- Renata JAPERTIENĖ, dr. Sigitas JAPERTAS
- Mano ūkis
Pabaiga, pradžia Nr. 1
Nustatę ar įtarę, kad karvė serga tešmens uždegimu (slaptuoju ar klinikiniu), nedelsdami kvieskite veterinarijos gydytoją, kuris paskirs karvei gydymą.
Tešmens uždegimo diagnostika
Kiekvieną melžiamą karvę vieną kartą per mėnesį reikia ištirti, ar neserga slaptuoju tešmens uždegimu. Tam naudojami ekspres diagnostikos testai, kurių sudėtyje yra paviršiaus aktyviųjų medžiagų ir indikatorių (CMT, Mastestas, Mastirapid, Mastitis Test, Mastitis test NK ir kt.). Testų sudėtyje esančios paviršiaus aktyviosios medžiagos suardo somatinių ląstelių sieneles ir jų branduolius bei skatina jų agliutinaciją (sulipimą) į gumulėlius. Suirus ląstelėms, pienas tampa klampus ir tąsus. Kuo daugiau somatinių ląstelių piene, tuo mišinys yra klampesnis.
Sergančių karvių gydymas
Koks gydymas bus veiksmingas, gali nustatyti tik veterinarijos specialistas, ištyręs, kas sukėlė uždegimą ir įvertinęs karvės imuninę sistemą.
Kad infekcija neišplistų, sergančias karves būtina gydyti nedelsiant. Vienas iš metodų yra karvių gydymas ilgo veikimo antimastitiniais preparatais, švirkščiamais į tešmenį laktacijos pabaigoje. Šie vaistai skirti gydyti latentines infekcijas, kurios kyla laktacijos metu, ir apsaugoti pieno liauką nuo naujų infekcijų. Užtrūkusių karvių gydymas yra veiksmingesnis negu laktuojančių, nes antibiotikai nėra išmelžiami. Be to, gydomų antibiotikais karvių pieno vartoti maistui ir veršelius girdyti negalima. Taigi patiriama didelių nuostolių.
Tešmens uždegimo, kurio sukėlėjas yra auksinis stafilokokas, gydymo veiksmingumas per 25 metus sumažėjo apytiksliai nuo 80 iki 36,4 proc. Savaiminio pasveikimo dažnumas per tą patį laikotarpį sumažėjo nuo 45 iki 25 proc. Taip yra dėl to, kad mastitą sukeliantys mikroorganizmai prisitaikė prie aplinkos.
Kuo infekcija senesnė, tuo stafilokokinio mastito prognozė blogesnė. Per laktaciją vidutiniškai išgydoma 40 proc. karvių, sergančių auksinio stafilokoko sukeltu mastitu, bet lėtiniais atvejais – mažiau kaip 15 proc. Užtrūkusių karvių gydymo rezultatai yra geresni. Kad auksinis stafilokokas ūkyje neišplistų, šiuo sukėlėju infekuotas karves būtina išbrokuoti.
Sergančių karvių gydymas turėtų būti labai tikslus – gydyti reikia tik tais antibiotikais, kuriems jautrus sukėlėjas. Kitaip bus skatinamas atsparių (antibiotikams) sukėlėjų dauginimasis. Sergančių karvių pieno bandinius bakteriologiniam tyrimui geriausiai imti baigiant melžti, nes slaptasis uždegimas dažniausiai pažeidžia alveoles, o paskutinis pienas ir išmelžiamas iš alveolių. Nepasveikusias karves, kad neplatintų šių greitai plintančių sukėlėjų, reikia išbrokuoti.
Užtrūkusias karves, užkrėstas auksiniu stafilokoku, geriau gydyti trumpo veikimo antimastitiniais preparatais, juos švirkščiant į infekuotus tešmens ketvirčius kas 48 valandas keturis kartus. Nedidelis antibiotikų kiekis ilgai veikiančiuose preparatuose turi mažesnį terapinį efektą negu antibiotikai, įeinantys į trumpai veikiančių antimastitinių preparatų sudėtį. Be to, nustatyta, kad auksinis stafilokokas gali išgyventi leukocituose ir gydymo metu antibiotikai bakterijų nepasiekia. Bakterijos leukocituose lieka tol, kol jie suyra (5-7 paras). Veiksmingiausi antibiotikai ir jų deriniai karvėms, sergančioms stafilokokų sukeltu tešmens uždegimu, gydyti yra: amoksicilinas+klavulaninė rūgštis; kloksacilinas; penicilinas+novobiocinas ir cefalosporinai. Stafilokokų sukeltas mastitas gydomas dvi - penkias paras.
Veiksmingiausi antibiotikai karvėms, sergančioms streptokokų sukeltu tešmens uždegimu, gydyti: penicilinas; ampicilinas; amoksicilinas; kloksacilinas. Streptokokų sukeltas mastitas gydomas ne trumpiau kaip dvi paras.
Jei užtrūkusios karvės buvo gydytos, tai apsiveršiavusios jos rečiau serga klinikiniu mastitu. Nustatyta, kad po gydymo iš karvės per laktaciją primelžiama beveik 200 kg pieno daugiau, o SLS vidurkis sumažėja 20-30 proc. Užtrūkusioms karvėms gydyti siūloma daug ilgo veikimo (21-42 paros) antimastitinių preparatų. Streptokokų ir stafilokokų sukeltą tešmens uždegimą galima gydyti Orbenin EDC, Drycloxa, Noroclox DC, Albadry Plus ir kitais preparatais. Streptokokų, stafilokokų ir gramneigiamų (žarnų lazdelės ir kt.) bakterijų sukeltas tešmens uždegimas gydomas Bovaclox DC Xtra TM, Nafpenzal DC, Cefa Dri, Benestermycin Dry Cow ir kitais preparatais.
Pastaraisiais metais vis sunkiau gydyti karves, sergančias tešmens uždegimu, kurį sukėlė gramneigiamos bakterijos (žarnų lazdelė (išmatų bakterija) ir kt.). Gramneigiamas bakterijas veikia: kolistinas; amoksicilinas; gentamicinas; cefalosporinai; neomicinas; streptomicinas ir kiti antibiotikai. Gydymo trukmė 2-5 paros. Sergant ūmiu tešmens uždegimu, sukeltu gramneigiamų bakterijų, rekomenduojama 2-5 paras švirkšti antiuždegiminių, antiendotoksinių preparatų (Flunixine, Ketoprofene, Phenylbutazone, Dexamethazone ar Prednisolone).
Karvėms, kurių somatinių ląstelių skaičiaus vidurkis didesnis kaip 200 tūkst./ml, po paskutinio melžimo rekomenduojama sušvirkšti antimastitinių preparatų.
Daugiau mastitu sergančių karvių pasveiksta, jei kartu švirkščiami antimastitiniai preparatai į pieno liauką ir tos pačios grupės antibiotikai į raumenis.
Karvės organizmo atsparumas nepalankiems veiksniams
Karvės atsparumą tešmens uždegimui be aplinkos veiksnių nulemia ir genetiniai veiksniai (apie 10-20 proc.). Skiriasi atskirų karvių leukocitų (somatinių ląstelių) savybės, nulemiančios greitesnį mikroorganizmų sunaikinimą. Dažniau tešmens uždegimu serga karvės su ilgais speniais, silpnu tešmens raiščiu, dideliu tarpu tarp priekinių ir užpakalinių spenių ir kt. Pastaruoju metu pastebima, kad kai kurių karvių spenių galiukai yra lygūs (buki) ar net su duobutėmis. Šis defektas yra paveldimas ir daug įvežtinių karvių turi tokius spenius. Jei karvės spenio galiukas su duobute, tai po melžimo jame lieka pieno lašas, kuriame sąlygos mikroorganizmams daugintis ypač geros.
Kad karvės nesusirgtų tešmens uždegimu
Karvės sveikatai turi įtakos metų laikas, klimatas, laikymo sąlygos, bandos dydis ir daugybė kitų veiksnių. Tešmens ligoms daro įtaką ir laktacijos periodas, produktyvumas, amžius, šėrimo bei laikymo sąlygos. Tešmens būklė priklauso ir nuo melžėjų kvalifikacijos, kruopštumo, karvių laikymo, priežiūros ir melžimo higienos.
Pagrindinės tešmens uždegimo profilaktinės priemonės
-
Tinkamas karvių laikymas. Gerai ventiliuokite tvartą, bet venkite skersvėjų; iš karvių stovėjimo vietų dažnai šalinkite mėšlą; pakankamai kreikite – guoliavietės turi būti šiltos ir sausos.
-
Visavertis ir subalansuotas šėrimas. Šeriant karves, atsižvelkite į energinių ir mineralinių medžiagų poreikį. Prie naujų pašarų pratinkite palaipsniui (per 10-14 dienų) didindami jų kiekį. Jeigu staiga pakeisite pašarus, karvės didžiajame prieskrandyje nespės susiformuoti mikroflora, padedanti suvirškinti naują pašarą. Karvė negaus pakankamai maisto medžiagų pienui sintetinti ir naudos organizme sukauptas medžiagas, todėl nusilps ir taps neatspari infekcijų sukėlėjams.
-
Tinkamas tešmens paruošimas melžti. Kiekvienai karvei naudokite atskiras pašluostes; kad speniai būtų švarūs ir sausi, gerai nuvalykite tešmenį.
-
Tinkama bei gerai naudojama melžimo įranga. Taisyklingai uždėkite melžiklius; stebėkite, kad melžimo metu vakuumas išliktų vienodo lygio; prieš nuimdami melžimo aparatus, išjunkite vakuumą; kruopščiai išplaukite melžimo aparatus.
-
Spenių dezinfekcija po melžimo. Pamelžę karve, dezinfekuokite spenius, nes melžiant spenio sfinkteris išsitampo ir apie 30 min. po melžimo būna praviras. Todėl uždegimo sukėlėjai gali lengvai patekti į tešmenį. Dezinfekcinis tirpalas neleidžia bakterijoms patekti į pieno liauką. Pasirinkite tokią dezinfekcinę priemonę, kurioje yra glicerino. Jis minkština spenio odą ir ji tampa elastingesnė. Naudojant vien tik dezinfekcinę medžiagą, speniai „išsausėja“.
-
Ankstyvoji mastito diagnostika. Vieną kartą per mėnesį visas melžiamas karves ištirkite ekspres diagnostikos testu.
-
Veiksmingas sergančių karvių gydymas laktacijos ir užtrūkimo periodu. Įtarę, kad karvė serga slaptuoju ar klinikiniu tešmens uždegimu, kreipkitės į veterinarijos gydytoją, kuris paskirs gydymą. Neužtrūkinkite nepagydytų karvių.
-
Lėtiniu mastitu sergančių karvių brokavimas. Jos bandoje platina tešmens uždegimą sukeliančias bakterijas, kurios užkrečia kitas karves. Brokuokite tokias karves, kurių tešmens ketvirčiai kieti ar deformuoti, tešmuo nukaręs, spenių galiukai sužaloti. Taip pat ir tas, kurios tris kartus per laktaciją sirgo klinikiniu mastitu arba nepasveiko po gydymo užtrūkimo metu.
Norint sumažinti karvių sergamumą tešmens uždegimu, būtina profilaktines priemones taikyti ir laktacijos, ir užtrūkimo metu.