- Mano ūkis
- Mano ūkis
Žurnale jau buvo aptartos kai kurios užtrūkusių ir apsiveršiavusių karvių ligos. Šiame straipsnyje išsamiau - apie pogimdyminio laikotarpio problemas: nuovalų užsilaikymą, gimdos infekcijas, nevaisingumą. Daugelio šių problemų priežastis – neteisingai subalansuotas racionas.
Energijos balansas
Dėl neigiamo energijos balanso kyla daugiausia problemų. Jei pašaro suvartojama per mažai, karvei trūksta energijos, ji pradeda naudoti savo kūno energiją. Todėl gali susirgti kepenų riebaline distrofija ar ketoze po apsiveršiavimo. Šios ligos turi įtakos vaisingumui, taip pat ir gimdos būklei.
Vaisingumas
Karvės vaisingumas labiausiai priklauso nuo to, ar sėkmingai ji apsiveršiavo. Žinoma, tam turi įtakos ir bulius reproduktorius. Nepatartina karvių sėklinti ar kergti su buliais, kurių palikuonys gimsta stambūs. Sunkus veršiavimasis kenkia reprodukcijai, padidėja tikimybė susirgti gimdos ligomis. Būtina atkreipti dėmesį į karvės kūno būklę (optimalus įmitimas nuo 3 iki 3,5 balo) ir stengtis, kad ji nepatirtų streso. Veršiavimasis užsitęs, jei karvė serga pogimdymine pareze. Be to, dėl šios ligos ji gali likti nevaisinga.
Nuovalų užsilaikymas
Kai karvė sveika ir apsiveršiavimas sklandus, nuovalos atsiskiria maždaug po 6 valandų. Pagrindinė nuovalų užsilaikymo priežastis – neigiamas energijos balansas, t.y. energijos trūkumas (apie tai rašyta 2002 m. lapkričio mėnesio numeryje). Be to, turi įtakos mineralinių medžiagų trūkumas, patologinis veršiavimasis ir stresai.
Labai svarbu, kad karvėms, ypač pirmaveršėms, netrūktų mineralinių medžiagų (seleno (Se) ir vario (Cu). Ar nuovalos užsilaikys, priklauso ir nuo raciono, kuriuo karvės buvo šeriamos paskutiniuosius du mėnesius prieš apsiveršiavimą. Jei jos gavo tik stambiųjų pašarų, mineralinių medžiagų tikrai trūks. Kokių medžiagų trūksta, galima sužinoti ištyrus kraują. Dažnai placenta neatsiskiria dėl silpnų gimdos susitraukimų. Kad susitraukimai sustiprėtų ir kad placenta greičiau atsiskirtų, patartina suleisti Ca/Mg tirpalo.
Nuovalos užsilaiko, kai karvė veršiuojasi sunkiai ar anksčiau laiko. Paprastai prieš laiką veršiuojasi sergančios karvės. Lytinių organų infekcijos taip pat gali būti ankstyvo veršiavimosi priežastis. Prieš laiką apsiveršiavusios karvės mažiau ėda ir todėl dažnai suserga kepenų riebaline distrofija.
Stresas - dažna daugelio negalavimų, taip pat ir nuovalų užsilaikymo, priežastis. Gyvuliai patiria stresą, perkėlus juos į kitą vietą, staiga pakeitus racioną ir dėl kitų priežasčių (pvz., karvė per ilgai laikoma veršiavimosi garde). Todėl užtrūkusias karves reikia prižiūrėti ypač atidžiai.
Gydymas
Jei nuovalos užsilaiko, ūkininkas neturėtų delsti, bet tuoj pat kreiptis į veterinarijos specialistą. Griežtai draudžiama traukti nuovalas jėga, nes placenta vis dar yra prisitvirtinusi prie karvės gimdos. Karvę būtina laikyti kuo švariau, išorėje esančią nuovalų dalį reikia nukirpti žirklėmis ir, dezinfekuojančiu tirpalu nuplovus išorinius lytinius organus, į gimdą įterpti antibiotikų kapsulę (arba žvakutę). Kai kuriose šalyse didesnis dėmesys skiriamas karvės išorinių lytinių organų švarai, ir tik tuomet, kai pakyla temperatūra, į raumenis suleidžiama antibiotikų.
Gimdos infekcijos
Gimdos uždegimas (metritas) – gana dažna karvių liga, tačiau, jei ji nesunkios formos, yra nepavojinga. Tik tuo atveju, jei iš lytinių takų teka gausios gleivės, gyvulį būtina gydyti. Karvė turi pasveikti per 4-6 savaites.
Gimdos uždegimu karvės suserga dėl susilaikiusių nuovalų, blogos sanitarijos veršiavimosi metu. Labai svarbu plauti ir dezinfekuoti rankas, pagalbinius įrankius, jei reikia ir užpakalinę karvės dalį. Jei karvės atsparumas susilpnėjęs, gimda nepajėgi išsivalyti pati. Tai taip pat sukelia uždegimą. Gimdos uždegimo priežastis - neigiamas energijos balansas užtrūkimo periodu bei kiti sveikatos būklės sutrikimai (šlubavimas, medžiagų apykaitos ligos).
Gydymas
Sveika karvė gali lengvai įveikti nesunkias gimdos infekcijas. Ryški ruja paspartina gimdos valymąsi, nes gimdos kaklelis atviras, be to, per rują pasigamina daugiau gleivių. Jei gimdos uždegimas stiprus, karvę reikia gydyti.
Rują galima skatinti medikamentais. Jei skatinamieji vaistai nepadėjo, gimdą reikėtų praplauti. Tai padaryti dar nevėlu, po apsėklinimo praėjus vienai dienai (jei apsėklinimo metu pasirodo nešvarių gleivių). Kad gydymą būtų galima pradėti anksčiau, pirmiausia apsiveršiavusios karvės turi būti nuolat stebimos.
Jei daugiau kaip 5-10 proc. bandos karvių serga gimdos uždegimu, reikia ieškoti pirminių ligos priežasčių (blogas šėrimas, netinkama priežiūra ir laikymas). Tik tuomet gydymas vaistais bus veiksmingas.
Profilaktika
Kad karvės būtų vaisingos, jų lytiniai organai turi būti švarūs ir sveiki. Be to, kiaušinėlis turi būti tinkamas apvaisinti. Energijos balansas turi didelės įtakos kiaušinėlio kokybei. Likus maždaug aštuonioms savaitėms iki ovuliacijos, pradeda augti folikulai. Folikulo pūslelėje yra skystis ir kiaušinėlio ląstelė. Kada ši pūslelė plyšta, kiaušinėlis kiaušintakiu keliauja iki gimdos, kurioje susijungia su viena iš milijono buliaus spermos ląstelių. Jei karvės energijos balansas neigiamas tuo metu, kai auga folikulas, kiaušinėlio kokybė nebus gera. Jei energijos balansas yra labai neigiamas paskutinėje folikulų augimo fazėje, bus pažeistas pirmasis apsauginis kiaušinėlio sluoksnis ir pati kiaušinėlio ląstelė. Todėl labai svarbu, kad šviežiapienių karvių racionas būtų labai gerai subalansuotas. Be to, gerai prižiūrimos ir šeriamos turi būti ir užtrūkusios karvės. Apsiveršiavusios karvės neturėtų pasiekti aukščiausio produktyvumo per greitai. Geriausia, kai primilžio pikas pasiekiamas praėjus 50 dienų po veršiavimosi. Kad racione netrūktų ląstelienos, jos turi ėsti gerus stambiuosius pašarus. Pirmuosius 3 laktacijos mėnesius negailėkite koncentratų taip pat ir mineralinių priedų.
Koks energijos balansas, galima spręsti iš kūno būklės ir skirtumo tarp pieno riebalų ir baltymų. Karvės kūno būklė po apsiveršiavimo neturėtų labai pablogėti (ne daugiau kaip 1 balu arba 50-60 kg), o skirtumas tarp pieno riebalų ir baltymų neturėtų būti didesnis kaip 1,5 proc. Jei karvės kūno būklė labai pablogėja, pirmąjį sėklinimą geriau atidėti. Energijos balansui taip pat turi įtakos didžiajame prieskrandyje skaidomi baltymai. Nepasisavinti didžiajame prieskrandyje baltymai iš organizmo pasišalina su amoniaku (NH3), kuris per kraują gali patekti į gimdą. Dėl didelės amoniako koncentracijos kiaušinėliai ir spermatozoidai būna mažiau gyvybingi.
Pagal „Veepro magazine“ (Olandija) parengė LŽŪKT Gyvulininkystės skyriaus specialistai