- Mano ūkis
- Mano ūkis
Aukštos kokybės kviečių grūdams išauginti ir jų potencialui išnaudoti reikia daugiau azoto trąšų. Vėlyvasis kviečių tręšimas azotu reikalingas ne tik didesniam jų derliui išauginti, bet ir didesniam baltymingumui pasiekti. Geros kokybės maistinių kviečių be vėlyvojo tręšimo azotu išauginti neįmanoma.
Vėlyvasis tręšimas – tai tręšimas, kai azoto trąšos beriamos po paskutiniojo lapo pasirodymo (BBCH 37) iki plaukėjimo pradžios (BBCH 51). Didelių azoto normų berti neverta, nes laiko tarpas tarp tręšimo ir azoto ėmimo pabaigos yra trumpas, todėl trąšos gali likti nepasisavintos. Azoto norma vėlyvajam tręšimui priklauso nuo pasėlio būklės, oro sąlygų, maisto medžiagų kiekio dirvoje ir nuo anksčiau išberto trąšų kiekio.
Vėlyvasis tręšimas turi įtakos derliui bei baltymų kiekiui grūduose. Kai tręšiama paskutiniojo lapo pasirodymo pradžioje, padidėja 1 000 grūdų masė ir grūdų skaičius varpoje. Vėlesnis trešimas (pasirodžius pirmiesiems akuotams iki varpos viršūnėlės išlindimo iš lapamakštės) labiau skatina baltymų sintezę grūduose.
Vėlyvojo tręšimo azotu normos
Reikėtų laikytis šių tręšimo normų:
-
I ir II klasės kviečiams išberti po 10 kg N/ha, skaičiuojant kiekvienai būsimo grūdų derliaus tonai;
-
pašariniams kviečiams - po 6 kg N/ha.
Taigi, kai tikimasi kulti 9 t/ha grūdų, vėlyvojo tręšimo metu maistiniams kviečiams reikėtų išberti apie 90 kg/ha, pašariniams - 50 kg/ha azoto. Suprantama, kad tokios azoto normos gali būti naudojamos tik parinkus atitinkamas maistinių ir pašarinių kviečių veisles. Nevertėtų labai derlingas maistinių kviečių veisles labai gausiai tręšti azotu, nes tai gali užteršti aplinką ir neduoti jokios ekonominės naudos.
Azoto pasisavinimas
Kiek vėlai išberto azoto sukaupiama grūduose? Išbėrus 30 kg N/ha, grūduose buvo sukaupta 63 proc. panaudoto azoto, išbėrus 60 kg N/ha - 52 proc., 90 kg N/ha - 49 proc., 120 kg N/ha - tik 44 proc.
Vadinasi, apie 5-10 kg N/ha išbertų trąšų sukaupiama šiauduose. Be to, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad 40-50 proc. vėlai išbertų trąšų augalai visiškai nepasisavina ir jos lieka dirvoje. Todėl būtina naudoti kai kurias agrotechnikos priemones, kurios sumažintų likusių azoto trąšų išsiplovimą į gilesnius dirvožemio sluoksnius ir gruntinis vanduo nebūtų užterštas nitratais.
Todėl nuėmus javų derlių reikėtų:
-
kuo skubiau pasėti tarpinius augalus;
-
po kviečių sėti žieminius rapsus arba miežius.
Tada iki žiemos vegetuojantys augalai sunaudoja didelę dalį dirvoje esančio azoto ir neleidžia jam išsiplauti.
Pagal užsienio spaudą parengė Algirdas ALEKSYNAS