- Mano ūkis
- Mano ūkis
Kaip jau buvo rašyta praėjusiame žurnalo numeryje, girdymas krekenomis veršelių gyvenime labai svarbus etapas, tačiau ne mažiau svarbu ir tai, kaip jie bus auginami vėliau.
Baigus girdyti krekenomis, veršeliai pradedami girdyti pienu arba pieno pakaitalu. Tuo metu labai svarbu juos apsaugoti nuo viduriavimo (diarėjos). Jie nuolat turi gauti švaraus vandens ir pašarų, kurie skatintų didžiojo prieskrandžio vystymąsi.
Kas geriau?
Ūkininkas gali pasirinkti, kuo girdyti veršelius: natūraliu pienu ar jo pakaitalu. Dažnai užsienio šalyse girdyti natūraliu pienu yra per brangu. Tačiau ne vien dėl pigumo pieną verta keisti pakaitalu. Pieno pakaitalas veršeliams naudingas dėl to, kad jo sudėtis yra pastovi, o natūralaus pieno sudėtis gali kisti. Be to, karvės pienas gali būti riebus, ir veršelis greičiau pasisotina, todėl suėda mažiau sausų pašarų. Pastebėta, kad gimę silpni veršeliai, girdomi natūraliu pienu, auga lėčiau negu tie, kurie gauna pieno pakaitalo. Taip pat girdomi natūraliu pienu silpni veršeliai dėl geležies trūkumo dažniau suserga anemija.
Geros kokybės pakaitalai gaminami iš pieno produktų (lieso pieno miltelių, išrūgų miltelių, kazeino). Juose neturėtų būti augalinių baltymų.
Temperatūra
Nustatyta, kad kol veršelis pradedamas girdyti, natūralaus pieno temperatūra nukrinta iki 37oC arba būna dar mažesnė. Pieno pakaitalo milteliai paprastai yra maišomi su 40oC temperatūros vandeniu. Taigi veršeliai gauna tinkamos temperatūros gėrimą.
Paskutinis, bet ne mažiau svarbus argumentas, pasirenkant pieno pakaitalą, yra ligų platinimo pavojus. Kaip žinoma, paratuberkuliozės sukėlėjas yra pavojingas ir žmonėms. Šios ligos sukėlėjai gali persiduoti per natūralų pieną ir nuo vienos karvės kitai. Kartais karvės nešioja slaptą paratuberkuliozės sukėlėją ir gali užkrėsti jų pienu girdomus veršelius.
Užkirsti kelią viduriavimui
Ko gero kiekvienas galvijų augintojas ne kartą susidūrė su gana pavojinga veršelių liga – viduriavimu. Veršeliai suviduriuoja dėl kelių priežasčių: dėl šėrimo arba dėl infekcijos. Viduriavimo pasekmės gana skaudžios, nes būsima karvė pasmerkta duoti pieno mažiau negu ji galėtų. Taigi tam kelią reikia užkirsti iš anksto. Pirmiausia, turi būti nepriekaištinga higiena veršiavimosi patalpoje; būtina nedelsiant dezinfekuoti gimusio veršelio bambos virkštelę ir per valandą sugirdyti reikiamą krekenų kiekį; vėliau, baigus girdyti krekenas, veršeliui duoti tinkamai paruošto ir optimalios temperatūros pieno pakaitalo. Viduriavimų išvengsite, jei veršelius girdysite ir šersite visada tuo pačiu metu. Suviduriavusį jauniklį būtina nedelsiant atskirti, kad neapkrėstų sveikų. Be to, veršelius reikia laikyti sausuose, švariuose ir apsaugotuose nuo skersvėjų gardeliuose, kuriuos, jauniklius iškėlus, reikia gerai išplauti ir dezinfekuoti.
Viduriavimas dėl šėrimo
Netinkamai pienu girdomi veršeliai suviduriuoja. Viduriavimą gali sukelti ir blogai sumaišytas, netinkamos temperatūros pieno pakaitalas bei nereguliarus girdymas. Tačiau tikrąją viduriavimo priežastį gana sunku nustatyti. Jei veršeliai suviduriuoja dėl infekcijos, reikalingas visai kitoks gydymas negu gydant dėl netinkamo šėrimo viduriuojančius jauniklius. Iš pradžių reikėtų išsiaiškinti tikrąją viduriavimo priežastį. Tačiau bet kuriuo atveju viduriuojantys veršeliai turi gauti pakankamai skysčių. Labai padeda elektrolitų mišinio tirpalas, kurio reikėtų duoti mažiausiai du kartus per dieną (ne ilgiau kaip dvi dienas). Reikia atminti, kad elektrolitų mišinio jokiu būdu negalima maišyti su pienu.
Infekcinis viduriavimas
Viduriavimą (diarėją) sukelia ir virusai bei bakterijos. Kad veršeliai kuo greičiau išgytų, svarbu nustatyti, koks viduriavimas. Tai gali padaryti tik veterinarijos gydytojas, ištyręs veršelio išmatas ir kraują. Labai dažnai paprastas viduriavimas komplikuojasi ir išsivysto E.Coli sukeltas viduriavimas, kurį išgydyti sunkiau.
Kad netrūktų vandens
Jau minėta, kad vien pieno ar pieno pakaitalo veršeliams nepakanka, jie nuolat turi gauti ir geros kokybės vandens. Sunku pasakyti, kiek tiksliai jo reikia. Mokslininkai nurodo, kad girdant pienu, vandens kiekis gali kisti. Dviejų savaičių amžiaus veršeliai išgeria 2 litrus vandens, vėliau, kai pieno ar pieno pakaitalų visiškai neduodama, jie išgeria iki 6 l vandens per dieną.
Veršeliams, kurie girdomi pienu iš specialaus kibiro su speniu, tuoj pat po to duoti vandens negalima. Reikėtų palaukti maždaug dvi valandas, kol šliuže nelieka pieno. Jei veršelis gaus vandens per greitai, vanduo atskies šliuže esantį pieną. Dėl to gali sutrikti virškinimas.
Skatinti didžiojo prieskrandžio vystymąsi
Gimęs veršelis turi keturis skrandžius (tinklainį, knygenas, šliužą ir didįjį prieskrandį), bet tik vienas skrandis – šliužas – virškina pieną. Per pirmąsias kelias dienas veršelio virškinimo sistema yra tokia pati kaip ir gyvulių su vienkameriu skrandžiu. Ką tik gimusio veršelio šliužas sudaro net 60 proc. viso skrandžio tūrio. Augant veršeliui, vystosi didysis prieskrandis, ir suaugusios karvės jis užima 80 proc. viso skrandžio tūrio, tuo tarpu šliužas – tik 8 proc. Didžiojo prieskrandžio vystymasis užtrunka 6 mėnesius.
Taigi vėliau pagrindinę atrajotojų virškinimo funkciją atlieka didysis prieskrandis. Todėl jau nuo pat gimimo veršeliams reikia duoti pašarų, kurie skatintų jo vystymąsi. Nustatyta, kad jei veršeliai ilgai gauna daug pieno, didysis prieskrandis blogiau išsivysto. Taip atsitinka todėl, kad pienas virškinamas šliuže, o ne didžiajame prieskrandyje. Kad didysis prieskrandis vystytųsi greičiau, veršeliai turi gauti koncentratų ir stambiųjų pašarų, nuo kurių didėja jo apimtis. Tuo pat metu vystosi ir didžiojo prieskrandžio sienelės, t.y. auga jos gaureliai. Tai reiškia, kad didysis prieskrandis galės gerai absorbuoti maisto medžiagas. Jei gaureliai nepakankamai išsivystę, pašarai bus virškinami blogiau. Veršelių, kurie gauna vien tik pieno ir stambiųjų pašarų (šieno), didysis prieskrandis ir gaureliai blogiau išsivysto.
Priesvoris per dieną – 650 g
Jau nuo pirmųjų gyvenimo dienų veršelis turi priaugti pakankamai svorio. Pirmaisiais mėnesiais ir mėsinių, ir pieninių veislių veršeliai auga panašiai. Daugiau kaip 600 g jie lengvai priauga, jei gerai išvystytas didysis prieskrandis, ypač jo gaureliai. Veršelių auginimo rekomendacijose nurodama, kad per pirmuosius du mėnesius jie turėtų priaugti maždaug po 650 g per dieną. Veršeliai tikrai nenutuks, jei bus šeriami tiksliai pagal grafiką. Nutunka tie jaunikliai, kurie gauna daugiau pašarų negu jiems reikia. Paprastai labiau lepinami persirgę kokiomis nors ligomis veršeliai.
Startiniai kombinuotieji pašarai
Geros kokybės koncentratai mažiems veršeliams būtini, tačiau ne visi tinkami. Juose turi būti krakmolo ir cukraus, iš kurių pasigamina sviesto rūgštis. Pastaroji būtina didžiojo prieskrandžio sienelei formuotis.
Kad didžiojo prieskrandžio gaureliai tinkamai vystytųsi, veršeliams geriausia duoti specialių startinių pašarų. Tinkamiausi startiniai koncentratai tie, kuriuose yra ekstruduotų kukurūzų dribsnių ir traiškytų javų grūdų. Patekę į didįjį prieskrandį, šie pašarai „išvalo“ didžiojo prieskrandžio gaurelius. Granuliuoti koncentratai veršeliams ne tokie tinkami, nes didžiajame prieskrandyje jie sudrėgsta, suminkštėja ir tampa koše. Dėl to gaureliai sulimpa, o pašarai blogiau virškinami. Taigi veršelių šerti melžiamoms karvėms skirtais koncentratais nepatartina, nes jie turi daug riebalų, kuriuos jaunikliai sunkiai virškina. Veršeliui reikia lengviau virškinamų koncentratų, tad geriau duoti tokių pašarų, kuriuose yra 18-19 proc. žalių proteinų.
Nuo 8-10 savaičių pieno nebeduoti
Dažnai ilgiau negu 8-10 savaičių pienu ar pakaitalu girdomi veršeliai nutunka, suėda mažiau stambiųjų pašarų ir koncentratų. Tad nuo tokio amžiaus pieno geriau nebeduoti. Koncentratai ir stambūs pašarai tampa pagrindiniai. Kad veršeliai patirtų kuo mažesnį stresą, pieno kiekį reikia mažinti palaipsniui, po truputį didinant geros kokybės ir skanių koncentratų kiekį. Sveikam veršeliui per dieną galima duoti iki 2 kg koncentratų. 8-10 savaičių veršeliai gali daugiau pasisavinti sausųjų medžiagų iš koncentratų negu iš stambiųjų pašarų, todėl gauna daugiau energijos ir baltymų. Vyresnių kaip 6 mėn. telyčaičių racione koncentratų kiekį reikia mažinti, kad jos nenutuktų ir sėkmingai būtų apvaisintos. Tuo metu didysis prieskrandis jau gali perdirbti daugiau geros kokybės stambiųjų pašarų.
Svoris
Kitas ne mažiau svarbus veiksnys, pagal kurį sprendžiama, ar jau nutraukti girdymą pienu, yra veršelio svoris. Rekomenduojama, kad tuo metu jis svertų 12-15 proc. suaugusios karvės svorio. Pavyzdžiui, jei suaugusios karvės svoris yra 650 kg, tuomet veršelis turėtų sverti apie 80 kg. Gana patikimas metodas nustatyti veršelio svorį – išmatuoti krūtinės ląstos apimtį. Taigi veršeliui jau galima neduoti pieno, jei jis sveikas; 8 savaičių amžiaus; sveria 80 kg; suėda pakankamai startinio pašaro (1-1,5 kg per dieną); bet kada gali atsigerti švaraus vandens.
Tikslas
Apibendrinant straipsnyje paminėtus veršelių auginimo ypatumus, galima daryti išvadą, kad jūsų tikslas – sveika, pakankamai sverianti telyčia, kuri veršiuotųsi 2 metų amžiaus. Taigi stebėkite, kaip auga veršeliai, matuokite jų aukštį ir krūtinės apimtį, pasverkite, kiek duodate pašarų.Visa tai padės jums ūkininkauti pelningai.
Pagal „Veepro magazine“ (Olandija) parengė LŽŪKT Gyvulininkystės skyriaus specialistai