- Jurga ZALECKIENĖ
- Mano ūkis
Prieš dvidešimt metų Lietuvoje buvo tiriami visi dirvožemiai, ir tuometiniams kolūkių ir ūkių agronomams nereikėjo aiškinti šių tyrimų svarbos ir naudos. Dabar, kai ūkininkauti ėmėsi nauja karta, ir toli gražu ne kiekvienas žemdirbys turi agronomo išsilavinimą, tenka iš naujo įrodinėti dirvožemio tyrimų būtinybę.
Dirvožemių agrochemines savybes Lietuvoje tiria Agrocheminių tyrimų centras, priklausantis Lietuvos žemdirbystės institutui. Centro direktorius dr. Kristinas Matusevičius sako, kad populiariausi standartiniai tyrimai – dirvožemio rūgštumo, fosforo ir kalio kiekių. Gautais duomenimis galima naudotis penkerius-septynerius metus. Tuomet tyrimus tenka kartoti. Azoto kiekį reikia tirti kiekvienais metais prieš prasidedant žieminių augalų vegetacijai ar prieš vasarinių augalų sėją.
Tinkamiausias laikas dirvožemio tyrimams yra pavasarį iki sėjos arba rudenį nuėmus derlių. Nedaug tyrimų rezultatai skiriasi imant dirvožemio bandinius ir vasarą. Tačiau mineralinėmis trąšomis tręštuose plotuose tai daryti galima tik praėjus pusantro mėnesio po tręšimo. Galimi du būdai: bandinius ima centro specialistai arba patys ūkininkai, dažnai padedami LŽŪKT konsultantų. Beje, bandinių paėmimas yra vienas svarbiausių darbų, nes tyrimo tikslumas iki 85 proc. priklauso būtent nuo tinkamai paimtų ėminių. Hektaro ištyrimas kainuoja nuo 13 iki 16 Lt. Jei labai kalvotas, nelygus laukas, tenka imti daugiau pavyzdžių, tuomet ir tyrimas brangesnis.
„Dirvožemis – žemdirbystės pagrindas ir pagrindinė žemdirbio gamybos priemonė. Nors Lietuvoje dabar didelis skurdas, būtent neturtingas žmogus turėtų labai gerai pažinoti savo dirvožemį ir tręšti tik tuo, kuo reikia. Kol ūkininkų neprivers kokios nors sankcijos ir baudos ar nepaskatins dotacijos, didelių pasikeitimų neverta tikėtis“, - sako Kristinas Matusevičius.
Beveik keturis dešimtmečius kaupta patirtis ir tuomet kruopščiai daryti dirvožemių žemėlapiai labai praverčia ir šiandien. Iš karto galima matyti, kokie konkretaus ūkio žemės rodikliai buvo prieš 20 ar 10 metų. Pavyzdžiui, jei žemė buvo labai rūgšti, didelė tikimybė, kad seniai bekalkinta dirva gali būti atgavusi savo pirminį rūgštumą. Hektaro pakalkinimas dulkiomis kalkėmis kainuoja apie 1 000 Lt, poveikis išsilaiko 8-10 metų. Latvijoje, pavyzdžiui, 50 proc. kalkinimo lėšų dengia valstybė.
Po laboratorinio tyrimo sudaromi du žemėlapiai – rūgštumo ir fosforo bei kalio. Pageidaujantiems paruošiamas tręšimo planas, kuris siunčiamas paštu, faksu ar elektroniniu paštu, informacija suteikiama ir telefonu.
Dažniausiai tirtis dirvožemį ūkininkus paragina LŽŪKT specialistai, savo ruožtu negalintys padaryti tręšimo planų be dirvožemio tyrimų. Be to, vis daugėja bendradarbiavimo sutarčių su trąšomis prekiaujančiomis firmomis, kurios užmoka už savo klientų žemės tyrimus. Pamažu visiems aiškėja, kad neturintieji agronominio išsilavinimo neturėtų taip drąsiai griebtis žemės darbų.
Ekologinio ūkininkavimo iš viso nederėtų imtis, nežinant savo dirvožemių kokybės. Gal jie užteršti pesticidų likučiais, sunkiaisiais metalais ir t.t., gal visiškai skurdūs. Nenaudojant mineralinių trąšų, sunkiausia sureguliuoti fosforo kiekį, nes fosforitmilčių jau kokie 25 metai į Lietuvą niekas neatveža – paprasčiausiai per mažų kiekių reikia, kad kažkam apsimokėtų tuo užsiimti. Tiesa, 43 000 Lt per metus skiria Žemės ūkio ministerija: to užtenka ištirti apie 700 ha ekologinių ūkių žemių (maždaug 35-40 ūkininkų laukus). Ekologinių ūkių padėtį sunkina ir tai, kad jie dažnai yra įsikūrę prastose, nualintose žemėse.
Agrocheminių tyrimų centre galima išsitirti pesticidų likučius dirvožemyje, augaluose, pašaruose, o nuo 1998 m. - ir pačių pesticidų kokybę (per 100 pavadinimų). Pradėjo dirbti nauja augalų apsaugos priemonių kokybės tyrimų laboratorija, įrengta pagal PHARE programą. Tarkime, ūkininkas betvarkydamas sandėlį kampe randa nežinomo preparato maišą. Laboratorijoje įmanoma tiksliai nustatyti, ar tai pesticidas ir koks. Centre tiriama ir šiltnamių žemė, nutekamieji vandenys, dumblas, pjuvenos, pelenai, įvairios atliekos, vaistiniai augalai, spygliai, augalinė produkcija, įvykdomi net labai specifiniai užsakymai.