- Daina STANIŠAUSKIENĖ
- Mano ūkis
Nuo žemės dirbimo iki karvių melžimo – apie visa tai Lietuvos ūkininkai gali sužinoti Švedijos vyriausybės ir dešimties šios šalies kompanijų remiamo projekto bei Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos organizuojamuose seminaruose. Tik vienas šių seminarų išskirtinumas – Švedijos firmų pristatymas.
Pernai rudenį prasidėjęs projektas „Tausojančiosios žemdirbystės ir pramonės plėtra Baltijos šalyse“ vyksta visose trijose šalyse vienu metu ir baigsis šių metų pabaigoje. Projekto planuose numatyta surengti 10 seminarų: mėšlo ir nuotekų tvarkymo, pieno kokybės gerinimo, žemės dirbimo, grūdų laikymo bei žolinių pašarų gamybos temomis.
Kėdainių rajono ūkininko Jono Talmanto ūkyje vykusio seminaro akcentas – žemės dirbimas ir sėja Švedijos firmų mašinomis. Seminaro metu buvo aiškinama, kaip įdiegti tausojamąsias žemės dirbimo technologijas. Pasak Švedijos žemės ūkio aplinkosaugos ir inžinerijos instituto žemės dirbimo eksperto Gunaro Lundino (Gunnar Lundin), norint padidinti žemės produktyvumą ir tausoti ją, be tinkamos technikos reikalinga ir gera sėjomaina. Švedijoje atliktais tyrimais nustatyta, kad trejus metus toje pačioje vietoje auginamų žieminių kviečių vidutinis derlingumas siekė 4 590 kg/ha. Tuo tarpu į kviečių auginimo sėjomainą įtraukus vasarinius rapsus, derlingumas padidėjo iki 5 960 kg/ha, t.y. kviečių prikulta 30 proc. daugiau. Labai svarbu dirvą kuo mažiau suslėgti. Vienas iš būdų tai pasiekti - ant traktorių sumontuoti sudvejintus ratus. Eksperto teigimu, ariant lietingomis sąlygomis dirvos struktūra labai pažeidžiama, išplaunama daug maisto medžiagų, ypač fosforo. Todėl arti reikia tinkamu metu. „Kai kurie Švedijos ūkininkai lengvas dirvas aria pavasarį ir po to, įdirbus priešsėjinio dirbimo agregatais, iš karto sėja. Tokiu būdu javus galima pasėti 3 savaitėmis anksčiau“, - susirinkusiems Lietuvos ūkininkams pasakojo G.Lundinas. Tačiau Lietuvos žemės ūkio inžinerijos instituto darbuotojas dr. Algirdas Bakasėnas pabrėžė, kad Lietuvos ūkiuose ne visas naujoves galima pritaikyti, o kiekvienai žemei įdirbti turi būti atskiras „receptas“. Pasak jo, kiekvienas padargas ar kitokia mašina turi ir privalumų, ir trūkumų, todėl renkantis techniką būtina gerai įvertinti visas savojo ūkio sąlygas. Jis neneigė, kad seminare pristatytas firmos „Väderstad“ purentuvas Carrier – ateities padargas, mat juo žemė įdirbama ypač sekliai (4-7 cm gyliu). „Tai, galima sakyti, paskutinis mados žodis, bet Lietuvoje ko gero dar nėra tokių lygių, nepiktžolėtų laukų, kuriuose būtų galima naudoti šį purentuvą. Toks seklus purenimas – bearimės žemės dirbimo technologijos naujovė, kuri dar mažai kur taikoma, bet tikrai perspektyvi“, - įsitikinęs A.Bakasėnas.
Seminare apie žemės dirbimo sistemas ir padargus buvo pristatyti švediški plūgai, sėjamosios ir žemės dirbimo agregatai. Švediškomis sėjamosiomis Väderstad Rapid ir seklaus purenimo purentuvais Väderstad Carrier Lietuvoje prekiauja UAB „Väderstad“, o plūgais Överum – UAB „Baltic Farm Supply Center“. Pastaroji bendrovė tiekia ir švediškas grūdų džiovyklas bei saugyklas Tornum ir yra oficialus CASE žemės ūkio technikos atstovas Pabaltijyje. Kaip dirba ši technika, ūkininkai galėjo stebėti J.Talmanto laukuose. Ūkininkas valdo per 500 ha žemės. Tai gana daug, todėl dar šiemet, jei gaus SAPARD paramą, jis ketina įsigyti universalią Väderstad Rapid sėjamąją ir kitą augalininkystės ūkiui reikalingą techniką.