- Rolandas STANKEVIČIUS, LIETUVOS VETERINARIJOS AKADEMIJADr. Sabina MIKULIONIENĖLIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO UNIVERSITETAS
- Mano ūkis
„Galvijus šerkime tik žole, javais, kuo mažiau ar visiškai netręškime dirvos mineralinėmis trąšomis, duokime kuo mažiau ar visai neduokime mineralinių priedų“, - tokių patarimų kartais išgirstame ir šiandien. Atrodo, kad pamirštame ir ignoruojame senas gyvulių sveikatingumo problemas. Iš istorijos mokytis galima tada, kai žinome praeitį. Todėl verta prisiminti vieną gyvulių mitybos istorijos skyrių, kuris vadinasi “Atrajojančiųjų aprūpinimas mineralinėmis medžiagomis”.
Pastaruoju metu ligomis dėl mineralinių medžiagų trūkumo naminiai gyvuliai beveik neserga. Tai šimtmečius trukusių intensyvių tyrimų ir jų praktiško realizavimo rezultatas. Ankstesniais amžiais mineralinių medžiagų, pvz., jodo trūkumas neigiamai veikė gyvulių sveikatą ir produktyvumą, o iš dalies ir maisto produktų kokybę.
Viena sunkiausių galvijų ir ožkų mineralinių medžiagų nepakankamumo ligų Vidurio Europoje iki dvidešimtojo amžiaus pradžios buvo kaulų trapumas. Dar 1781 metais ji masiškai išplito Vokietijos ir Lenkijos žemėse. Prūsų valdžia tuomet atsiuntė atsakingą pareigūną, turėjusį išsiaiškinti šios ligos priežastis. Jis nustatė, kad žolė, vadinta kaulus laužančiąja (Anthericum ossifragum), nėra ligos priežastis. Tačiau tikrosios kaulų trapumo priežastys tuomet dar nebuvo išaiškintos.
Vokietijoje ši liga buvo pastebėta beveik visuose regionuose: nuo Pomeranijos, Havelando, Šprėvaldo, Vestfalijos, Reinlando iki Reinheseno. Čia dėl šios ligos ketvirtajame XIX amžiaus dešimtmetyje augintojai patyrė tokių didelių nuostolių, kad Reinheseno žemės ūkio draugija paskelbė 100 dukatų premiją (apie 350 g aukso) už ligos priežasties išaiškinimą. 1853 metais šioje žemėje susirgo 1 000 galvijų, nuostoliai buvo įvertinti 50 000 guldenų. 1859 metais kai kuriose Norvegijos srityse susirgo beveik visi gyvuliai, apie 25 proc. jų krito. Meroje 1893 metais kaulų trapumo liga susirgo 900 galvijų. Po 10 metų reikėjo nedelsiant paskersti beveik ketvirtadalį visų gyvulių.
Susirgę gyvuliai prarasdavo apetitą, šlubčiodavo, sunkiai atsistodavo. Vėliau lūždavo jų kaulai - dubens, šonkaulių, slankstelių, galūnių. Kartais kaulai lūždavo visiškai netikėtai. Yra duomenų apie vieną atsitikimą 1859 metais: Vokietijos ūkininkas, varydamas savo bandą, pastebėjo, kad iš karto 6 karvėms lūžo galūnės, nors prieš tai nebuvo pastebėta jokių požymių. Kai kuriuose Europos regionuose nuolat kildavo kaulų trapumo ligos grėsmė, dėl to mažėdavo pieno produkcija. Liga pirmiausia paliesdavo laktuojančias ir veršingas karves bei ožkas - gyvulius, kurie tuo metu buvo šeriami beveik vien tik žole, šienu ar šiaudais. Tai rodo, kad pagrindiniuose pašaruose galėjo trūkti maisto medžiagų, bet XIX amžiaus pradžioje ši priežastis dar nebuvo žinoma. Nuodingi augalai, nepakankamai geros laikymo sąlygos, bloga vandens kokybė, vienodas šėrimas - štai tokios buvo nurodomos priežastys.
Nuo 1807 metų iš chemiko J.Bercelijaus darbų tapo žinoma, kad kaulai sudaryti daugiausiai iš fosforo ir kalcio. Po truputį ėmė aiškėti tikrosios kaulų trapumo priežastys. Pirmiausia dėmesys atkreiptas į kalcį. XVII amžiaus septintojo dešimtmečio pabaigoje, kai buvo pradėta tirti pašarus, išaiškėjo, kad juose trūko fosforo. Pastebėta, kad susirgimų kaulų trapumu padaugėdavo po sausringų metų. Iš sauso dirvožemio augalai gali pasisavinti labai mažą kiekį fosforo. Po bandymų Pietų Afrikoje paaiškėjo, kad ekstensyviai laikomi gyvuliai gali susirgti šia liga, jei pašaruose fosforo yra mažiau kaip 1,5 g/kg sausosios medžiagos. Tikrosios kaulų trapumo priežastys buvo išaiškintos tik apie 1930 metus Pietų Afrikoje, kai buvo atlikti bandymai su pašarais ligos židiniuose ir sukurti paprastesni fosforo kiekio nustatymo kraujyje ir šlapime metodai.
Vidurio Europoje jau antroje XIX amžiaus pusėje sėkmingai buvo taikomos profilaktikos priemonės ir gydymas. Pagrindinis vaistas nuo kaulų trapumo buvo pašariniai kaulų miltai. Be to, ganyklos pradėtos tręšti didesnėmis fosforo trąšų normomis. Taigi Vidurio Europos dirvose, kuriose anksčiau trūko fosforo, jo kiekis padidėjo, fosforo padaugėjo ir augaluose.
Šiandien, kaip rodo naujausi duomenys, vėl kyla grėsmė ekstensyviai laikomiems gyvuliams (jaunikliams, mėsiniams galvijams). Žemutinėje Saksonijoje ekstensyviame ūkyje žoliniuose pašaruose nustatytas 1,6 g/kg sausoje medžiagoje fosforo kiekis. Brandenburgo dirvose, kurios netręštos 10 metų, ištirta, kad augaluose, fosforo ir mikroelementų kiekiai nuolat mažėja.
Lietuvoje po 2002 metų sausros ištyrus daugiamečių žolių ir šieno cheminę sudėtį, nustatyta, kad kalcio ir fosforo kiekis yra sumažėjęs, ypač ten kur jau 10 metų dirvos nebuvo tręštos mineralinėmis trąšomis. Ištyrus natūralių pievų žolių sudėtį, sausojoje medžiagoje fosforo rasta 2,1 g/kg, kalcio - 6,1 g/kg. Kraujo serumo cheminė analizė parodė – neorganinio fosforo 4,4 mg%; kalcio 9,5 mg%. Todėl norint išvengti kaulų trapumo, reikia susirūpinti jau dabar ir nepamiršti gyvuliams kasdien duoti mineralinių priedų.