- Dr. Jurgis KULPYS, Dr. Vytautas JURAITIS, Lietuvos veterinarijos akademija
- Mano ūkis
Žolynų botaninė sudėtis bus geresnė ir maistingumas didesnis, jei pavasarį ganyklas patręšime laiku ir optimaliomis normomis. Prieš tręšiant, reikia įvertinti žolynų būklę ir botaninę sudėtį.
Jei ganyklos rudenį nebuvo patręštos fosforo ir kalio trąšomis, pavasarį, tai yra nedelsiant, jau dabar, reikia tręšti tokiomis normomis: P60-90K60-120 mineraliniame dirvožemyje ir P60-90K120-180 durpyne. Azoto trąšomis pirmiausia tręšiami varpinių žolynai, kuriuose anksčiausiai bus ganomi gyvuliai, taip pat tie plotai, kurių žolė bus skiriama žiemos pašarams. Azoto trąšos (N120-180 kg/ha) beriamos žolėms pradėjus želti. Jei varpinių žolynuose vyrauja paprastosios šunažolės, azotu reikėtų tręšti gausiau (N180-200 kg/ha). Kad ganiavą būtų galima pradėti anksčiau, azoto trąšas naudingiausia berti mažesnėmis dozėmis ir per kelis (2-3) kartus. Taip patręšus, kaip rodo bandymų duomenys, žolynas per visą ganyklinį laikotarpį tolygiai želia, o bendras ganyklos derlingumas padidėja vidutiniškai apie 43 proc., palyginti su vienkartiniu tręšimu azoto trąšomis. Vienodesnis (ypač proteinų atžvilgiu) būna ir žolės maistingumas. Be to, didelės vienkartinės azoto normos prastina žolės kokybę, t.y. mažina tirpių angliavandenių ir didina virškinamųjų proteinų kiekį. Tuomet cukraus ir proteinų santykis žolėje būna mažesnis negu 0,8:1. Toks pašaras neatitinka gyvulių fiziologinių poreikių.
Tyrimais nustatyta, kad, tręšiant didelėmis vienkartinėmis azoto normomis (N240 ir daugiau), žolėje pagausėja azotinių medžiagų ir kinta jos kokybinė sudėtis: padaugėja nebaltyminių azoto junginių ir santykinai mažėja baltymų. Jaunoje, intensyviai azoto trąšomis tręštoje žolėje nebaltyminiai azoto junginiai gali sudaryti iki 40 proc. bendrojo azoto kiekio. Tada žolės nebaltyminėse medžiagose gali pradėti kauptis gyvulių sveikatai kenksmingi junginiai – nitratai. Juos gyvulių skrandyje esantys mikroorganizmai paverčia į toksiškai veikiančius nitritus.
Jei ūkininko tvarte susikaupia nemažai srutų, jomis galima pakeisti dalį mineralinių trąšų. Tačiau srutomis palaistytą ganyklos žolę gyvuliai ėda nenoriai, todėl ją reikia nupjauti žiemos pašarams (šienui, šienainiui, silosui), o atolą jau galima ganyti. Srutos išlaistomos tik žolėms pradėjus augti arba po pirmojo ar antrojo nuganymo. Srutas patartina išlieti ūkanotą arba lietingą dieną. Jei azoto koncentracija srutose apie 0,2 proc., jų skiesti vandeniu nereikia – žolės nenudegs. Jei srutų koncentracija didesnė, jas vertėtų praskiesti vandeniu. Ganyklai tinkamiausios srutų normos yra 15-20 t/ha. Su tokiu srutų kiekiu į ganyklos hektarą patenka apie 50-60 kg azoto, 70-80 kg kalio. Kadangi fosforo srutose yra labai mažai (apie 0,01 proc.), jo trūkumą reikia kompensuoti tręšiant superfosfatu.
Jei ūkyje stinga trąšų, varpinių ir ankštinių žolynus azotu reikėtų tręšti vasarą po antrojo ar trečiojo nuganymo vienkartine azoto norma 30-60 kg/ha. Po nuganymo azoto trąšos beriamos praėjus 4-5 dienoms.
Nuo ganymo pradžios labai priklauso botaninė žolių sudėtis. Pradėjus ganyti anksčiau, žolyne atsiranda daugiau žemųjų žolių, o tokią žolę gyvuliai geriau ėda. Ganyklų derlingumas, žolių ilgaamžiškumas labai priklauso nuo tinkamo ganiavos organizavimo. Ganant gyvulius, būtina sekti vyraujančių žolių augimo tarpsnius, žolyno aukštį. Geriausia gyvulius išginti į pakankamai pradžiūvusią ganyklą, kai žolės aukštis būna apie 10 cm. Tokio aukščio jaunos žolės karvė vidutiniškai per parą gali suėsti apie 65-70 kg. Dažnai ganiavos pradžioje sumažėja karvių primilžiai ir net pieno riebumas, nes jaunoje žolėje yra daug tirpių azoto junginių ir mažai (tik 14-15 proc.) ląstelienos bei angliavandenių (cukraus). Dėl šios priežasties gyvulio organizme sutrinka kai kurių medžiagų apykaita ir virškinamumas. Kad taip neatsitiktų, gyvulius prie žolės reikia pratinti pamažu. Karvių prieskrandžių mikroflora prisitaiko virškinti jauną žolę per 10-12 dienų. Pirmosiomis ganiavos dienomis karvės turi gauti visą tvartinio laikotarpio pašarų davinį. Pereinamuoju iš tvartinio į ganyklinį laikotarpiu jaunoje žolėje ganomas karves reikėtų bent 1,5-2 savaites papildomai šerti šienu, miežiniais miltais (1,5-2 kg), pašariniais ar puscukriniais runkeliais (6-8 kg), smulkintomis žaliomis bulvėmis (5-6 kg). Kartu su pašarais patartina duoti apie 50 g magnio oksido (MgO) bei kitų mineralinių medžiagų. Vėliau sultingųjų pašarų davinys mažinamas, o ganymo laikotarpis ilginamas. Pirmąją dieną karvės ganykloje turėtų būti ganomos ne ilgiau kaip 2 valandas, antrąją – iki trijų valandų, trečiąją – jau apie 5 valandas.
Vidutiniškai tręšiamą kultūrinę ganyklą per sezoną galima nuganyti 4-5 kartus. Mažai tręšiama ganykla, ypač sausringą vasarą, nuganoma tik 2-3 kartus. Kiekvieną kartą (išskyrus ganiavos pradžioje) ganyklą reikia nuganyti taip, kad liktų 5-6 cm aukščio žolė. Nenuėstus žolės likučius reikia nupjauti kitą dieną po ganiavos ir juos sušerti kitiems gyvuliams.