš dirvos paima daug azoto.
Herbicidai lengvina priežiūrą
Lengviausia ir pigiausia prižiūrėti pomedžius, naudojant herbicidus. Pomedžiuose herbicidus galima pradėti naudoti nuo antrųjų augimo sode metų. Plačiausiai naudojamas ir Lietuvoje registruotas herbicidas raundapas (veiklioji medžiaga glifosatas). Jo purškiama 2-4 l/ha (skaičiuojant tik pomedžių juostų plotą). Taupant raundapą, galima imti jo 1,5 l/ha pridedant 5 proc. amonio salietros. Salietra ištirpinama nedideliais kiekiais ir supilama į pusiau pripildytą vandeniu purkštuvą. Raundapas naikina daugelį piktžolių. Jo poveikis padidėja, kai juo purškiama su kitais herbicidais, kaip MCPA (1-2 l/ha). Vietoje raundapo galima naudoti herbicidą glifosą (2-4 l/ha) arba uraganą (4 l/ha). Purškiant sodą šiais herbicidais, purkštuvai turi turėti apsaugą, kad skiedinys nepatektų ant vaismedžių lapų, o jauname sode - ir ant kamienų. Herbicidai pro jauną žievę įsiskverbia į augalą ir vėliau toks medelis skursta arba sunyksta.
Purškiant pomedžius herbicidais, pakanka 200-300 l/ha vandens. Būtina stebėti, kad slėgis purkštuve būtų kuo mažesnis. Negalima purkšti vėjuotu oru, kad herbicidų tirpalas nepatektų ant vaismedžių lapų.
Prieš purškiant raundapą ar kitą sisteminio veikimo herbicidą, būtina iškarpyti atžalas, kad pro jų lapus preparatas neapnuodytų augalų. Herbicidai geriau veikia, kai po jų išpurškimo 5 valandas nelyja.