- Dr. Steponas NEKROŠAS LIETUVOS žEMDIRBYSTĖS INSTITUTAS
- Mano ūkis
Anksčiau eraičinsvidrės buvo vadinamos tarpgentiniais svidrių-eraičinų hibridais - svidrinais. Šios vertingos žolių rūšies plitimą Lietuvoje stabdo tai, kad ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės per mažai apie jas žino.
Pirmosios eraičinsvidrės Lietuvoje buvo pradėtos kurti 1979 m. Lietuvos žemdirbystės instituto Genetikos ir citologijos laboratorijoje. Bandymuose eraičinsvidrės buvo lyginamos su eraičinais ir svidrėmis. Vidutiniai dešimties metų tyrimų duomenys parodė, kad eraičinsvidrių sausųjų medžiagų derlius kasmet buvo 12,4 t/ha, tikrųjų eraičinų - 10,9 t/ha ir daugiamečių svidrių - 9,8 t/ha. Taigi naujoji žolių rūšis už tikruosius eraičinus buvo derlingesnė 13,8 proc., o už daugiametes svidres - net 21,0 proc. Be to, eraičinsvidrės puikiai atželia po pjūčių, gerai žiemoja, atsparios ligoms, išaugina daug sėklų, iš jų pagamintas pašaras kokybiškas. 1998 m. į Tinkamiausių Lietuvoje auginti augalų veislių sąrašą įrašyta tikrųjų eraičinsvidrių veislė Punia.
Dirvos paruošimas
Eraičinsvidrės geriausiai auga nerūgščiuose (pH 5,6-7,1), pakankamai drėgmės turinčiuose vidutinio sunkumo priemoliuose. Jas galima auginti ir lengvesnėse dirvose, tik svarbu, kad pakaktų drėgmės ir maisto medžiagų. Durpiniai dirvožemiai joms nelabai tinka, nes čia žolės blogiau žiemoja, greičiau išnyksta.
Auginant eraičinsvidres sėklai, svarbu parinkti kuo mažiau varputėtas dirvas. Jei varpučių gausu, juos reikia naikinti 3-4 l/ha raundapu (geriausia nuėmus priešsėlį, kai varpučiai atželia iki 10-15 cm aukščio ir turi bent 5 lapus). Dirva dirbama po purškimo praėjus 10-20 dienų, kai piktžolės pradeda keisti spalvą. Jei varpučio iš rudens sunaikinti nepavyksta, tada juos reikia naikinti eraičinsvidrių sėjos metais. Žemdirbystės institute atliktais tyrimais nustatyta, kad sėjant jas be antsėlio, sėklinius eraičinsvidrių sklypus galima rengti iki rugsėjo vidurio. Iš varputėto pasėlio paruošti gerą sėklą gana sunku, nes iš eraičinsvidrių atskirti varpučių sėklą bet kokiomis valymo mašinomis beveik neįmanoma.
Eraičinsvidrėms skirta dirva turi turėti kuo lygesnį paviršių, būti puri ir be grumstų. Rudenį suarta dirva pavasarį dirbama iki 5 cm gylio. Jei dirva nelabai supuolusi, pakanka ją suakėti sunkiomis zigzaginėmis akėčiomis, labai gerai dirvą sėjai paruošia kombinuota žemės dirbimo mašina (germinatorius). Prieš akėjimą arba germinavimą (tik ne prieš lyginimą) išberiamos kalio ir fosforo trąšos. Sėjant eraičinsvidres į vasarojų, dirvą reikia voluoti. Jei žolės sėjamos ta pačia mašina kaip ir vasarojus, patartina voluoti prieš jų sėją, jei sėjama atskirai, geriau voluoti pasėjus antsėlį. Jei eraičinsvidrės sėjamos be antsėlio, dirvą reikia voluoti ir prieš sėją, ir tuoj po jos.
Sėjomaina ir tręšimas
Priešsėliui eraičinsvidrės nėra reiklios. Jas galima sėti po kaupiamųjų augalų, javų, linų, rapsų ir kitų. Jei dirvos piktžolėtos, geras priešsėlis būna vikių ir avižų mišinys žaliajam pašarui, kurį nuėmus, dirvą galima sluoksniškai dirbti. Labai piktžolėtose dirvose reikėtų laikyti sluoksniškai dirbamą juodąjį pūdymą.
Auginant eraičinsvidres sėklai, tinkama trąšų norma yra 60 kg/ha azoto, 50-60 kg/ha fosforo ir 60-90 kg/ha kalio veikliosios medžiagos. Neturtingoje maisto medžiagomis dirvoje azoto normą galima padidinti iki 90 kg/ha, tačiau visada reikia prisiminti, kad nuo didelių azoto trąšų normų sėklinis pasėlis gali išgulti, vėliau subręsta sėklos, pablogėja jų kokybė.
Auginant eraičinsvidres pašarui ir norint gauti didelį žolės derlių, azoto norma gali būti padidinta iki 150-180 kg/ha veikliosios medžiagos.
Įrengiant eraičinsvidrių sėklinius pasėlius ir siekiant išauginti biologiškai gryną sėklą, būtini 300 metrų minimalūs izoliaciniai atstumai tarp eraičinsvidrių ir tikrųjų eraičinų, daugiamečių svidrių, gausiažiedžių svidrių.
Sėklos paruošimas ir sėja
Eraičinsvidres galima sėti nuo ankstyvo pavasario iki rugsėjo pabaigos. 1992-1995 m. Lietuvos žemdirbystės institute nustatyta, kad geriausias sėjos laikas - rugsėjo pradžia, geras sėjos laikas ir liepos mėnuo, nelabai tinka jas sėti gegužės mėnesį, nes pasėjus tuo laiku žolės ir sausųjų medžiagų derliai gaunami mažesni, lyginant su liepos ar rugsėjo mėnesio sėja.
Sunkiose dirvose eraičinsvidrių sėklas reikia įterpti 1-2, lengvose 2-3 cm gylyje. Blogesnėse žemėse tinkamesnė siauraeilė sėja (15 cm tarpueiliais), geresnėse – plačiaeilė (45 cm tarpueiliais). Jei eraičinsvidres numatoma auginti sėklomis, optimali sėklų norma gerai įdirbtose, derlingose dirvose, sėjant siauraeiliu būdu, yra 10-12 kg/ha, sėjant plačiaeiliu būdu - 8-9 kg/ha 100 proc. ūkinės vertės sėklų. Eraičinsvidres sėjant pašarui, sėklų norma gali būti 25-30 kg/ha. Ruošiant eraičinsvidrių sėklą sėklinių pasėlių sėjai, labai svarbu, kad joje nebūtų sunkiai išvalomų piktžolių ar kitų kultūrinių žolių sėklų.
Iki sėjos likus 2-3 dienoms, eraičinsvidrių sėklas reikia beicuoti fundazolu (3-4 kg/t) ar kitu beicu (nuo pelėsių, askochitozės, helmintosporiozės, fuzariozės, skalsių). Normalaus daigumo sėklas galima beicuoti ir anksčiau.
Antsėlio parinkimas
Eraičinsvidrės gali būti sėjamos su antsėliu. Geri antsėliai – tvirtašiaudžiai miežiai, vasariniai kviečiai, vikių ir avižų mišinys. Tik labai svarbu, kad antsėlis nebūtų per tankus, todėl rekomenduojama antsėlinių augalų sėklų normą sumažinti 25-50 procentų. Reikia pasakyti, kad eraičinsvidrės greitai dygsta ir sparčiai auga, todėl antsėlis joms kenkia mažiau negu kitoms žolių rūšims.
Pasėlių priežiūra
Jei eraičinsvidrės pasėtos su antsėliu, pasėlius prižiūrėti paprasčiau ir didžiausią reikšmę čia turi antsėlio naudojimas. Jei antsėlis smarkiai išgula, jį reikia nedelsiant nupjauti ir išvežti iš lauko. Nuėmus javų derlių, didelį pavojų įsėliui kelia lauke likę šiaudai ir pelai. Todėl geriausia taikyti tokią derliaus nuėmimo technologiją, kai šiaudai iš karto susmulkinami ir išgabenami iš lauko. Reikia atsiminti, kad šiaudai bet kokiu atveju nuo įsėlio turi būti pašalinti ne vėliau kaip per savaitę.
Eraičinsvidres pasėjus be antsėlio, svarbiausias darbas – naikinti piktžoles. Pasėjus plačiaeiliu būdu, kai išryškėja eilutės, tarpueiliai purenami kultivatoriais ar frezeriais. Per vasarą purenama 2-3 kartus. Tačiau dažniausiai piktžolės pasėliuose naikinamos herbicidais: bazagranu (2 l/ha), lontrelu (0,3 l/ha), MCPA super (1,0-1,5 l/ha), dialenu super (1,0-1,3 l/ha). Herbicidus geriausia iš-purkšti eraičinsvidrių krūmijimosi tarpsniu.
Derliaus nuėmimas
Jei pasėlis skirtas pašarui, tinkamiausias eraičinsvidrių pirmosios pjūties laikas yra plaukėjimo pradžia. Kitų pjūčių laikas priklauso nuo augalų atžėlimo. Lietuvos klimato sąlygomis eraičinsvidres galima pjauti du, tris ar net keturis kartus.
Sėkloms auginamas eraičinsvidres reikėtų pradėti kulti kombainu, kai tik stiebai pagelsta, sėklos paruduoja ir lengvai braukiant per varpas truputis sėklų nubyra. Eraičinsvidrės subręsta staiga ir labai byra, todėl, norint išvengti didesnių derliaus nuostolių, geriau jas nuimti ne vienafaziu, bet dvifaziu kombainavimo būdu. Pirmasis kombainavimas pradedamas tada, kai sėklose būna 55-60 proc. sausųjų medžiagų. Išdžiūvusios pradalgėse eraičinsvidrių nuokulos po 4-8 dienų renkamos kombainais ir kuliamos antrą kartą. Nustatyta, kad taikant dvifazį nuėmimo būdą sėklų prikuliama iki 25 proc. daugiau, lyginant su vienfaziu.
Kad eraičinsvidrės kuo geriau išsilaikytų per žiemą ir kitais metais būtų derlingos, labai svarbu laiku nupjauti jas paskutinį kartą. Geriausia tai daryti spalio viduryje ar pabaigoje, baigiantis vegetacijai. Tuo laiku žiemojančiose augalo dalyse būna daugiausia sukauptų maisto medžiagų. Nupjautos eraičinsvidrės beveik nebeatželia, nes jau būna šalta, todėl iki žiemos mažai maisto medžiagų teišeikvoja.