- Mano ūkis
- Mano ūkis
Neretai augantiems veršeliams skiriama ne tiek daug dėmesio, kiek jiems reikia. Ūkininkai, kurie siekia užauginti produktyvias karves, turi suprasti, kad kiekviena telyčių gyvenimo diena svarbi, todėl jau ką tik gimę veršeliai turi būti prižiūrimi ir šeriami tinkamai. Girdymas krekenomis, ko gero, opiausia galvijų augintojų problema.
Ką tik gimę veršeliai būtinai turi gauti krekenų. Jose yra antikūnų, kurie veršeliui reikalingi laikinajam imunitetui susidaryti. Krekenos jiems turi būti sugirdytos kaip galima greičiau (per vieną valandą po gimimo). Yra nustatyta, kad kai kurių kitų gyvūnų rūšių (žmonių taip pat) naujagimiai antikūnų gauna dar būdami motinos organizme per placentą, o karvės įsčiose esantis vaisius jų per placentą negauna, todėl gimęs veršelis yra ypač jautrus bet kokiai infekcijai. Vienintelė galimybė gauti antikūnų – sugirdyti geros kokybės krekenas.
Priežastys, dėl kurių būtina veršeliui kuo greičiau sugirdyti krekenas
-
Veršiavimosi metu veršelis gali užsikrėsti įvairiais patogeniniais mikroorganizmais. Krekenos yra geriausias vaistas nuo jų.
-
Ką tik gimusių veršelių virškinamojo trakto gleivinė dar nepadengta jokiomis gleivėmis. Tai reiškia, kad jie gali visiškai absorbuoti baltymų (imunoglobulinų) molekules į kraują. Dėl to veršeliai pasisavina visas jiems būtinas maisto medžiagas. Nustatyta, kad imunoglobulinų pasisavinimas per žarnos sienelę po 24 valandų sumažėja beveik 80 proc. Taip atsitinka todėl, kad sumažėja šliužo (tikrojo skrandžio) pH. Krekenoms slenkant juo, imunoglobulinai yra suskaidomi ir jų pasisavinama vis mažiau.
-
Po veršiavimosi krekenų kokybė greitai kinta. Vėliau pamelžtos krekenos yra blogesnės kokybės.
Ne mažiau kaip dvi dienas
Dažnai klausiama, ar ilgai veršelius reikia girdyti krekenomis. Į šį klausima nėra lengva atsakyti. Teigiama, kad krekenų reikėtų duoti ne mažiau kaip dvi dienas, tačiau nėra blogai, jei veršeliai bus girdomi jomis ir ilgiau. Kai kurie ūkininkai krekenų duoda 3-4 dienas. Neabejotina, kad geros kokybės krekenos veršeliams yra naudingos, net jei jų sugirdoma nedaug. Tai geriau negu girdyti vidutinės kokybės krekenomis iki soties.
Kaip dažnai?
Svarbiausia kuo greičiau sugirdyti šviežias krekenas ir duoti jų kuo dažniau. Sveikas šliužas pirmąsias 1,5 litro krekenų suvirškina per 5 val. Tai reiškia, kad pirmąją dieną veršelius reikia girdyti 4 kartus kas 5-6 valandas. Per pirmąją parą jie turėtų išgerti 8 litrus krekenų. Vėliau girdoma 2-3 kartus per dieną.
Ar daug?
Dėl krekenų kiekio diskutuojama labai daug. Žinoma, kad ką tik gimusio veršelio šliužo tūris yra ne didesnė kaip 1,5 litro. Girdant pirmąjį kartą, veršeliai išgeria nuo 1 iki 1,5 litro. Duoti per daug krekenų negalima, nes šliužas persipildo ir jos gali patekti į didįjį prieskrandį. Dėl to sutrinka virškinimas.
Išmelžti visas krekenas
Norint gauti kuo daugiau geros kokybės ir šviežių krekenų, po apsiveršiavimo karvę reikia visiškai išmelžti. Kuo anksčiau pamelžiama, tuo geriau. Kad išliktų kokybiškos kuo ilgiau, krekenos turi būti laikomos švarioje ir vėsioje patalpoje. Kad jos nesurūgtų, rekomenduojama praskiesti šviežiomis pasukomis.
Girdymas
Yra keli veršelių girdymo krekenomis būdai: žindymas su čiulptuvėliu; girdymas iš kibiro; karvės žindymas; girdymas per zondą.
Žindymas su čiulptuvėliu
Šis metodas yra geriausias ir labiausiai paplitęs. Girdant veršelį šiuo būdu, pienas patenka į šliužą natūraliai, t.y. kaip žindant karvės tešmenį.
Girdymas iš kibiro
Girdant šiuo būdu, veršelis mokosi gerti tiesiai iš kibiro. Manoma, kad šiuo būdu girdant, veršelis geria ir ryja netaisyklingai.
Žindymas
Kai kurie ūkininkai veršelius su karvėmis laiko kelias dienas. Dažniausias argumentas, pagrindžiantis šį metodą, yra tas, jog tuomet veršelis krekenų gauna pakankamai. Tai nėra absoliuti tiesa. Bandymais įrodyta, kad dauguma veršelių būdami su karvėmis išgeria ir pasisavina krekenų per mažai. Pastebėta, kad ką tik gimę veršeliai geria nenoriai. Be to, žįsdami nešvarų tešmenį, ant kurio gausu įvairių mikrobų, jie gali susirgti. Jei karvė serga mastitu, su pienu į veršelio organizmą patenka mastito sukėlėjų. Ypač didelį pavojų kelia auksinis stafilokokas, kuris gyvulio organizme išlieka visą gyvenimą.
Girdymas per zondą
Girdyti per zondą reikėtų tuos veršelius, kurie dėl gimdymo traumų ar kitų priežasčių negali gerti patys.
Kaip šerti, baigus girdyti krekenomis?
Baigus girdyti krekenomis, veršeliams galima duoti karvės pieną arba jo pakaitalus. Pienas, kaip ir jo pakaitalai, turi ir privalumų, ir trūkumų. Svarbiausia, kad veršeliai būtų šeriami ir girdomi nuosekliai ir laiku. Nepatariama, vieną kartą girdyti pieno pakaitalais, o kitą – karvės pienu. Be to, labai svarbu, kad pieno sudėtis nekistų, todėl geriau girdyti pieno pakaitalais, nes jų sudėtis yra pastovi. Tačiau pakaitalai turi būti geros kokybės ir tinkamai paruošti (gerai išmaišyti). Dar vienas pieno pakaitalų pranašumas yra tas, kad šį parūgštintą produktą galima atšaldyti.
Kontrolė
Šiuo metu kai kuriose šalyse krekenų kokybė gali būti gana lengvai nustatoma specialiu krekenų matavimo prietaisu („krekenometru“). Remiantis krekenų tyrimo duomenimis, galima koreguoti užtrūkusių karvių racionus ir taip pagerinti krekenų kokybę.
Kad krekenos būtų maistingos, turėtų daug imunoglobulinų, neperšerkite karvių, pašarus duokite mažais kiekiais. Ūkininko tikslas – iš karvės gauti 7-8 litrus kokybiškų krekenų. Jei ji duoda daugiau, krekenos nebūna tokios maistingos, o ir antikūnų jose būna mažiau. Be to, nustatyta, kad daugumos pirmaveršių karvių krekenos yra nekokybiškos, todėl jų veršelius reikėtų girdyti vyresnių karvių krekenomis. Taigi geros kokybės krekenas visuomet verta užšaldyti. Krekenų kokybė priklauso ir nuo veislės: geriausios Džersių veislės karvių krekenos, prasčiausios – Holšteinų.
Pagal „Veepro magazine“ (Olandija) parengė LŽŪKT Gyvulininkystės skyriaus specialistai
Tęsinys kitame numeryje